Emeklilik için kimler borçlanabilir?

   08.06.2021
   Emeklilik için kimler borçlanabilir?

   Emeklilik için gün sayan binlerce vatandaş, eksik prim günleri için borçlanma yapıp yapamayacağını araştırıyor. Bilindiği üzere emekli olabilmek için sigortalı olarak başlanılan tarihe göre değişen asgari prim gün sayısını tamamlaması gerekiyor.

   Emekliliğe yaklaşmış ancak belli bir süresi kalmış olan vatandaşlar, prim borçlanması yapıp yapamayacağını araştırıyor. Bilindiği üzere ülkemizde emekli olabilmek için prim borçlanması yapılabiliyor. Bunlardan en bilinenleri ise askerlik borçlanması ve doğum borçlanmasıdır. Peki, hangi süreler için borçlanma yapılabiliyor? Borçlanmada nelere dikkat edilmeli? Kaç gün süre ile borçlanılabilir? İşte detaylar…

   Ülkemizde milyonlarca insan, emekli olabilmek için ömrünün çoğunu çalışmakla geçiriyor. Emekli olabilmek için de sigortalı çalışmaya başlanılan tarihe göre değişen asgari prim gün sayısını tamamlaması gerekiyor. Çeşitli sebeplerden dolayı çalışma süresi yetersiz olanlar, asgari prim günlerini tamamlamakta zorlanabiliyorlar. Sosyal Güvenlik mevzuatı bazı süreler için borçlanma yapılarak prim günlerinin eklenmesine olanak sağlıyor. Peki, emeklilik için olanak sağlanan süreler nelerdir gelin hep birlikte bunun detaylarına bakalım.

   HANGİ SÜRELER İÇİN BORÇLANMA YAPILABİLİYOR?

   Emeklilikte eksik kalan prim günü için borçlanma yapılabilecek süreler aşağıdaki gibidir:

   1- Doğum Borçlanması
   Kanun gereği, 4a, 4b ve 4c kapsamında çalışan annelere verilen ücretsiz doğum izni veya analık izinleri için prim borçlanması yapılabiliyor. Yani annenin doğumdan önce ve sonra prim ödemeden geçirdiği süreler için borçlanma yapılabilir.

   2- Askerlik Borçlanması
   Vatani görevini er, erbaş veya yedek subay olarak yapanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri okullarında okuyanların, istekleri dışında disiplin veya başka bir nedenle ayrılmaları halinde, söz konusu okullarda geçen süreleri için prim borçlanması yapılabilir.

   3- Devlet Memurlarının Aylıksız İzin Süreleri
   4c kapsamındaki kamu çalışanlarının yasalara uygun olarak kullandıkları aylıksız izin sürelerinin tamamı için prim borçlanması yapılabilir.

   4- Doktora süresi
   Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurtiçi veya yurtdışında geçirilen normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri için prim borçlanması yapılabilir.

   5- Avukatlık Stajı
   Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların bir yıla kadar olan normal staj süreleri için prim borçlanması yapılabilir.

   6- Tutukluluk Süreleri
   Sigortalı olarak çalışırken herhangi bir suç nedeniyle tutuklanan veya gözaltına alınanlardan, bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri için prim borçlanması yapılabilir.

   7- Grev ve Lokavt
   Sendikalı işçilerin grev ve lokavtta geçen süreleri için prim borçlanması yapılabilir.

   8- Fahri Asistanlık
   Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri için prim borçlanması yapılabilir.

   9- Seçin İçin İstifa Edenler
   Seçimlerde aday olmak şartıyla görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreler için prim borçlanması yapılabilir.

   10- Kısmi Süreli Çalışanlar
   4857 Sayılı İş Kanunu’na göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalıların, 25 Şubat 2011 tarihinden sonraki dönemde kısmi süreli çalıştıkları aylara ait 30 günden eksik süreler için prim borçlanması yapılabilir.

   11- Yurtdışındaki Öğrenim Süreleri
   1416 Sayılı “Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebeler Hakkında Kanun” kapsamında yurtdışında geçen öğrenim süreleri için prim borçlanması yapılabilir.

   12- Asker ve Polislerin Sivil Öğrencilik Süreleri
   Fakülte veya yüksekokullarda kendi hesaplarına okuduktan sonra subay veya astsubay olarak göreve başlayanlar ile polis memuru veya komiser yardımcısı olarak göreve başlayanların başarılı öğrenim süreleri için prim borçlanması yapılabilir.
   Bununla birlikte; Polis Akademisi ile fakülte ve yüksekokullarda Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken EGM hesabına okumaya devam eden öğrencilerin başarılı eğitim süreleri için de prim borçlanması yapılabilir.

   13- Uzman Ve Usta Öğreticilik Süreleri
   Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların 25 Şubat 2011 tarihinden önceki çalışmalarından dolayı ay içinde 30 günden eksik kalan süreleri için prim borçlanması yapılabilir.

   14- 1402’LİKLER:
   1402 sayılı “Sıkıyönetim Kanunu” kapsamında tutuklanan veya gözaltına alınanlardan beraat edenlerin tutukluluk ve gözaltında geçen süreleri için prim borçlanması yapılabilir.

   ÜÇ ÇOCUK İÇİN 6 YILA KADAR DOĞUM BORÇLANMASI
   Kadın çalışanlar, statülerine bakılmaksızın üç çocuk için, her birinde 2’şer yıldan toplam 6 yıla kadar doğum borçlanması yapabilirler. Doğum borçlanması, sadece çocuğun yaşaması şartı ve doğumdan sonra sigorta primi ödenmemiş günler için yapılabilmektedir. Eğer iki yıl süre dolmadan çalışmaya başlamış ise o güne kadar olan süreler için de yine borçlanma yapılabilmektedir.

   BORÇLANMA İÇİN NE KADAR PRİM ÖDENİR?
   Prim borçlanmasında ödenmesi gereken bir günlük borçlanma primi yasal olarak; günlük asgari ücretin yüzde 32’si ile bu miktarın 7,5 katına kadar değişen miktarda olabilir.
   Buna göre 2021 yılında prim borçlanması yapacak olan kişilerin ödemesi gereken bir günlük asgari prim tutarı 38,16 liradır. Bunun 7,5 katı ise 286,20 liradır. Yani borçlanacak olanlar, günlük 38,16 lira ile 286,20 lira arasında değişen tutarda prim ödemesi yapabilirler.

   Örneğin, askerliğini 18 ay olarak yapan bir kişi 540 günlük askerlik borçlanması yapması durumunda ödemesi gereken asgari prim tutarı 20 bin 606 lira olarak karşımıza çıkmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.