Esnafa 5 bin TL hibe desteğinden kimler yararlanabilir? Başvurular nasıl yapılır?

   Esnafa 5 bin TL hibe desteğinden kimler yararlanabilir? Başvurular nasıl yapılır?

   Dün akşam düzenlenen kabine toplantısının ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınından zarar gören esnaf ve işletmelere yönelik destek paketi müjdesi verdi.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleştirdiği kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Açıklamada esnaf ve işletmelere yönelik iki grup halinde hibe desteği verileceğini belirtti. İlk grupta yer alan esnaf ve işletmelere 5 bin lira, ikinci grupta yer alan esnaf ve işletmelere 3 bin lira geri ödemesiz olarak hibe desteği verileceğini açıkladı. Peki, 5 bin lira hibe desteğinden kimler yararlanabilir? 5 bin lira hibe desteğinden yararlanma şartları nelerdir? 5 bin lira hibe desteğine başvurular nasıl yapılır? İşte konuya dair detaylar…

   Milyonların gözü dün yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısına çevrilmişti. Toplantının ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, küçük esnaf ve işletmelere yönelik 3 bin lira ile 5 lira hibe desteği verileceğini söyledi. Söz konusu 5 bin lira hibe desteğinden kahvehanelerden kafeteryalara, çay bahçelerinden düğün salonlarına kadar pek çok esnaf ve meslek çalışanı yararlandırılacak.

   5 BİN TL HİBE DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

   17 Mayıs Pazartesi günü toplanan kabine toplantısından küçük esnaf ve işletmelere yönelik 5 bin lira hibe desteği müjdesi çıktı.

   Söz konusu 5 bin lira hibe desteğinden yararlanacak esnaf grupları ve meslek çalışanları aşağıdaki gibidir:
   • Kahvehaneler,
   • Kafeteryalar,
   • Çay bahçeleri,
   • Okul personel servisleri,
   • Düğün salonları,
   • Öğrenci yurtları,
   • Hamamlar,
   • Kırtasiyeler,
   • İnternet kafeler,
   • Lunaparklar gibi yerler yer almaktadır.
   Söz konusu bu gibi işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemeleri yapılacak.

   İki ayrı grupta verilecek olan hibe desteklerinden 5 bin lira ile birlikte diğer grupta yer alan esnaf ve işletmelere de 3 bin lira verilecek.
   Söz konusu iki grupta yer alan toplam 1 milyon 384 binde fazla esnafa 3 bin lira ile 5 bin lira karşılıksız olarak hibe vereceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan; tüccar, sanayici ve büyük şirketler için de nefes kredisi adı altında destekler verileceğini söyledi.
   Hibe destek paketi detayları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak.

   5 BİN LİRA HİBE DESTEĞİNE BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

   Esnaf ve işletmelerin 5 bin lira hibe desteğine başvuruda bulunması için ilk olarak e-devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. E-Devlet sistemine giriş için T.C Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi gerekiyor. E-Devlet şifresi olmayan esnaf ve işletme sahipleri, en yakın PTT şubesinden şifrelerini alabilirler. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama sekmesine Ticaret Bakanlığı başlığı altında yer alan “Gelir Kaybı Desteği Başvurusu” sayfası açılmalı. Açılan sayfada “Yeni Başvuru” kısmına tıklanmalıdır. Bu sayfada yer alan maddelerin okunup onaylanması gerekir. Sayfanın en alt kısmında yer alan “Yukarıda verilen metni okudum ve kabul ediyorum” kutucuğu işaretlenerek “Devam Et” seçeneğine tıklanmalı. Karşınıza çıkacak bu sayfadaki tüm bilgilerin doldurulması gerekiyor. Bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulduğunda başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

   5 BİL TL HİBE DESTEĞİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR?

   Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 5 bin lira hibe desteğinden yararlanabilmek için, işletmenin koronavirüs salgınından önce faaliyet gösteriyor olması gerekir. Bununla birlikte koronavirüs salgını sebebiyle gelir kaybı yaşamış olması ve bunu belgelendiriyor olması gerekiyor. Ayrıca bu sektörlerden herhangi birinde faaliyet gösterip salgın dolayısıyla iş yerini açamamış veya iş yerinin kapatılmış olması gerekir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.