Kamu işçisi zam görüşmeleri ne zaman? Talepler neler?

   24.05.2021
   Kamu işçisi zam görüşmeleri ne zaman? Talepler neler?

   2021 yılı ortalarına yaklaşırken kamuda çalışan 700 binden fazla işçinin ücretlerine 2020 yılı için ne kadar zam yapılacağı merak konusu oldu. Türk-İş ve Hak-İş Sendikaları, kamu işçisi ücretlerine 2021 ve 2022 yılı için yapılacak zammın belirleneceği görüşmelerden önce ortak taleplerini belirledi.

   Hak-İş ve Türk-İş, kamu işçilerine zam pazarlığı için ortak taleplerini belirledi. Belirlenen ortak talepler kısa süre içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulacak. Şimdi gözler 2022 yılı için kamu işçisine talep edilecek zam miktarında. Peki, kamu işçisi zam pazarlığı ne zaman? İşçi Sendikalarının talepleri arasında neler var? 2022 yılı için ne kadar zam talep edilecek? İşte konuya dair detaylar…

   KAMU İŞÇİSİ ZAM GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

   Türk-İş ve Hak-İş gibi işçi konfederasyonları, sosyal ve mali hakları içeren ortak taleplerin olduğu çalışmayı tamamladı. Söz konusu taleplerin kısa süre içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunması bekleniyor. Taleplerin Bakanlığa sunulmasıyla birlikte zam pazarlığı süreci başlayacak. Görüşmelerin ne zaman yapılacağı henüz kesin olarak belirtilmezken Temmuz ayı içerisinde yapılması öngörülüyor.

   2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü; bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, karayolları, demiryolları, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de aralarında olduğu onlarca kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendirmektedir. Tüm bu işçilerin sosyal ve ekonomik haklarının korunması ve iyileştirilmesi yönünde çalışmalar işçi konfederasyonları tarafından hazırlanarak ilgili bakanlığa sunulmaktadır.

   Bir önceki sözleşmede 200 bin civarında kamu işçisini kapsayan görüşmeler, taşeron sisteminden kamu kadrosuna geçişlerle birlikte bu sayı yeni sözleşme döneminde 700 binden fazla kişiye ulaşmıştır.

   İŞÇİ KONFEDERASYONLARININ TALEPLERİ ARASINDA NELER VAR?

   Sözleşme kapsamında 700 binden fazla işçinin temsil edilmesi ve kamuda yakın sayıda üyeyi temsil etmeleri dolayısıyla Türk-İş ve Hak-İş, bu dönemdeki görüşmeler için birlikte hareket etme kararı aldı. Kurulan komisyonlarla üye sendikaların görüş ve taleplerini toplayan söz konusu işçi konfederasyonları, mali ve sosyal hakları içeren ortak taleplerini hazırladı.

   Buna göre;
   • Sağlık kurumlarında işçilere ek ödeme yapılması,
   • Taşerondan kadroya geçen işçilere tayin ve becayiş hakkı verilmesi,
   • İşçilere yönelik zorunlu emeklilik uygulamasının kaldırılması gibi maddelerin yer aldığı ortak talepler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulacak.
   İşçi Konfederasyonlarının taleplerini sunmasıyla resmi olarak başlayacak olan pazarlık süreci, yapılacak müzakere ve pazarlıkların ardından Temmuz ayında sonuçlanması ve kesinleşmesi bekleniyor.

   MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAM GÖRÜŞMELERİNİ DE ETKİLEYECEK

   Diğer yandan, 1 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla yaklaşık 3,5 milyon memur ile 5,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2021-2022 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri de başlayacak.
   Bu kapsamda, kamu işçilerine yönelik yapılan 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, başta memurların toplu sözleşmeleri olmak üzere özel sektörlerde imzalanacak diğer toplu iş sözleşmelerinin çerçevesinin belirlenmesi açısından oldukça önem arz ediyor.

   2019 YILINDAKİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE HANGİ KARARLAR ALINMIŞTI?

   2019 yılında Hükümet yetkilileri ve Türk-İş arasında imzalanan “Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi” kapsamında; tüm işçilere 2019 yılının ilk altı ayı için yüzde 8, ikinci altı ayı için yüzde 4 oranında zam ve enflasyon farkı yapılmıştı.
   Ayrıca, aldığı ücret 3 bin 500 liranın altında olan işçilere de 150 lira iyileştirme yapılmıştı.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.