Öğrenim kredisi borç yapılandırması ne zaman?

   25.05.2021
   Öğrenim kredisi borç yapılandırması ne zaman?

   AK Parti tarafından meclise sunulan borç yapılandırması düzenlemesi içerisinde nelerin olduğu ve hangi borçların yapılandırılabileceği merak konusu oldu. Alınan bilgiye göre, idari para cezalarından vergilere kadar pek çok alanda borçlara yapılandırma imkanı tanınıyor. Öğrenim kredisi borçları da bunlardan birisidir.

   Devlet üniversiteye girmeye hak kazanan her öğrenciye burs ya da kredi kullanma imkanı tanımaktadır. Maddi durumu olmayan öğrencilere genellikle burs verilirken, burs alma şartlarını taşımayan öğrenciler de öğrenim kredisi kullanmaktadır. Kredi kullanan öğrencilerin mezun olduktan sonra geri ödemesi gereken krediler işsizlik nedeniyle maalesef ödenememektedir. Bu kapsamda meclise borç yapılandırması düzenlemesi yapılacak. Öğrencilik yıllarında kullanılan öğrenim kredisinin borçları yeni yapılandırma ile küçük taksitlerle ödenebilecek. Peki, öğrenim kredisi borç yapılandırması ne zaman? Borç yapılandırma başvuruları nereye yapılacak? Borç yapılandırmada faizler silinecek mi? İşte konuya dair detaylar…

   KYK BORÇ YAPILANDIRMASINDAN KAÇ ÖĞRENCİ YARARLANACAK?

   Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geçtiğimiz günlerde sunulan borç yapılandırması düzenlemesi, öğrenim kredisi kullanan üniversite mezunlarını da ilgilendiriyor. Yapılandırma düzenlemesi, yaklaşık 5 milyon üniversite mezununun öğrenim kredisi borçlarıyla ilgili önemli kolaylıklar getiriyor.
   Üniversite mezunları bu düzenleme ile birlikte yıllardır faiziyle biriken borçlarından çok az bir fark ödemesiyle kurtulabilecekler.
   Normal şartlarda üniversitede öğrenim kredisi kullanan öğrenciler, mezun olduktan iki yıl sonra bu kredileri geri ödemeye başlıyorlar. Mezun olduktan sonra iş bulamayanlar ise birer yıllık erteleme yapabiliyor. Ancak pek çok öğrenci, bu zaman zarfında iş bulamadığı ve maddi durumu olmadığı için kredi borçlarını zamanında ödeyemedi. Haliyle borçlara faizde eklenince borç miktarı aldı başını gitti. Yapılandırma düzenlemesi ile birlikte öğrenciler bu faizden kurtulacaklar. Hem de sadece küçük bir fark ödeyerek.

   HANGİ TARİHE KADAR OLAN BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINDA OLACAK?

   AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan borç yapılandırması paketi, vergi ve prim borçları başta olmak üzere pek çok borcun ödenmesinde kolaylık sağlayacak. Yaklaşık 5 milyon üniversite mezununun kullandığı öğrenim kredisi borçları da bunlar arasında yer alıyor. Yani Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) olan öğrenim ve katkı kredisi borçları da yapılandırmadan yararlanabilecek. Ancak yapılandırmadan 30 Nisan 2021 tarihinden önceki borçlar yararlanabilecek. Bu tarihten sonra oluşan borcalar kapsam dışı kalacak.

   KYK BORÇ YAPILANDIRMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

   KYK borç yapılandırması düzenlemesinin önümüzdeki bir iki hafta içerisinde meclisten geçmesi ve yasalaşması bekleniyor. Yapılandırma için başvurular, düzenlemenin yasalaşmasından hemen sonra başlayacak ve 31 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecek.
   İlk taksit ödemesi 1 Eylül itibarıyla başlayacak ve 30 Eylül 2021 tarihinde sona erecek. Bu tarih yetkililer tarafından duruma göre uzatılabilir.
   Yapılandırmayla birlikte, kullanılan öğrenim kredisine eklenen faiz ve gecikme zammında indirim sağlanıyor. Yalnız anaparada herhangi bir indirim söz konusu değildir. Geciken dönem için faiz işletilmeyecek ancak aylık yüzde 0,35 oranında sabit enflasyon oranı uygulanacak. Bu oran, aylık olarak işletilen yüzde 1,40 oranındaki gecikme faizinden çok daha uygun bir orana işaret ediyor.

   KYK BORÇ YAPILANDIRMASI BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

   Borç yapılandırması düzenlemesi yasalaştıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “ivd.gib.gov.tr” adresi üzerinden giriş yapılarak başvuru işlemi gerçekleştirilebilecek. Bir diğer seçenek ise e-devlet üzerinden yapılacak olan yapılandırma başvurusudur. E-devlet uygulaması üzerinden ilgili alana girilerek ve sitedeki talimatlar takip edilerek başvuru işlemi gerçekleştirilebilecek.
   Ayrıca vergi dairelerinin “turkiye.gov.tr” adresi üzerinden veya herhangi bir vergi dairesine gidilerek şahsen başvuru da yapılabilecek. Ödemeler kredi kartı, banka kartı veya havale ile yapılabilecek.

   BORÇ PEŞİN ÖDENİRSE HANGİ AVANTAJ SAĞLANACAK?

   Yapılandırılan öğrenim kredisi borcunun tamamı ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin olarak ödenirse, anaparaya eklenecek olan yıllık enflasyon oranının yüzde 90’ı silinecek. Sadece yüzde 10’luk bir kısmı ödenecek. Borcun tamamı ikinci taksit ödeme süresi içerisinde ödenirse, yıllık enflasyon farkının sadece yüzde 50’si ödenecek. Örneğin, enflasyon farkının 1.000 lira çıkması durumunda peşin ödemede ilk taksit süresi içerisinde gerçekleşirse sadece 100 lira ödenecek. İkinci taksit ödemesi süresinde ödenirse 500 lira ödenecek.

   YAPILANDIRILAN BORÇ ÖDEMESİ NASIL OLACAK?

   Yapılandırılan borcun ödemeleri 2 ayda bir olmak üzere toplam 18 taksit ve 36 ay vadede kapatılabilecek.
   Taksit faizi ise, enflasyon farkı ile belirlenen toplam borcu 6 taksitte ödeyenler için yüzde 4.5 oranında, 9 taksitte ödeyenler için yüzde 8.3 oranında, 12 taksitte yatıranlar için yüzde 10.5 oranında, 18 taksitte ödeyenler için de yüzde 15 oranında uygulanacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.