Borç yapılandırması ve matrah artırımı nasıl yapılacak?

   Borç yapılandırması ve matrah artırımı nasıl yapılacak?

   Geçtiğimiz yıl Kasım ayında yürürlüğe giren yapılandırma yasasının üzerinden henüz 6 ay geçmemişken yeni bir yapılandırma kanun teklifi meclise sunuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinde daha önce çıkartılan yapılandırma kanunun kapsamı da genişletildi.

   AK Partili Milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulan yapılandırmaya ilişkin kanun teklifi bu hafta için Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor. AK Parti ve MHP milletvekili sayıları göz önüne alındığında kanun teklifinin yasalaşması bekleniyor. Yeni yapılandırma yasası ile birlikte vergi ve matrah artırımı da getirildi. Peki, borç yapılandırması başvuruları ne zaman? Borç yapılandırması nasıl yapılacak? Matrah artırımı nasıl yapılacak? Hangi borçlar yapılandırılabilecek? İşte borç yapılandırma kanun teklifiyle ilgili detaylar…

   HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILABİLECEK?

   Aşağıdaki kurum ve kuruluşlara olan ve yine aşağıdaki sınıflara giren borçlar yapılandırma kapsamına alınacak:

   • Maliye Bakanlığı’na olan vergi borçları ile kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan vergi borçları ve cezaları,
   • Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) olan sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, inşaatlarda eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi gibi borçlar,
   • Damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı alacakları,
   • Üniversiteden mezun olan öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredileri,
   • Motorlu taşıt vergileri (MTV),
   • Trafik cezaları,
   • Seçim, nüfus, askerlik para cezaları,
   • Otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları,
   • Ticaret Bakanlığı’na verilecek gümrük vergileri ve para cezaları,
   • İl özel idarelerinin, asli ve fer’i amme alacakları,
   • Belediyelerin vergi, emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi alacakları,
   • Belediyelere olan su ve katı atık ücreti borçları gibi borçlar yapılandırma kapsamında olacak.

   2021 YILINA AİT EMLAK VERGİSİ BORÇLARI YAPILANDIRILABİLECEK Mİ?

   30 Nisan 2021 tarihine kadar Belediyelere ödenmesi gereken ancak ödenmeyen vergi borçları ile buna bağlı vergi cezaları ile gecikme faizleri yapılandırma kapsamında olacak. Ancak ödeme süresi 31 Mayıs tarihine kadar devam eden 2021 yılına ilişkin emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi kapsam dışında kalacak.

   2021 YILINA AİT MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ YAPILANDIRILABİLECEK Mİ?

   2021 yılına ait olup 30 Nisan 2021 tarihinden önce ödenmesi gereken ancak ödenmeyen; vergiler ve bu vergilere bağlı vergi cezaları ile gecikme faizleri ve gecikme zamları yapılandırma kapsamında olacak. Motorlu taşıtlar vergisi iki taksit halinde ödendiği için, Ocak ayında ödemesi yapılan ilk taksit yapılandırma kapsamında olacak ancak Temmuz ayında ödenecek olan ikinci taksitler yapılandırma kapsamında olmayacak.

   PANDEMİ KAPSAMINDA YAZILAN CEZALAR YAPILANDIRMA KAPSAMINDA MI?

   30 Nisan 2021 tarihinden önce yazılmış idari para cezaları yapılandırılabilecek. Ancak bazı istisnalar yapılandırma kapsamında olmayacak. Bu istisnalar; üst kurulların yazığı cezalar, kapalı alanlarda sigara içme yasağı cezaları, koronavirüs kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayanlara verilen idari para cezaları şeklinde sıralanmaktadır.

   YAPILANDIRMA BAŞVURULARI NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

   Devlete olan vergi borçları ve prim borçlarının yapılandırılması için başvurular 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilecek. Ancak matrah, vergi artırımı ve genel sağlık sigortası borçları kapsam dışı tutulacak.

   YAPILANDIRMADA İLK TAKSİT ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

   Yapılandırma kapsamına alınacak borçların ilk taksiti kurumlara göre değişiklik göstermekle birlikte bu tarihler aşağıdaki gibidir:

   • Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, İl Özel İdareleri, Belediyeler ve YİKOB’lara olan borçlarının ilk taksitinin 30 Eylül 2021 tarihine kadar,
   • SGK’ya olan borçların ilk taksitinin ise 31 Ekim 2021 tarihine kadar ödenmesi gerekecek.
   • Peşin ödemek isteyenler, ödemelerini ilk taksit ödeme süresinde yapılacak.

   YAPILANDIRMA ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

   Borç yapılandırmasında peşin ve taksitli ödeme olarak iki seçenek bulunmaktadır. İsteyen tek taksitte ödeyebilir isteyen de taksitli ödeyebilir. Taksitle ödemek isteyenlere 6, 9, 12, 15 veya 18 eşit taksitle ödeme seçeneği sunulacak. Borç sahipleri bu seçeneklerden birini seçerek ödemelerini gerçekleştirecek.

   PEŞİN ÖDEMELERE İNDİRİM UYGULANACAK MI?

   Yapılandırılan anapara tutarının, ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin ödenmesi durumunda, gecikme faizi yerine hesaplanan enflasyon farkının yüzde 90’ı silinecek. Sadece yüzde 10’u kadar alınacak.
   Yine yapılandırılan tutarın tamamının ikinci taksit dönemi içerisinde ödenmesi durumunda hesaplanan enflasyon farkının yüzde 50’si silinecek.

   GECİKME CEZASI YERİNE ENFLASYON FARKI NASIL HESAPLANACAK?

   TBMM’ye sunulan yapılandırmaya ilişkin yasa teklifinde vergi, prim ve diğer borçlar yapılandırılırken, gecikme faizi veya gecikme zammı yerine yurt içi üretici fiyat endeksi, yani yıllık enflasyon farkı hesaplanacak.
   Ülkemizde 1 Kasım 2016 tarihinden sonra enflasyon hızlı arttığı için, söz konusu tarihten bugüne kadar olan dönemdeki aylık enflasyon yüzde 0,35 olarak kabul edilecek. Bu da yıllık olarak yüzde 4,20 rakamına denk geliyor.

   MATRAH ARTIRIMI NASIL YAPILACAK?

   Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi matrahlarını artıranlar hakkında, artırım yaptıkları yıllar içerisinde vergi incelemesi yapılmayacak ve vergi borcu çıkartılmayacak.

   • Matrahlarını 31 Ağustos 2021 tarihine kadar 2016 ve 2017 yılları için yüzde 30,
   • 2018 yılı için yüzde 25,
   • 2019 ve 2020 yılları için yüzde 20 oranından az olmamak üzere artıranlar yararlanacak.
   • Artırılan matrah yüzde 20 oranında vergilendirilecek ve ayrıca bundan başka herhangi bir vergi alınmayacak.
   • Söz konusu yıllarda beyanname ve vergisini zamanında vermiş olanlardan ise sadece yüzde 15 oranında vergi alınacak.

   Katma Değer Vergisi (KDV) mükelleflerine aşağıdaki durumlarda vergi incelemesi yapılmayacak:

   • KDV mükellefleri her bir vergilendirme dönemine ilişkin verdikleri beyannamelerdeki yıllık toplam KDV üzerinden 2016 ve 2017 yılı için yüzde 3
   • 2018 yılı için yüzde 2,5
   • 2019 ve 2020 yılları için yüzde 2 oranından az olmamak üzere vergiyi 31 Ağustos’a kadar beyan ederlerse, söz konusu dönemler için vergi incelemesi yapılmayacak ve vergi cezası kesilmeyecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.