Bitkisel üretim destekleri ne zaman ödenecek?

   Bitkisel üretim destekleri ne zaman ödenecek?

   Tarımla uğraşan çiftçiler bitkisel üretim desteklerinin ne zaman ödeneceğini araştırıyor. Havaların sıcak geçmesi ve üretim maliyetlerinin artması dolayısıyla üreticilerin gözü devletten verilen desteklere çevrildi.

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bitkisel üretim yapan çiftçilere yönelik verilen desteklerin ne zaman ödeneceğine dair açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, 2 milyar 550 milyon liralık ödemelere öndeki hafta itibarıyla başlayacaklarını duyurdu. Peki, bitkisel üretim destekleri ne zaman ödenecek? Bitkisel üretim desteğinden kaç çiftçi yararlanacak? Destek ödeme tutarları ne kadar olacak? İşte konuya dair detaylar…

   BİTKİSEL ÜRETİM DESTEKLERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bitkisel üretim yapan çiftçilere yönelik devlet desteklerinin ne zaman ödeneceğini açıkladı. Bakan Pakdemirli açıklamasında, 2 milyar 550 milyon liralık bitkisel üretim desteklerini 18 Haziran 2021 tarihi itibarıyla ödemeye başlayacaklarını duyurdu. Pakdemirli ödemelerin ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarına göre yapılacağını söyledi.

   BAKAN PAKDEMİRLİ’NİN KONUYA DAİR AÇIKLAMALARI

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kilis Valiliği’nde yaptığı basın açıklamasında, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı yoluyla Kilis Yukarı Afrin Barajı ve İçme Suyu İsale Hattı’nın açılışına katılacağını ve söz konusu projenin açılışını bizzat gerçekleştireceğini söyledi.

   Tarımla uğraşan çiftçilere yönelik merakla beklenen müjdeyi de ifade etmek istediğini belirten Bakan Pakdemirli, önümüzdeki haftadan itibaren bitkisel üretim desteklemesi ödemelerini de yapacaklarını ve bu kapsamda 2 milyar 550 milyon liralık bitkisel üretim desteklemesini ödemeye başlayacaklarını söyledi.

   HANGİ ÜRÜNLER İÇİN DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK?

   Bakan Pakdemirli açıklamasında; pamuk, ayçiçeği, koza, aspir, soya, hububat, baklagil ve dane mısır fark ödemelerini kapsayan bitkisel üretim destek ödemelerinin, sertifikalı tohum ve organik gübre destek ödemelerini de içerdiğini kaydetti.

   Bakan Bekir Pakdemirli açıklamasında, ödemeleri Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarına göre 18 Haziran’dan itibaren çiftçilerin hesaplarına yatırmaya başlayacaklarını ve böylece bitkisel üretim desteklerinin yüzde 80’den fazlasının da çiftçilere yılın ilk 6 ayında ödenmiş olacağını belirtti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.