Çalışmalar hızlandı! Ekonomik reform paketinde neler olacak?

   Çalışmalar hızlandı! Ekonomik reform paketinde neler olacak?

   Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı ekonomik reform paketinde sona yaklaşıldı. Paket üzerinde çalışan yetkililer, son aşamaya yaklaşırken çalışmalarına hız verdi.

   Daha önce birçok ekonomik reform paketi açıklayan hükümet, son reform paketini geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. TBMM’nin açılmasıyla birlikte yeni açıklanacak olan ekonomik reform paketinin çalışmaları da hız kazandı. İlgili bakanlıkların taleplerinden oluşan taslak hükümet yetkilileri tarafından değerlendirilmeye alındı. Hazırlanan reform teklifinin önümüzdeki ay içerisinde TBMM’ye gelmesi bekleniyor. Peki, ekonomik reform paketinde neler olacak? Hangi alanlarda reform yapılacak? Ekonomik reform paketi ne zaman hayata geçirilecek? İşte konuya dair tüm detaylar…

   Geçtiğimiz aylarda hükümet ekonomiden yargıya, insan haklarından özgürlüklere kadar birçok alanda reform yapılacağını açıklamıştı. Bunlardan ilkini yani ilk ekonomim reform paketini daha önce açıklamıştı. Şimdi de yeni bir ekonomik reform paketi hazırlığı içerisinde bulunuyor. İlgili bakanlıkların taleplerinden oluşan taslak hükümet yetkilileri tarafından değerlendiriliyor ve önümüzdeki ayda TBMM’ye gelmesi bekleniyor.

   EKONOMİK REFORM PAKETİNDE NELER VAR?

   Ekonomik Reform Paketi taslağında e-ticaretten kooperatif şirketlerine, hal yasasından KOBİ’lere kadar birçok alanda düzenleme yer alıyor. Hükümet yetkililerinin paylaştığı bilgilere göre teklifte hangi önceliklerin yer alacağına dair çalışmaların hız kazandığı ve pakette hangi düzenlemelerin yer alacağı görüşülüyor. Reform paketinde hangi alanda düzenlemeler olacak şimdi onların detaylarına bakalım.

   PİYASA GÖZETİM VE DENETİM KURULU KURULACAK

   Ekonomik reform paketinde ilk olarak piyasa işlemlerinin kolaylaştırılması ve ticaret kurallarının yenilenmesine yönelik çalışmaların yer alması ekleniyor. Piyasadaki girdiler ve tedarik zincirine ilişkin sorunlara çözümler getirilecek. Haksız kazancın ve fırsatçılığın önlenmesi amacıyla denetim mekanizmaları kurulacak. Bu kapsamda ekonomik olarak 10 ayrı bakanlığı ilgilendirdiği için karmaşık yapının ortadan kaldırılması amacıyla “Piyasa Gözetim ve Denetim Kurulu” adı altında tek bir yapı oluşturulacak.

   E-TİCARETE ALTYAPI GELİŞTİRİLECEK

   Yeni ekonomik reform paketinde e-ticaretle ilgili düzenlemeler yer alacak. Özellikle pandemi döneminde çoğalan ve büyüyen e-ticaret şirketlerinin kayıt altına alınması, vergilendirilmesi ve sürdürülebilir olmalarının sağlanması için altyapı çalışmaları güçlendirilecek. E-ticaret kuralları oluşturulacak ve e-ticaret şirketlerinin uluslararası piyasaya açılması sağlanacak.

   HAL YASASI YENİDEN DÜZENLENECEK

   Daha önce de pek çok kez gündeme gelen ve bir türlü yapılamayan hal yasasına ilişkin düzenlemelerin bu pakette yer alacağı belirtiliyor. Reform paketinde bu kapsamda tedarik zinciri, tarladan sofraya uygun ulaşım sisteminin kurulması ve gıda enflasyonunun önlemesiyle ilgili düzenlemeler yer alacak. Hallerin altyapısı güçlendirilerek modernizasyona kavuşturulacak ve ürün çeşitliliği artırılacak.

   DOĞALGAZ PİYASASI REKABETE AÇIK HALE GETİRİLECEK

   Yeni ekonomik reform paketinde doğalgaz piyasasına yönelik düzenlemeler de yer alacak. Bu kapsamda doğalgaz piyasasının, elektrik piyasasında olduğu gibi rekabete açılması ve çok sayıda üretici ve dağıtıcının olduğu kontrollü bir sisteme dönüştürülmesi sağlanacak. Ancak bu çalışmanın bazı partiler tarafından bir sonraki reform paketine ertelenmesi yönünde görüş bildirdikleri ifade ediliyor.

   GÜÇLÜ KOOPERATİFLER İÇİN KOOPERATİFÇİLİK YASASI DEĞİŞTİRİLECEK

   Ekonomik reform paketi düzenlemesinde yer alacağı belirtilen düzenlemelerden biri de Kooperatifçilik Kanunu olacağı belirtiliyor. Yapılacak düzenleme ile kooperatif şirketlerinin piyasada tutunabilmesi ve güçlendirilebilmesi için altyapı düzenlemeleri hayata geçirilecek. Bununla birlikte; kooperatif işletmeciliği geliştirilmesi, hane halkının üretime katılması ve bölgesel kooperatiflerin güçlendirilmesine yönelik düzenlemeler yapılacak.

   Yine kooperatiflere vergi avantajının getirilmesi, hallerde kooperatif ürünlerine öncelik tanınması, kooperatiflerdeki istihdamın desteklenmesi gibi konularda da düzenlemelerin olacağı ifade ediliyor. Kooperatifçilikle ilgili faaliyetlerin denetlenmesi, akraba-eş-dost kayırmacılığı ve şubeleşme gibi sorunlara çözümler sunulacak.

   KOBİ ALACAKLARI TEMİNAT GÖSTERİLEBİLECEK

   Düzenlemede yer alacağı belirtilen bir başka konu da KOBİ alacaklarına yönelik olacak. KOBİ’lerin desteklenmesi sürecinde, şirket alacaklarının banka kredileri için teminat gösterilebilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Böylece KOBİ alacakları, kullanılacak kredilerde bir nevi sigorta görevi üstlenmiş olacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.