Aile konutu şerhi nedir? Tapu üzerine aile şerhi nasıl konur?

   29.05.2021
   Aile konutu şerhi nedir? Tapu üzerine aile şerhi nasıl konur?

   Son yıllarda ailenin korunması ve tarafların mağdur olmaması için konut satışlarında yeni bir düzenlemeye geçildi. Bu düzenleme aile konutu şerhidir. Yani eşlerden birinin konut üzerine şerh koymasıdır.

   Tapı işlemlerinde en çok araştırılan konular arasında aile konutu şerhi gelmektedir. Özellikle; aile konutu şerhi nedir, aile konutu şerhi nasıl konulur, aile konutu şerhi nasıl kaldırılır gibi konular merak edilip araştırılıyor. Peki, aile konutu şerhi ne demek? Tapu üzerine aile konutu şerhi nasıl konulur? Aile konutu şerhi nasıl kaldırılır? İşte konuyla ilgili detaylar…

   AİLE KONUTU ŞERHİ NE DEMEK?

   Aile konutu şerhi, tapusu kendi üzerine olmayan eşe verilmiş önemli bir mülkiyet hakkıdır. Eşlerin birlikte yaşadığı konuta aile konutu şerhi konulabilir. Aile konutuna şerh konulması, tapusu üzerine olan eşin tek başına konut hakkında satmak veya kiraya vermek gibi bir karar vermesinin önüne geçmek için uygulanmaktadır. Yani söz konusu konutun satışı veya kiraya verilmesi gibi durumlarda her iki tarafın da rızasının alınması gerekecek. 2021 yılından önce sadece mahkeme kararlarıyla konulan bu şerh artık birtakım evraklarla birlikte tapu sicil müdürlüklerinde de konulabilmektedir.

   TAPU ÜZERİNE AİLE ŞERHİ NASIL KONULUR?

   Konut tapusunun üzerine aile şerhi konulabilmesi için, kanun gereği tapusu üzerine olmayan eş Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne başvuruda bulunması gerekir. Başvuru için de bazı evrakların teslim edilmesi gereklidir. Aile şerhi için ibraz edilmesi gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

   • Aile konutu şerhi dilekçesi
   • Evlilik cüzdanı
   • Başvuran eşe ait kimlik kartı veya nüfus cüzdanı
   • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
   • Şerh konulacak konutun aile konutu olduğunu gösteren muhtarlıktan alınacak belge.

   Bir tapuya aile şerhi konulabilmesi için eşlerin söz konusu konutta birlikte yaşıyor olması gerekir. Şerh konulan konut, artık tek eşin isteği ile kiraya verilemez, satılamaz ve devredilemez. Bu gibi durumlarda tapusu üzerine olan eş ve şerh koyduran eşin her ikisinin de rızası ile gerçekleştirilebilir. Ailenin menfaati söz konusu olduğu durumlarda ise rıza göstermeyen eş için diğer eş, mahkemeye başvuruda bulunabilir. Mahkeme kararına göre işlem gerçekleştirilebilir.

   TAPU ÜZERİNDEKİ AİLE ŞERHİ NASIL KALDIRILIR?

   Aile konutu şerhinin kaldırılabilmesi için mahkeme karar vermektedir. Eşlerden herhangi birinin şerhi kaldırmak için mahkemeye başvuruda bulunması gerekir. Aile konutu şerhinin feshedildiği durumlar ise aşağıdaki gibidir:

   • Eşlerin boşanması durumunda aile Hâkimi tarafından şerhin iptaline karar verilir. Bu andan sonra aile konutu şerhinin şartları yerine yasal mal rejimi uygulanır.
   • Evliliğin iptali durumunda, tapusu üzerine olan eşin talebiyle,
   • Eşlerden birisinin ölümü durumunda,
   • Gayrimenkulün sahibi olmayan eş şerh koydurmuşsa, yine malik olmayan eşin talebi ile üzerine,
   • Tapu sahibi olan eşin başvurusuyla şerh düşülmüşse, tapu sahibi olmayan eşin kabulü ya da talebiyle aile konut şerhi kaldırılabilir.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.