Karadeniz’de bulunan gaz ne zaman çıkartılacak?

   12.06.2021
   Karadeniz’de bulunan gaz ne zaman çıkartılacak?

   Reuters’ın haberine göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Sakarya sahasında keşfedilen 540 milyar metreküp doğalgaz rezervine dair teknik bilgileri olası işbirliği olanaklarının araştırılması için ABD’li enerji şirketleri Chevron ve Exxon Mobil ile paylaştığını açıkladı.

   Türkiye geçtiğimiz aylarda ve haftalarda farklı iki arama sonucuna göre Karadeniz’de Sakarya sahasında toplam 540 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetti. Keşiflerin müjdesini bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı. Peki, Karadeniz’de bulunan gaz ne zaman çıkartılacak? Çıkartılacak doğalgaz faturalara yansıyacak mı? Bulunan doğalgaz Türkiye’nin kaç yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak? İşte konuya dair detaylar…

   Türkiye Cumhuriyeti Devlet yetkilileri, ülke tarihinde keşfedilen en büyük doğalgaz yatağı olan Sakarya sahasındaki gazı yerli imkanlarla çıkartacağını belirtmişti. Bununla birlikte yabancı şirketlerin de bu doğalgaz çıkartma işlemine ilgi duyduğu belirtilmişti. Ancak gaz sahasındaki verilerin ilgili şirketlerle paylaşılması olası işbirliklerine işaret ediyor olabilir.

   Reuters’ın aktardığı bilgiye göre, isminin açıklanmasını istemeyen Türk yetkili, 2020 yılı Ağustos ayında açıklanan ilk doğalgaz keşfinin ardından bazı yabancı şirketlerin bu sahaya ilgi gösterdiğini ancak Ankara’nın buna sıcak bakmadığını belirtti. Ancak bu dönemde Exxon Mobil ve Chevron’un ikinci keşifle birlikte TPAO yetkilileri ile görüştüğünü ve bu sahaya dair teknik verileri paylaştığını söyledi. Türk yetkilinin açıklamasına dayandırılan bilgiye göre, Türkiye’nin orada çok daha yüksek miktarda gaz olduğunu ve yeni keşiflerle birlikte buradaki miktarın çok daha yüksek seviyelere ulaşacağını düşündüğünü söylüyor.
   Söz konusu Türk yetkilinin verdiği bilgilere göre, ABD’li iki şirketin verilerinin incelendiği ve bu alanda birlikte çalışmak için biraz daha zaman ve keşif miktarının biraz daha yükselmesinin beklenmesine karar verildiğini söyledi.
   Reuter’ın iddialarına yönelik sorulara Enerji Bakanlığı’ndan bir cevap gelmezken, söz onuşu şirketler Chevron ve Exxon Mobil de herhangi bir cevap vermedi.

   TÜRKİYE NE KADAR DOĞALGAZ İTHAL EDİYOR?

   Türkiye’nin kendisine ait herhangi bir doğalgaz kaynağı bulunmuyor. Doğalgaz ihtiyacını ise Rusya, Azerbaycan ve İran başta olmak üzere diğer bazı devletlerden ithal etmektedir. Türkiye, bu ülkelerden yıllık 45 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor.
   Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın tahminlerine göre keşfedilen gaz sahasında ilerleyen yıllarda tam ölçekli üretime geçilmesi durumunda yurtiçi tüketimin üçte biri ile yarısı arasındaki bölümün bu sahadan karşılanacağı düşünülüyor.

   KARADENİZ’DE BULUNAN GAZ NE ZAMAN ÇIKARTILACAK?

   Devlet yetkililerinin paylaştığı bilgilere göre, sahadan ilk gaz sevkiyatının Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’te başlaması planlanıyor. Ancak bu sevkiyatın gerçekleştirilebilmesi yoğun bir altyapı inşası gerekiyor. Karadeniz’in derinliklerde bulunan kuyulardan kıyıya 160 km boru hattı döşenmesi, kıyıda gazın işlenmesi ve şebekeye kontrollü şekilde verilmesi için altyapının kurulması gerekiyor. Söz konusu bu altyapı için ne kadar yatırım bütçesi ayrıldığına dair henüz bir açıklama yapılmadı.
   Gaz sahasında üretime geçilmesi ile birlikte şu anki verilere göre 25 yıl işletilmesi planlanıyor.

   KARADENİZ’DE NE KADAR GAZ KEŞFİ YAPILDI?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl Ağustos ayında yaklaşık 405 milyar metreküp doğalgaz keşfi müjdesi vermişti. Bu miktara geçtiğimiz haftalarda 135 milyar metreküplük bir keşif daha ekledi. Buna göre, Karadeniz’in Sakarya sahasında toplam 540 milyar metreküp doğalgaz keşfi açıklanmış oldu.
   Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in yaptığı açıklamaya göre, keşif yapan ekibin sahadaki hidrokarbon yapısına hakim olduğu ve yeni keşifler yapabileceği ifade edildi.
   Bakan Dönmez açıklamasında, bu yıl sahada keşif amaçlı iki kuyunun daha açılmasını öngördüklerini belirtti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.