Vergi ve sicil affı ne zaman? Aftan kimler yararlanabilecek?

   Vergi ve sicil affı ne zaman? Aftan kimler yararlanabilecek?

   AK Parti Millet Vekili Vedat Demiröz ve beraberindeki diğer milletvekillerinin imzasını taşıyan borçların yapılandırılmasına dair torba kanun teklifi TBMM’ye sunuldu.

   AK Parti milletvekilleri daha önce 17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren borç yapılandırması kanununu üzerinden henüz 6 ay geçmeden borç yapılandırmasını da kapsayan yeni bir torba kanun teklifini TBMM’ye sundu. Meclise sunulan yeni kanun teklifiyle matrah ve vergi artırımı yapanlarla çek, senet ve kredi borcunu ödeyenlere sicil affı yapılacağı belirtiliyor. Peki, vergi ve sicil affı ne zaman? Vergi ve sicil affı kimleri kapsıyor? Borç yapılandırması nasıl yapılacak? İşte konuya dair tüm detaylar…

   AK Parti Milletvekili Vedat Demiröz ve diğer milletvekillerin imzasını taşıyan ve TBMM’ye sunulan kanun teklifine göre, 30 Nisan 2021 tarihinden önceki dönemlere ait vergi ve prim borçları ile idari para cezaları ve gecikme faizleri için yeniden yapılandırma imkânı sağlanacak.
   Ancak üst kurullarca verilen idari para cezaları, sigara yasağı cezaları ve koronavirüs yasağı dolayısıyla kesilen idari para cezaları yapılandırma kapsamı dışında tutulacak.

   HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINA ALINACAK?

   Aşağıdaki kurum ve kuruluşlara olan borçlar ve idari para cezaları yapılandırma kapsamına alınacak:
   • Hazine ve Maliye Bakanlığı,
   • Ticaret Bakanlığı,
   • Sosyal Güvenlik Kurumu,
   • İl özel idareleri,
   • Belediyeler,
   • Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı gibi kurum ve kuruluşlara olan borçalr yapılandırma kapsamına alınacak.

   BORÇ YAPILANDIRMASI NASIL YAPILACAK?

   Yapılandırma kapsamına alınan borçların gecikme faizleri ödenmeyecek. Bunun yerine yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) baz alınarak hesaplanacak tutar ödenecek.
   Daha önce Kasım ayında yapılandırma kanunundan farklı olarak kesinleşmiş borçlar dışında ihtilaflı olan ve henüz inceleme işlemleri gerçekleşmemiş veya tamamlanmamış borçlar da yapılandırma kapsamında olacak.
   Motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları, köprü ve otoyol geçiş ücretleri borcu için hesaplanan yapılandırma tutarının yüzde 10’unun ödenmesi durumunda, söz konusu cezaya konu olan taşıtların araç muayeneleri yaptırılabilecek.
   Yapılandırma kapsamına alınan ve yapılandırılan borçlar 3 yılda ödenebilecek. Ödemeler 18 eşit taksite bölünebilecek.

   VERGİ AFFINDAN KİMLER YARARLANACAK?

   Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi matrahlarını artıranlar hakkında, artırım yaptıkları yıllar içerisinde vergi incelemesi yapılmayacak ve vergi borcu çıkartılmayacak.

   Vergi affından aşağıdaki durumda olanlar yararlanabilecek:
   • Matrahlarını 31 Ağustos 2021 tarihine kadar 2016 ve 2017 yılları için yüzde 30,
   • 2018 yılı için yüzde 25,
   • 2019 ve 2020 yılları için yüzde 20 oranından az olmamak üzere artıranlar yararlanacak.
   • Artırılan matrah yüzde 20 oranında vergilendirilecek ve ayrıca bundan başka herhangi bir vergi alınmayacak.
   • Söz konusu yıllarda beyanname ve vergisini zamanında vermiş olanlardan ise sadece yüzde 15 oranında vergi alınacak.

   Katma Değer Vergisi (KDV) mükelleflerine aşağıdaki durumlarda vergi incelemesi yapılmayacak:

   • KDV mükellefleri her bir vergilendirme dönemine ilişkin verdikleri beyannamelerdeki yıllık toplam KDV üzerinden 2016 ve 2017 yılı için yüzde 3
   • 2018 yılı için yüzde 2,5
   • 2019 ve 2020 yılları için yüzde 2 oranından az olmamak üzere vergiyi 31 Ağustos’a kadar beyan ederlerse, söz konusu dönemler için vergi incelemesi yapılmayacak ve vergi cezası kesilmeyecek.

   Ayrıca gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin işletmelerinde mevcut olduğu halde kayıtlarda yer alamayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşları rayiç bedel ile vergi dairelerine bildirmek suretiyle kaydedebilecekler.

   SİCİL AFFINDAN KİMLER YARARLANACAK?

   TBMM’ye sunulan kanun teklifinde sicil affına ilişkin olarak 2009 yılında çıkartılan 5834 sayılı “Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun”a geçici bir madde eklenecek.
   Buna göre; aşağıdaki borçlardan dolayı Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nde tutulan kayıtlar, söz konusu borçların 31 Aralık 2021 tarihine kadar tamamen ödenmesi ya da yapılandırılması durumunda tamamen silinecek.

   • Borç ödeme son tarihi 20 Mayıs 2021 tarihinden önce olup, kullandığı kredilerin anaparasını, faizlerini ve söz konusu kredilerin cezalarına ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin,
   • Ticari faaliyette bulunan veya bulunmayan gerçek kişilerin,
   • Kredi müşterilerinin karşılıksız çek, kredi kartı ve diğer borçlarına ilişkin sicil kayırları silinecek.
   Bankaların bu kişilere kredi kullandırması suç teşkil etmeyecek.

   SİCİL VE VERGİ AFFI NE ZAMAN?
   AK Parti milletvekilleri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan borç yapılandırması, sicil ve vergi affına ilişkin kanunun ne zaman yürürlüğe gireceği henüz netlik kazanmış değil. Söz konusu kanunun TBMM’de görüşülüp kanunlaşması ve Cumhurbaşkanının imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.