Mayıs ayında ikinci elde en çok hangi araçlar satıldı?

   Mayıs ayında ikinci elde en çok hangi araçlar satıldı?

   Pandemide normalleşme sürecine girilmesi ve yaz aylarına gelinmesiyle birlikte ikinci el araç pazarında da hareketlenmeler başladı. Uzun süredir durgunluk yaşayan piyasa bir nebze olsun rahatlamaya ve hareketlenmeye başladı.

   Araç almak veya aracını satmak isteyen milyonlarca vatandaş ikinci el araç piyasasındaki son durumu merak ediyor. Mayıs ayında hangi araç markalarının ve hangi araç modellerinin çok sattığı, satışı gerçekleşen araçların fiyat aralıkları ve ne Mayıs ayında ne kadar araç satıldığı merak konusu oldu. Peki, Mayıs ayında en çok hangi araçlar sattı? En çok satan araçlarda ilk sırayı hangisi aldı? İkinci el araç piyasasında son durumlar ne? İşte konuya dair detaylar…

   MAYIS AYINDA EN ÇOK SATAN OTOMOBİLLER HANGİLERİ?

   İkinci el araç pazarında Mayıs ayında en çok satan otomobillerin listesi belli oldu. Otomobil sektörüne yönelik veri hizmeti sunan Cardata, Mayıs ayı ikinci el araç satışı verilerini yayınladı.
   Verilere göre, Mayıs ayında ikinci el araç piyasasında en çok satan marka ve modeli Renault Megane oldu.
   Renault Megane’ı sırasıyla; Fiat Egea, Volkswagen Passat, Renault Symbol ve Fiat Linea takip etti.
   Cardata’nın araştırmalarına göre, Mayıs ayında en çok dizel yakıtlı ve manuel vitesli araçlar tercih edildi.

   İKİNCİ EL PAZARINDA SON DURUMLAR NE?

   Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, ikinci el araç piyasasına dair yaptığı açıklamada, yaz aylarında ikinci el araç satışlarında, sıfır kilometre araç satışlarının yaklaşık 6 katı kadar tekil satış adedi öngördüklerini, özellikle Mayıs ile Eylül döneminde aylık ortalama 180 bin adet ikinci el araç satışının gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.
   Döviz kurundaki artış, faizlerin yüksek olması ve yaşanan çip krizi nedeniyle yaz aylarında sıfır kilometre araç satışlarının düşeceğini tahmin ettiklerini belirten Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, Haziran ayı başı itibarıyla pandemideki normalleşmeyle birlikte ikinci el araca olan talebin yükseleceğini düşündüklerini belitti.

   İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA SON DURUM NE?

   Nisan ayından beri ikinci el araç satışları sürekli olarak yükseldiğini belirten Yalçın, bu yükselişin Haziran ayı ile birlikte yılsonuna kadar kademeli olarak her ay yaklaşık yüzde 2 ila yüzde 3 oranında artmasını beklediklerini söyledi.
   Yaz aylarında gerçekleşecek ikinci el araç satışlarının sıfır kilometre araç satışlarına göre yaklaşık 6 katı daha fazla olacağını öngördüklerinin altını çizen Yalçın, özellikle Mayıs ile Eylül döneminde aylık ortalama 180 bin adet ikinci el araç satışının olacağını söyledi.
   Öte yandan artan talebin etkisi ikinci el araç fiyatlarını ve döviz kurlarındaki yükselişin ise sıfır araç fiyatlarını artıracağını belirtti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.