Vakıf ve Sandıkların BES’e aktarımı nasıl olacak?

   Vakıf ve Sandıkların BES’e aktarımı nasıl olacak?

   Çalışanlarına ve üyelerine emeklilik taahhüdünde bulunan vakıf, dernek ve sandıkların Bireysel emeklilik Sistemi’ne (BES) aktarılmasına imkan tanıyan kanun teklifi geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.

   Vakıf, Sandık ve Derneklerin varlıklarının Bireysel emeklilik Sistemi’ne aktarımına ilişkin kanun teklifinin yasalaşmasının ardından gözler söz konusu varlıkların BES’e nasıl aktarılacağına çevrildi. Ayrıca yasayla birlikte kaç kişinin BES’e geçiş yapacağı da merak konusu oldu. Peki, hangi vakıf ve sandıklar BES’e aktarım yapabilecek? Vakıfların BES’e aktarımı nasıl olacak? Vakıflardan BES’e kaç kişi geçecek? Vakıf üyelerinin BES’e geçişi zorunlu mu? BES’e geçişte devlet katkısı olacak mı? İşte vakıfların BES’e aktarılmasına dair merak edilen konuların detayları…

   VAKIFLARDAN KAÇ KİŞİ BES’E GEÇİŞ YAPABİLECEK?

   Geçtiğimiz günlerde Vakıf, Dernek ve Sandıkların BES’e geçişinin önünü açan kanun teklifi, TBMM’de yasalaşarak yürürlüğe girdi. Buna göre, ülke genelindeki 50 vakıf ve sandıktaki toplam 300 bin kişi BES’e geçiş yapabilecek.
   Söz konusu Vakıf, Dernek ve Sandıklardaki toplam meblağ ise 40 milyar liraya yakın olduğu belirtiliyor.
   Yasalaşan kanunla birlikte ilk olarak Vakıf ve Sandıklardaki 5 milyar liranın BES’e aktarılacağı 2023 yılı sonuna kadar da toplam aktarım tutarının 10 milyar lirayı bulacağı söyleniyor.

   HANGİ VAKIF VE SANDIKLAR BES’E AKTARIM YAPABİLECEK?

   Ülke genelinde üyelerine ve çalışanlarına emekliliğe yönelik taahhütte bulunan tüm sandık, vakıf ve derneklerin üyeleri BES’e aktarımda bulunabilecek.

   VAKIF ÜYELERİNİN BES’E AKTARIMI ZORUNLU MU?

   Vakıf, dernek ve sandık üyelerinin BES’e aktarımı zorunlu değildir. Dileyen geçebilir dilemeyen geçmez. Herhangi bir zorlama yoktur.
   Yalnız, BES’e geçiş için vakıf ya da sandığın yetkili kurulları tarafından karar alınması gerekiyor. Ancak vakıflarla önceden emeklilik taahhüdü imzalanmamışsa üyeler kendi isteği ile de varlıklarını BES’e aktarabilecekler.
   Aktarıma karar veren vakıf ve sandıklar, aktüerya durumunu gösteren belgeleri sunacak. Bunlar incelenip ona göre geçiş hakkı verilecek. Ayrıca BES’e geçenlerin de geçmeyenlerin de hakları korunacak.

   VAKIFLARIN BES’E AKTARIMI NASIL OLACAK?

   Sandık, dernek ve vakıf üyeleri, üye oldukları sandık içerisindeki birikimlerini nakde çevirip yine nakdi olarak BES’e aktarabilecek.
   Söz konusu aktarım düzenlemesinden hem emekliler hem de çalışanlar yararlanabilecek. Yani dernek veya sandık emeklileri gibi aktif çalışanları da varlıklarını BES’e aktarabilecek.
   Vakıf emeklisi ve vakıf çalışanları, 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla yurtiçi ve yurtdışındaki birikimlerini 2023’ün sonuna kadar BES’e aktarabilecek.

   BES’E AKTARIM SIRASINDA KESİNTİ VE VERGİ UYGULANACAK MI?

   Vakıflardan BES’e aktarılacak varlıklar; gelir vergisinden, kurumlar vergisinden, her türlü harç ve damga vergisinden, banka ve sigorta muamele vergisinden istisna tutulacak. Ayrıca aktarım sırasında aidatlar da dahil olmak üzere hiçbir kesinti yapılmayacak.
   Varlıklarını BES’e aktaran üyeler, vefat ve sakatlık hariç olmak üzere 3 yıl boyunca sistemden ayrılamayacak.

   BES’E GEÇİŞTE YÜZDE 25 DEVLET KATKISI OLACAK MI?

   Sadık ya da vakıftaki mevcut birikimlerin BES’e aktarımına devlet katkısı olmayacak. Ancak BES’e aktarım yapıldıktan sonra ilave bir ödeme yapılırsa buna yüzde 25 devlet katkısı yapılacak.
   Ayrıca üyelerin vakıf ve sandıkta geçirdiği süreler BES’te de geçerli olacak ve üyelerin süre ve birikimi açısından herhangi bir hak kaybı olmayacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.