İstanbul’un en değerli yatırımlık arsaları nerelerde?

   11.06.2021
   İstanbul’un en değerli yatırımlık arsaları nerelerde?

   Günümüzde en karlı yatırım araçlarında biri arsa yatırımı olarak karşımıza çıkıyor. Varlığını arsaya yatırmak ve söz konusu arsaların değerlenmesini beklemek isteyen binlerce yatırımcı ilk olarak İstanbul arsalarını gözüne kestirmiş durumda.

   Mega kent İstanbul her geçen gün değerine değer katmakta ve yatırımcıların gözde merkezi haline gelmektedir. Özellikle havalimanları, kanal projeleri, alışveriş ve ticaret merkezleri, metro ve yol gibi projeler dolayısıyla il genelinde arsa fiyatları da uçuşa geçiyor. Peki, İstanbul’un toplam arsa değeri ne kadar? İstanbul’un en değerli yatırımlık arsaları nerelerde? En değerli arsalar hangi ilçede yer alıyor? En değerli arsaların metrekare fiyatları ne kadar? İşte konuya dair detaylar…

   EMLAK bilgi bankası Tapusor.com, ‘İstanbul’un Arsa Değeri’ başlıklı araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre, İstanbul’un arsa değerinin hem TL bazında hem de Dolar bazında artmaya devam edildiği görülüyor.

   İSTANBUL’UN TOPLAM ARSA BÜYÜKLÜĞÜ NE KADAR?

   İstanbul, toplamda 5 bin 343 kilometrekare büyüklüğe sahip bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Ancak değer ataması mümkün olmayan yollar ve göller gibi satışı gerçekleştirilemeyecek alanlar hesaplama dışı bırakıldığında, araştırmaya konu olan alanın yani arsa olarak satılabilecek alanın büyüklüğünün 4 bin 543 kilometrekare olduğu görülüyor.

   İSTANBUL’UN TOPLAM ARSA DEĞERİ NE KADAR?

   Tapusor.com’un İstanbul’un 39 ilçesi ve tüm mahallelerinde yaptığı araştırmaya göre, 2018 yılında 9,4 trilyon lira olarak ölçülen arsa değeri, 2020 yılı sonu itibarıyla yüzde 149’luk artışla 23,4 trilyon liraya ulaştığı görülüyor.
   Bu değerin dolar bazındaki karşılığı ise 2,7 trilyon dolara denk.

   İSTANBUL’UN EN DEĞERLİ ARSALARI HANGİ İLÇEDE?

   Tapusor’un araştırmasına göre, İstanbul’un en değerli arsaları Şişli ilçesinde yer almaktadır. Bu ilçedeki arsaların metrekaresi ortalama 28 bin 270 lira olarak belirlenmiştir.
   Fulya, Teşvikiye, Mecidiyeköy ve Halaskargazi gibi mahallelerin yer aldığı Şişli ilçesinin değeri söz konusu dönemde yüzde 35’ten fazla artmıştır.

   EN DEĞERLİ ARSALARININ BULUNDUĞU İLK 10 İLÇE

   İstanbul’un en değerli arsalarının yer aldığı ilçeler içerisinde ilk sırayı metrekare fiyatı 28 bin 270 lira ile Şişli alıyor.
   İkinci sırada metrekare fiyatı 27 bin lirayla Beyoğlu yer alırken, üçüncü sırada metrekare fiyatı 22 bin 746 lirayla Beşiktaş yer aldı.
   Arsa fiyatı en pahalı diğer ilçeler ise sırasıyla; metrekare fiyatı 19 bin 600 lirayla Kadıköy dördüncü, metrekare fiyatı 18 bin 400 lirayla Bakırköy beşinci, metrekare fiyatı 15 bin 326 lirayla Zeytinburnu altıncı, metrekare fiyatı 13 bin lirayla Kağıthane yedinci, metrekare fiyatı 11 bin 912 lirayla Fatih sekizinci, metrekare fiyatı 11.575 lirayla Bayrampaşa dokuzuncu ve metrekare fiyatı 9 bin 209 lirayla Küçükçekmece onuncu sırada yer alıyor.

   ARSA TİCARETİNİN EN ÇOK OLDUĞU İLÇELER HANGİLERİ?

   Yapılan araştırmada, 2018 yılındaki sonuçlara göre ilk sırada yer alan Kadıköy, aradan geçen 2 yıllık sürede Şişli ve Beyoğlu’ndaki artışlar nedeniyle dördüncü sıraya gerilemiştir.

   Bu dönemde ortalama arsa değeri Beyoğlu’nda yüzde 21 oranında, Beşiktaş’ta yüzde 25 oranında artış göstermiştir.
   İstanbul’da arsa ticaretinin en yoğun olduğu ilçeler arasında ise sırasıyla; Silivri, Çatalca, Arnavutköy, Şile, Büyükçekmece, Beykoz, Tuzla, Ümraniye, Beylikdüzü ve Pendik yer almaktadır.

   İstanbul ilçeleri arasında yapılaşmasını tamamlayan Esenler ve Güngören’de ise neredeyse boş arsa kalmaması dikkatlerden kaçmıyor. Söz konusu rapora göre, arsa yatırımlarının son dönemlerde gayrimenkul piyasasını da ciddi manada etkilediği görülüyor.
   Özellikle pandemi dolayısıyla kırsal ve tarımsal nitelikli arsa ve tarlalarda talep artışı yaşanmış bu da fiyatlara yansımıştır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.