2021 Kurban vekalet ücreti ne kadar?

   10.06.2021
   2021 Kurban vekalet ücreti ne kadar?

   Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte vekaletli kurban kesimlerine dair ücret araştırmaları yapılmaya başlandı. Bilindiği üzere binlerce Müslüman kurban ibadetini yerine getirmek için kurban vekaleti veriyor.

   Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Erbaş, 2021 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini açıkladı. Peki, 2021 kurban vekalet ücretleri ne kadar? Yurtiçi ve yurtdışı kurban vekalet ücretleri ne adar? İşte kurban vekaletine dair merak edilen konuların detayları…

   2021 YILI KURBAN VEKALET ÜCRETLERİ NE KADAR?

   Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezi’nde “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” temasıyla düzenlenen “2021 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, milyonlarca Müslümanın merakla beklediği 2021 yılı yurtiçi ve yurtdışı kurban vekaleti ücretlerini açıkladı.
   Açıklamaya göre, 2021 yılı vekalet yoluyla yurtiçi kurban kesim bedeli 1.125 lira, yurtdışı kurban kesim bedeli ise 925 lira olarak açıklandı.

   KURBAN VEKALETİ NEDİR?

   Vekalet, kelime olarak korumak, kifayet, sorumluluğunu yüklenmek, itimat, gözetmek, teslim, işi birisine vermek gibi anlamlar taşımaktadır.
   Istılahta ise, bir kimsenin bizzat kendisinin de yapabileceği muamelattan olan bir işi yapması için bir başkasını yetkili kılması anlamında kullanılır.
   Örneğin, bir kimsenin bizzat kendisinin satabileceği bir malı satması için bir başkasını yetkili kılması vekalet etme denilir. Söz konusu işi yapması için yetki verilen kişiye de vekil denir.
   Kurban ibadeti de vekalet verilerek yapılabilen ibadetler arasında yer almaktadır. Kişi, kurbanını bizzat kendisi kesebileceği gibi vekalet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban, hac ve zekat gibi mal ile yapılan bir ibadetlerdendir ve mal ile yapılan ibadetlerde ise vekalet caizdir.

   KURBAN VEKALETİ NASIL VERİLİR?

   Kurban Vekaleti, yazılı veya sözlü olarak verilebileceği gibi internet, telefon, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla da verilebilir. Vekaleti alan kurum ya da kişi, aldığı vekaleti islâmi kurallara uygun olarak yerine getirmekle yükümlüdür. Kurban ibadetinde önemli olan Allah’ın rızasıdır ve vekalet verildiğinde, kurbanın vekaleten kendi adına kesilmesidir.
   Kurban islam alemi için önemli ibadetlerden birisidir ve gücü yeten her Müslüman kurban kesmekle mükelleftir. Bazı mezheplere göre vacip kabul edilirken bazı mezheplere göre de sünnet olarak kabul edilir. Ancak her iki durumda da Allah’ın rızası gözetildiği için önemli bir ibadet olarak karşımıza çıkar.
   Kişi, kurbanını bizzat kendisi kesebileceği gibi kurban kesmeye gücü yetmeyen, imkanı olmayan veya zamanı olmayanlar ise herhangi bir şahsa veya kuruluşa vekalet vererek bu görevi yerine getirebilirler. Kurbanı bizzat kesme zorunluluğu yoktur. Yurtiçi ve yurtdışı vekaletleri de bu şekilde yapılabilir. Yalnız vekalet alan kişinin Müslüman olması gerekmektedir.

   KİMLER KURBAN KESMEKLE YÜKÜMLÜDÜR?

   Yüce Allah, kullarına uymaları için dünyada bazı emir ve yasaklar koymuştur. Her Müslümanın bu emir ve yasaklara uyma yükümlülüğü vardır. Kurban ibadeti de bunlardan biridir ve vacip bir ibadettir. Ancak kurban kesmek için Müslümanların bazı şartları taşıması gerekiyor. Çünkü Kurban maddiyat gerektiren bir ibadet olduğu için geliri ve maddi durumu olmayan Müslümanlar kurban kesmekle yükümlü tutulmamaktadır.
   Kurban kesecek bir Müslümanın akıl sağlığı yerinde olması, buluğa ermiş olması, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip olması gerekiyor.
   Bir Müslümanın temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde bir para ya da eşyaya sahip olması durumunda Kurban kesmesi gerekir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.