Kanal İstanbul projesine ne zaman başlanacak?

   09.06.2021
   Kanal İstanbul projesine ne zaman başlanacak?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayalimdeki proje dediği Kanal İstanbul’a ne zaman başlanacağına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında, tüm engellemelere ve tahditlere rağmen bu projeyi mutlaka hayata geçireceklerini ve yakın zamanda ilk kazmayı vuracaklarını söyledi.

   Kanal İstanbul projesinde ilk kazmanın ne zaman vurulacağına dair tarih açıklandı. İlk olarak kanal üzerine yapılacak köprülerin temeli atılacak ve ilk köprünün temel atma törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan katılacak. Peki, Kanal İstanbul’a ne zaman başlanacak? Kanal için ilk kazma ne zaman atılacak? Kanal İstanbul güzergahı nerelerden geçecek? İşte Kanal İstanbul’a dair merak edilen konuların detaylar…

   KANAL İSTANBUL PROJESİNE NE ZAMAN BAŞLANACAK?

   Kanal İstanbul projesinin ne zaman başlayacağı belli oldu. Habertürk Muhabiri Esra Nehir’in paylaştığı bilgilere göre, Kanal İstanbul’un temeli 26 Haziran 2021 tarihinde atılacak. Kanal üzerine 6 köprü yapması planlanıyor. Bu köprülerden ilkinin temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılacak.

   CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay AK Parti grup toplantısında yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul projesinin etaplar halinde yapılacağını, ihalesinin de çok yakında yapılacağını ve yaz aylarında ise temelini atacaklarını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, epeyce bir gecikmeyle de olsa inşasına başlanacak olan Kanal İstanbul’un, millete hayırlı olmasını dileyerek konuşmalarına son verdi.

   KANAL İSTANBUL HANGİ BÜYÜKLÜKTE OLACAK?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Nisan 2011 tarihinde “Çılgın Proje” olarak açıkladığı Kanal İstanbul projesi, 45 kilometre uzunluğunda ve 21 metre derinliğe olacak.
   Kanalın taban genişliği 275 metre ve en dar yüzey genişliği ise en az 360 metre olarak. Kanal İstanbul’un her iki yakasına ise toplam 500 bin kişilik bir şehir kurulacak.

   KANAL İSTANBUL GÜZERGAHI NERESİ OLACAK?

   Kanal İstanbul Projesi; Küçükçekmece Gölü, Sazlıdere Barajı ve Terkos Gölü’nün doğusunu takip eden 6 bin 149 metrelik kısmı İstanbul’un Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde,
   Devam eden 3 bin 189 metrelik kısmı İstanbul’un Avcılar ilçesi sınırları içerisinde,
   Yaklaşık 6 bin 61 metrelik kısmı da İstanbul’un Başakşehir ilçesi sınırları içerisinde,
   Ve geriye kalan yaklaşık 27 bin 383 metrelik kısmı ise İstanbul’un Arnavutköy ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.