Bitcoin resmi para birimi mi oluyor?

   07.06.2021
   Bitcoin resmi para birimi mi oluyor?

   Lider kripto para Bitcoin, son bir ayda yüzde 50’lere yaklaşan oranda büyük kayıplar yaşamış ve 62 bin dolar seviyelerinden 32 bin dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Bu gün itibarıyla 36 bin dolar seviyelerinde yatay hareket ediyor.

   Tesla’nın sahibi milyarder iş adamı Elon Musk’un yaptığı olumsuz açıklamalar üzerine sürekli düşüş yaşayan Bitcoin’e güzel haber El Salvador ülkesinden geldi. El Salvador Devlet Başkanı Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul edevileceklerini açıkladı. Peki, Bitcoin resmi para birimi olacak mı? El Salvador devletinin resmi para birimi olabilecek mi? İşte detaylar…

   BİTCOİN YASAL PARA BİRİMİ Mİ OLUYOR?

   El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, lider kripto para Bitcoin’i yasal para olarak tanımaya hazırlanıyor. Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 Konferansı’na video mesaj yollayan El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, önümüzdeki hafta Bitcoin’i yasal para ve ödeme aracı olarak tanımlayan yasayı kongreye yollayacağını açıkladı.
   Yasanın kongreden geçmesi durumunda Bitcoin’i resmi para olarak tanıyan ilk ülke El Salvador olacak. El Salvador şu an resmi para olarak ABD Doları kullanıyor.

   KRİPTO PARAYLA TİCARET YAPILABİLECEK

   Söz konusu yasanın kongreden geçmesi durumunda El Salvador’da kripto parayla ticaret yapılmasının önünde herhangi bir engel kalmayacak. Hali hazırda resmi para olarak ABD Doları kullanan El Salvador, yasayla birlikte Bitcoin de kullanmaya başlayacak.
   Bitcoin kararıyla kısa vadede ülkede istihdamın ve finansal erişimin artacağını belirten Devlet Başkanı Bukele, söz konusu kararın orta vadeli yararlarını da anlattı.

   YÜZDE 1’LİK YATIRIM YÜZDE 25 EKONOMİK BÜYÜME GETİRECEK

   Bitcoin‘le ilgili aldıkları kararın gerekçelerini Twitter’da paylaşan Başkan Nayib Bukele, Bitcoin’in 680 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğun ve bunun yüzde 1’i ile El Salvador’a yatırım yapılması durumunda ülke ekonomisinin yüzde 25 büyüyeceğini söyledi. Bununla birlikte Bitcoin’in de potansiyel 10 milyon yeni kullanıcıya ulaşacağını ve yıllık 6 milyar dolarlık havalenin gerçekleşmesi için en hızlı büyüyen yöntemin de bu olacağını söyledi. Bukele ayrıca söz konusu 6 milyar doların şu anda büyük bir kısmının aracılara gittiğini söyledi.

   ÜLKE NÜFUSUNUN YÜZDE 70’İNDE BANKA HESABI YOK

   El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yurtdışında yaşayan El Salvadorluların ülkelerine Bitcoin ile para göndermeleri durumunda düşük gelirli 1 milyonu aşkın ailenin eline daha fazla para geçeceğini ve ekonomik seviyelerinin daha yukarılara çıkacağını söylüyor.
   El Salvador nüfusunun yüzde 70’inin banka hesabı olmadığının ve kayıt dışı ekonomide çalıştığının altını çizen Başkan Bukele, finansal erişimi artırmanın sadece ahlaki bir zorunluluk olmadığını, aynı zamanda ekonomiyi de büyütmenin bir yöntemi olduğunu söyledi.

   ALINAN KARAR KRİPTO PARALARA KISA VADEDE ETKİ ETMEYEBİLİR

   Toplam 6,5 milyon nüfusa sahip olan Orta Amerika ülkesi El Salvador’un ekonomik büyüklüğü 27 milyar dolarlık seviyelerinde. Dolayısıyla alınan kararın kısa vadede kripto para fiyatlarına etki etmesi beklenmiyor.
   Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin kongreye yollayacağı yasa kabul edilirse El Salvador Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak tanıyan ilk ülke olarak tarihe geçecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.