Mayıs ayı kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ne zaman yatacak?

   29.05.2021
   Mayıs ayı kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ne zaman yatacak?

   Haziran ayına sayılı günler kala Mayıs ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneklerinin ne zaman hesaplara yatacağı merak konusu oldu. Pandemi dolayısıyla ekonomik olarak olumsuz etkilenen, iş yerini kapatan veya sürekli olarak çalıştıramayan iş yerlerinden ücretsiz izne gönderilen vatandaşlara devlet tarafından nakdi ücret desteği veriliyordu.

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Mayıs ayına ilişkin kışa çalışma ve işsizlik ödeneklerinin ne zaman ödeneceğine dair açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, normalleşmeye geçemediğimiz bu günlerde geçim için büyük destek sağlayacak ödeneklerin verileceği tarihi açıkladı. Peki, Mayıs ayı kısa çalışma ve işsizlik ödemeleri ne zaman hesaplara yatacak? Kısa çalışma ve işsizlik ödenekleri ne kadar? İşte konuya dair detaylar…

   KISA ÇALIŞMA VE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATIRILACAK?

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Mayıs ayına ilişkin Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneklerinin ne zaman hesaplara yatırılacağını açıkladı. Bakan Bilgin, açıklamasında söz konusu destek ödemelerinin 4 Haziran 2021 tarihinde hesaplara yatırılacağını duyurdu.

   KISA ÇALIŞMA VE İŞSİZLİK ÖDENEKLERİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kısa çalışma ve işsizlik ödeneği desteklerinin nasıl yatırılacağına ilişkin açıklamasında, ödemelerin e-devlet üzerinden yapılan başvuru esnasında verilen banka hesaplarına yatırılacağını söyledi. Ancak sistemde hesap numarası veya IBAN numarası bulunmayan veya hatalı olan vatandaşların ödemeleri ise PTT üzerinden gerçekleştirilecek. Ödenekler 4 Haziran Cuma 2021 tarihi itibarıyla hesaplarda olacak.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

   Kısa çalışma ödeneği, Türkiye’de pandeminin ekonomik etkilerine karşı alınan tedbirler kapsamında kanunlarda belirtilen kişilere verilmek üzere hayata geçirilen bir sistemdir.
   Buna göre; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle, işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması, süreklilik koşulu aranmaksızın faaliyetlerin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlanmaktadır.
   Kısa çalışma uygulaması ve kısa çalışma ödeneği uygulaması, İşsizlik Sigortası Kanunu’nda düzenlenmiştir. Kanunun EK 2. Maddesine göre, sigortalı çalışanın, çalışmadığı gün ücreti hesaplanarak “İşsizlik Sigortası Fonundan” çalışana ödeneceği belirtilir. Çalışılmayan süre için ödenecek tutar ise çalışanın prime esas kazancının yüzde en fazla yüzde 60’ı kadardır.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR?

   Kısa çalışma ödeneği: Brüt asgari ücretin en fazla yüzde 60’ı kadardır. Buna göre Türkiye’de en düşük ödenek asgari ücrete göre belirlenmektedir. En yüksek ödenek ise brüt asgari ücretin en çok yüzde 150’si kadardır. 2021 yılında ödenen en düşük kısa çalışma ödeneği miktarı 2.146, 50 lira iken, en yüksek kısa çalışma ödeneği miktarı 5.366,25 liradır.

   İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR?

   İşsizlik ödeneğinin alt ve üst sınırları brüt asgari ücrete göre belirlenmektedir. İşsizlik ödeneğinin alt sınırı brüt asgari ücretin yüzde 40’ı, üst sınırı ise brüt asgari ücretin yüzde 80’i kadardır. Buna göre, en düşük işsizlik maaşı 1.431 lira iken, en yüksek işsizlik maaşı 2.862 liradır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.