Twitter mavi tık nasıl alınır?

   22.05.2021
   Twitter mavi tık nasıl alınır?

   Dünyanın en çok kullanılan sosyal paylaşım sitelerinden olan Twitter, ‘Mavi Tık’ olarak da bilinen doğrulanmış hesaplarla ilgili yeni kurallarını kullanıcılarına duyurdu.

   Twitter’ın ‘mavi tık’ ile ilgili duyurusundan sonra gözler kimlerin mavi tık alabileceğine, hesap doğrulamak için hangi adımların atılacağına ve duyuruyla ilgili detaylara çevrildi. Peki, mavi tık nedir? Kimler mavi alabilecek? Hesap doğrulama için hangi adımlar izlenmeli? İşte Twitter’ın yenilenen hesap doğrulama uygulamasına dair detaylar…

   Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarından olan Twitter yaptığı açıklamada, bugün itibarıyla geçerli olacak ‘verification’ yani mavi tık veya hesap doğrulama uygulaması ve başvuru sürecinin ayrıntılarını paylaştı.

   Twitter’dan yapılan açıklamada, geride kalan birkaç ay içinde, hesap doğrulama uygunluk kriterlerine açıklık getirmek için çalıştıkları ve halkın geri bildirimleriyle şekillendirilen yeni bir politika başlattıkları ifade edildi.

   Twitter ayrıca, güncellenmiş doğrulama kriterlerini karşılamayan, etkin olmayan veya eksik bilgileri olan hesaplardan doğrulama rozetini otomatik olarak kaldırdıklarını ve bu politikayı uygulamaya başladıklarını da belirtti. Bu uygulama sunumuyla Twitter’da doğrulamaya daha fazla şeffaflık, güvenilirlik ve netlik sağlamayı amaçladıkları belirtilen açıklamada, söz konusu uygulamanın gelecek planlarda bir sonraki dönüm noktasını işaret ettiği ifade edildi.

   MAVİ TIK ALMA NEDİR?

   Twitter’da mavi tık, kamu menfaatini ilgilendiren herhangi bir hesabın orijinal olduğunun bilinmesini sağlayan yollardan biridir. Mavi tık, Twitter’da kişilerin sohbet ettikleri insanlar hakkında daha fazla bağlam sunarak onların güvenilir olup olmadıklarını belirleyebilmesine olanak sağlıyor.

   Twitter, açıkladığı bugünkü uygulama lansmanıyla, doğrulanmış hesaplar için de yeni yönergeler sunmaktadır. Söz konusu doğrulama yönergeleri, Twitter topluluğunun iyileştirilmesi için sağlıklı ve iletişim kurulmasını teşvik etmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte Twitter kullanıcı kurallarını ihlal eden doğrulanmış hesaplar, mavi rozetin kaldırılmasına tabi olmaya devam edecek.

   TWİTTER’DA KİMLER ONAYLANABİLİR?

   Twitter’da onaylanabilmek için tanınmış ve aktif olunması gerekiyor. Bugün itibarıyla onaylanmaya hak kazanan tanınmış 6 hesap türü aşağıdaki gibidir:

   1- Devlet Kurumu
   2- Şirketler, markalar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar
   3- Haber kuruluşları ve gazeteciler
   4- Eğlence
   5- Spor ve e-spor
   6- Aktivistler, organizatörler ve etkili diğer kişiler.

   Söz konusu doğrulama grupları içerisinde yer almakla birlikte, buna ek olarak hesap bilgilerinin de eksiksiz ve doğru olması gerekiyor.
   Yani bir profil adı, bir profil resmi, onaylanmış bir e-posta adresi, veya telefon numarası gibi bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekiyor.
   Ayrıca hesabın son 6 ay içerisinde aktif olması ve Twitter Kuralları’na riayet etmesi gerekiyor.

   HESAP DOĞRULAMA İÇİN NASIL BAŞVURULUR?

   Twitter’da hesabı olan herkes, birkaç hafta içerisinde ‘yeni doğrulama uygulamasını’ doğrudan ‘Hesap Ayarları’ sekmesinde görebilecek. Twitter, bu uygulamayı kademeli olarak hesabı olan tüm kullanıcıların hizmetine sunacak.

   Başvuru İşleminde Takip Edilen Yol Nedir?

   Twitter, mavi tık başvurusu için şu gönderiyi paylaşmaktadır: “Başvurunuzu gönderdikten sonra, birkaç gün içinde bizden e-posta ile yanıt bekleyebilirsiniz, ancak bu süreç, sırada kaç açık başvuru olduğuna bağlı olarak birkaç hafta kadar sürebilir. Başvurunuz onaylanırsa profilinizde otomatik olarak mavi rozeti görürsünüz. Bir hata yaptığımızı düşünüyorsanız, başvurunuzla ilgili kararımızı aldıktan 30 gün sonra yeniden başvurun.”

   MAVİ TIK’TA SIRADA KİMLER VAR?

   Mavi Tık başvurusu için Twitter’dan yapılan açıklamada, mevcut doğrulama politikasının Twitter’da doğrulanmaya uygun olması gereken tüm kişileri temsil etmeyebileceğinin farkında oldukları ve bu nedenle bu yıl içinde bilim adamları, akademisyenler ve dini liderler gibi daha fazla kategori sunmayı planladıklarını belirtildi.

   Ayrıca, kullanıcıların profillerini kullanarak Twitter’da kendilerini ifade etme yöntemlerini genişletmeye ve yeni hesap türlerini kullanıma sunmaya devam edeceklerini, son güncellemeden bu yana, otomatik hesaplar üzerinde sürekli araştırmalar yapıldığını ve öndeki birkaç ay içinde bu hesap türünü belirtmenin bir yolunu, hatırlatıcı hesaplarla birlikte sunmayı planladıklarını belirttiler.

   MAVİ TIK ONAYLANMASI NASIL ANLAŞILIR?

   Mavi tık onayının gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için Twitter profilinde mavi onay rozeti olup olmadığına bakılır. Onaylanmış tüm hesapların rozetleri ekran adlarının yanında bulunmaktadır.

   TWETTER BİR HESAPTAN MAVİ TIK ONAYINI NEDEN KALDIRIR?

   Twitter, bir hesabın mavi tık onayını herhangi bir bildirim yapmaksızın kaldırabilir. Bazı mavi tık onayı kaldırma kriterleri aşağıdaki gibidir:

   • Kullanıcının hesap adını (@kullanıcı adı) değiştirmesi,
   • Hesabın etkin olmayan veya tamamlanmamış duruma gelmesi,
   • Hesap sahibinin daha önce onaylanmış duruma geçmesindeki konuma artık sahip olmaması ve bu konumdan ayrılmasıyla birlikte onaylama kriterlerimizi artık karşılamaması,
   • Ayrıca Twitter Kuralları’nı ciddi şekilde veya mükerrer olarak ihlal ettiğinin saptanması,
   • Twitter’da ekran adının veya kişisel bilgilerin değiştirilerek taklitçilik yapılması veya insanların bu yöntemle yanlış yönlendirilmesi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.