Sık rapor kullanmak işten atılma sebebi olabilir mi?

   08.06.2021
   Sık rapor kullanmak işten atılma sebebi olabilir mi?

   İş hayatında hastalıklar ve çeşitli sebeplerden dolayı sık sık rapor kullanılabiliyor. Bu durum bazen işçi ile işveren arasında sorunlara neden olabiliyor.

   İş hayatındayken sık sık rapor kullanılması, işten atılma sebebi olabilir mi merak ediliyor. İşveren, sağlık gerekçesi ile işçinin iş akdini feshedebilir. Ancak bunun için bazı koşulların oluşması gerekiyor. Sağlık sebebiyle iş akdi feshedilen işçi, ihbar tazminatı alamaz ancak kıdem tazminatı alabilir. Peki, sık rapor kullanmak işten atılma sebebi olabilir mi? İşveren sık sık rapor kullanan işçinin iş akdini hangi durumda feshedebilir? İşte konuya dair detaylar…

   Ülkemizde 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24’üncü maddesi işçiye, 25’inci maddesi ise işverene sağlık gerekçesiyle iş akdini feshetme hakkı tanıyor.

   İşveren, iş sözleşmesi belirli süreli veya süresiz olsun, sözleşmeyi sürenin bitiminden önce veya ihbar süresini beklemeksizin sağlık gerekçesiyle feshedebilir.

   İşveren, işçinin kendi kusurundan, düzenli olmayan yaşayışından veya aşırı alkol tüketiminden dolayı bir hastalığa yakalanması veya engelli hale gelmesi durumuna bağlı olarak işe devamsızlığı art arda 3 iş günü veya ayda 5 iş gününden fazla sürmesi halinde iş akdini feshedebilir.
   İşçinin yakalandığı hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olması ve iş yerinde çalışmasının sakıncalı bulunması Sağlık Kurulu’nca tespit edilmesi durumunda ise işveren iş akdini bildirimsiz feshedebilme hakkına sahip.

   RAPOR KULLANIMINDA İHBAR SÜRESİNE DİKKAT EDİLMELİ

   İşçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik hallerinde sık sık rapor kullanması işveren tarafından fesih sebebi olabiliyor. İşverenin, sık rapor kullanma gerekçesiyle işçiyi işten atabilmesi için kullanılan rapor süresinin ihbar süresini 6 hafta aşması gerekiyor. Bu sürenin aşılmaması durumunda işveren işçinin iş akdini feshedemez. Doğum ve gebelik hallerinde ise bu süre, doğum öncesi ve sonrası 8’er haftalık doğum izninin bitiminden sonra işlemeye başlar.

   İŞVERENE FESİH HAKKI VEREN RAPOR SÜRESİ NASIL HESAPLANIR?

   İhbar süresi, işçinin çalışmaya başladığı iş yerindeki çalışma süresine göre belirlenmektedir. İhbar süresine ilave olarak 6 hafta da rapor kullanan işçinin iş akdi haklı sebeple işveren tarafından feshedilebilir. Kullanılan rapor süresinin, işverene iş akdini fesih hakkı verip vermediği ise aşağıdaki gibi hesaplanır.

   İşçinin iş yerindeki çalışma süresi;

   • 6 aydan az süren işçi: 8 hafta,
   • 6 aydan 1,5 yıla kadar süren işçi: 10 hafta,
   • 1,5 yıldan 3 yıla kadar süren işçi: 12 hafta,
   • 3 yıldan fazla süren işçi: 14 hafta rapor kullanması durumunda işverene iş akdini fesih hakkı doğurmaktadır.

   RAPOR SÜRESİNİN ARALIKLI VEYA ARALIKSIZ OLMASI SONUCU DEĞİŞTİRİR Mİ?

   İş akdinin bildirimsiz olarak feshedilebilmesi için ihbar süresini aşan 6 haftalık raporun aralıksız olarak kullanılması gerekmektedir. Bildirimsiz iş akdi feshinde işveren ihbar tazminatı ödemez. Ancak uzun süreli sağlık raporu kullanımından dolayı işçinin işten atılması, işçinin kıdem tazminatı alma hakkını ortadan kaldırmaz. İşveren iş akdini feshettiği işçinin kıdem tazminatını ödemek zorundadır.
   Yargıtay içtihatlarına göre, işçinin sık sık kullanmış olduğu raporların toplamı hesaplanan süreler içerisinde kalsa bile, sık rapor kullanımından dolayı iş yerinde olumsuzluklara neden oluyorsa işveren işçinin iş akdini feshedebiliyor.
   Böyle bir durumda ise işveren kıdem tazminatı ve ihbar tazminatını ödemek zorundadır.

   İŞÇİ SAĞLIK GEREKÇESİYLE İŞTEN AYRILIP KIDEM TAZMİNATINI ALABİLİR Mİ?

   İşçilerin de sağlık gerekçesiyle iş akdini feshetme hakkı bulunuyor. İşçinin yaptığı işin, sağlığı veya yaşayışı için tehlike oluşturması, sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren ya da başka bir işçinin bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulması durumunda işçi iş akdini feshedebilir. Bu durumda da kıdem tazminatını alabilir. Ancak, işçinin özellikle sağlığının o işyerinde çalışmaya elverişli olmadığına dair iddiasını sağlık raporu ile kanıtlaması gerekir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.