Beyaz eşya satışlarında son durum ne? Fiyatlar artacak mı?

   Beyaz eşya satışlarında son durum ne? Fiyatlar artacak mı?

   Yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde düğün sezonunun da açılmasıyla birlikte beyaz eşya fiyatları merak konusu oldu. Pandemi dolayısıyla yasaklanan düğün, kına ve nişan gibi merasimlerin normalleşme adımlarıyla birlikte yeniden serbest hale getirilmesi öngörülüyor.

   Ülkemizde pek çok beyaz eşya markası ithal edilmekte ve ülke içinde satışa sunulmaktadır. Pandemi dolayısıyla yavaşlayan beyaz eşya satışları, özellikle düğün sezonunun başladığı bahar ve yaz aylarında yeniden hareketlenmeye başladı. Peki, beyaz eşya satışlarında son durum ne? Beyaz eşya fiyatları artacak mı? İşte konuya dair detaylar…

   BEYAZ EŞYA SATIŞLARINDA SON DURUM NE?

   Türkiye’de 2021 yılının ilk 4 ayında, altı ana üründeki iç piyasa ve ihracat olmak üzere toplam beyaz eşya satışları yüzde 47 oranında artarak 11 milyon 705 adet olarak gerçekleşmiştir.

   Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) paylaştığı verilere göre, 2021 yılı Ocak – Nisan döneminde beyaz eşya sektörünün ülke içi satışları yıllık bazda yüzde 43 oranında, ihracatı yüzde 48 oranında ve üretimi de yüzde 56 yükselmiştir.

   TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Can Dinçer, beyaz eşya sektörüne dair yaptığı açıklamada, sektör olarak pandeminin güçlüklerinin yaşandığı bu dönemde tüketicileri mağdur etmemek adına var güçleriyle çalıştıklarını ve üretimden mağaza, servislerden satışlara kadar çok sıkı koronavirüs önlemleri aldıklarını söyledi.

   KAPANMA DÖNEMLERİNDE SATIŞLARDA DÜŞÜŞ OLDU

   TÜRKBESD üyesi firmaların Nisan ayındaki satışlarının özellikle de ihracatta 2020 yılının aynı dönemine göre önemli artışların olduğunu belirten Başkan Dinçer, 2020 yılı Mayıs ayına kadar ihracat pazarlarında başta en büyük ihracat pazarı olan Avrupa’daki satışların kapanmalar nedeniyle sert düşüşler yaşadığını söyledi.
   Aşılamanın yaygınlaşmasının ihracata pozitif yansıdığının altını çizen Dinçer, 6 ana üründe Nisan ayı ihracatının ve üretiminin 2020 yılının Nisan ayına göre 3 kata yakın arttığını belirtti.

   NİSAN AYI ÜLKE İÇİ BEYAZ EŞYA SATIŞLARI YÜZDE 54 ARTTI

   Türkiye’de beyaz eşya satışları istikrarlı olarak artmaya devam ediyor. 2021 Nisan ayında 6 ana üründeki yurt içi satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54 oranında artış gösterdi.
   TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, başta çalışanlar, bayiler ve servis teşkilatları olmak üzere emeği geçen herkese özverili çalışmaları nedeniyle şükranlarını iletirken, TÜRKBESD üyesi firmaların, yüksek ihracat gücüyle ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

   İLK 4 AYDA BEYAZ EŞYA İTHALATI YÜZDE 52 ARTTI

   Beyaz eşyada buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, derin dondurucu ve kurutucudan oluşan 6 ana üründe, 2021 yılının ilk 4 ayındaki satışlar, yıllık bazda yüzde 56 artışla 11 milyon 856 bin adete yükseldi.
   Aynı dönemdeki ülke içi satışlar yüzde 43 artışla 3 milyon 192 bin adete ulaşırken, ihracatta da yüzde 48 artışla 8 milyon 513 bin adete ulaştı.
   Söz konusu dönemde toplam beyaz eşya ithalatı ise yüzde 52 artışla 252 bin 569 adete yükseldi.

   BEZAY EŞYA FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

   Beyaz eşya fiyatlarının yükselip yükselmeyeceği ile ilgili sektör temsilcilerinden henüz bir açıklama yapılmazken, ithalata dayalı satışlarda kura bağlı olarak fiyatların yükselmesi de bekleniyor. Bununla birlikte üretici ve satıcı firmalar da koronavirüsün etkilerini kısa sürede atlatabilmek için fiyat artışına gitme ihtimalleri bulunuyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.