Eski maden sahaları aramaya mı açılıyor?

   11.06.2021
   Eski maden sahaları aramaya mı açılıyor?

   Hükümet yetkilileri hukuki durumları sona eren, eski maden sahalarını tekrar aramaya açma kararı aldı. Günlerdir farklı şehirlerde keşfedilen değerli maden haberleri ile eski maden sahalarının yeniden aranmaya açılmasına olanak sağlanacak.

   Geçtiğimiz gönderde daha önde kapatılan kuyularda petrol bulunması, yine bazı illerde altın ve gümüş rezervlerinin tespit edilmesi gibi haberlerin ardından devlet yetkilileri harekete geçti ve eski maden sahaları ile ilgili önemli bir karara imza attı. Peki, eski maden sahaları aramaya mı açılıyor? Aramaya açılacak maden sahaları için ihale olacak mı? Maden sahaları araştırması için ihale ne zaman olacak? İşte konuya dair detaylar…

   ESKİ MADEN SAHALARI ARAMAYA MI AÇILIYOR?

   Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), hukuki durumları sona eren 641 adet maden sahasının yeniden aramaya açılacağını duyurdu.
   Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ilana göre, söz konusu 641 maden sahasının bugünden itibaren en az 15 gün süre ile MAPEG’in internet sitesi www.mapeg.gov.tr adresinde ilan edileceği belirtildi.

   MADEN SAHALARI İÇİN BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

   İlan edilecek olan 641 adet maden sahası için başvurular, MAPEG’in www.mapeg.gov.tr internet adresi üzerinden ilan edilen tarihlerde ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü İhale Komisyonu’na doğrudan yapılacak.

   MADEN SAHALARI İÇİN İHALE NASIL YAPILACAK?

   Söz konusu maden sahaları belirtilen tarihlerde ihaleye açılacak. İlk defa ihalesi yapılan sahalara başvurunun olmaması durumunda, bu sahalar sonraki bir tarihte yeniden ihaleye çıkarılacak. İkinci defa ihalesi yapılmasına rağmen başvuru yapılmayan sahalar, aynı sitede bir ay süre ile yeniden ilana çıkartılacak. Bu süre zarfında müracaat olması durumunda belirlenen taban ihale bedeli üzerinden ruhsatlandırılacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.