Emlak vergisi ödenirken nelere dikkat edilmeli?

   Emlak vergisi ödenirken nelere dikkat edilmeli?

   Mayıs ayı sonuna yaklaşırken emlak vergilerinin de ilk taksit veya peşin ödemelerin de sonuna yaklaşılıyor. Bilindiği üzere emlak vergileri peşin veya taksitli olarak iki farklı şekilde ödeniyor. İlk taksit ödemesinin son günü 31 Mayıs itibarıyla sona eriyor.

   Emlak vergisi peşin ödemeleri ile birinci taksit ödemeleri 31 Mayıs itibarıyla sona eriyor. Peşin ödemelerde vergi tutarları Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenebilirken, taksitli ödemelerde ilk taksit Mayıs ayında ikinci taksit ise Kasım ayında ödenmektedir. Bu nedenle ilk taksitlerin bu ay sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Peki, emlak vergisi ödenirken nelere dikkat edilmelidir? Kimler emlak vergisinden muaf olabilir? Emlak vergisi son ödeme tarihleri ne zaman? Arsa ve arazi sahibi olanlar emlak vergisi öder mi? Emekliler emlak vergisi öder mi? İşte konuya dair detaylar…

   KİMLERDEN EMLAK VERGİSİ ALINMAZ?

   Türkiye’de emlak vergisi, emlak sahibi olan herkesten belli oranda alınmaktadır. Ancak bazı istisnalar ve bazı şartları taşıyanlardan emlak vergisi alınmaz. Bunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
   • Emekli, dul ve yetim aylığı alanlar,
   • Hiçbir geliri olmayanlar,
   • Gelirleri sadece sosyal güvenlik kurumlarından (SGK) aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar,
   • Gaziler,
   • Engelliler,
   • Şehitlerin dul ve yetimlerinin brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için emlak vergisi alınmıyor.

   Yeni emekli olanlar başta olmak üzere, emlak vergisi muafiyetinden yararlanma hakkı bulunanların bu haktan yararlanabilmek için bağlı bulundukları belediyelere başvurmaları gerekiyor. Başvuru sırasında tek mesken sahibi olanlar, dul ve yetim olanlar veya emlak vergisi muafiyetinden yararlananlar için hazırlanmış formların doldurulması gerekiyor.

   Emlak Vergisi, kanunlara göre hiçbir geliri olmayan vatandaşlardan alınmıyor. Buna pandemi dolayısıyla bir yıldır kısa çalışmada veya ücretsiz izinde olan vatandaşlar da eklendi. Yani pandemi dolayısıyla işsiz olan veya ücretsiz izne gönderilen vatandaşlar da başkaca bir gelirleri yoksa emlak vergisi vermeyecek. Bunun için “Hiçbir Geliri Olmayanların Tek Meskenlerine Ait Taahhüt Belgesi” doldurarak bağlı bulundukları belediyeye başvurmaları gerekir.

   Ancak, ücretsiz izinde olup nakdi ücret desteğinden yararlan kişiler emlak vergisine tabi olmaya devam ediyor.
   Yeni emekliler ise emekli oldukları tarihi izleyen yıldan itibaren vergi muafiyetinden yararlanabiliyorlar. 2021 yılı içerisinde emekli olacak olan emekliler için de vergi muafiyeti 2022 yılından itibaren başlıyor.

   EMLAK VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

   Emlak vergisi hesaplaması, her yıl yeniden değerleme oranının yarısı oranında artırılarak yapılmaktadır. 2021 yılında emlak vergisi, 2020 yılına göre yüzde 4,55 oranında artırıldı.
   Emlak vergisi ödemesi, peşin veya iki taksit halinde yapılabiliyor. Peşin ödemeler her yılın Mart, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştiriliyor. Taksitli ödemelerin ilk taksiti Mayıs ayında, ikinci taksiti Kasım ayında aylarında yapılıyor. Buna göre, emlak vergisinin peşin ve birinci taksit ödemeleri bu ayın sonuna kadar yapılması gerekiyor.

   YAZLIK İÇİN VERGİ MUAFİYETİ HANGİ KOŞULDA UYGULANIR?

   Emekliler ve hiçbir geliri olmayanlar için sağlanan emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmek için konutun sahip olunan konutun brüt 200 metrekareyi aşmaması gerekiyor. Bununla birlikte sadece bir meskene sahip olunması gerekiyor. Birden fazla evi olan ve birden fazla hisseye sahip olan emekliler vergi indiriminden yararlanamamaktadır.
   Ancak, sadece yılın belli dönemlerinde dinlenmek amacıyla kullanılan yazlıklar için vergi muafiyeti uygulanmaktadır. Bu muafiyetten yararlanmak için de yazlığın, yaz-kış kullanıldığını elektrik ve su gibi faturasıyla kanıtlanması ve muafiyet için başvuruda bulunulması gerekir. Şart olarak da yine tek meskene olunması gerekiyor.

   ÇALIŞAN EMEKLİLERE VERGİ MUAFİYETİNDEN YARARLANABİLİR Mİ?

   Emeklilerin, dul ve yetimlerin emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) aldıkları aylıktan başka bir gelirlerinin olmaması gerekir. Emekli olup çalışmaya devam eden veya duş ve yetim aylığı alıp başka bir işte çalışanlar emlak vergisi muafiyetinden yararlanamazlar.

   EMEKLİ KARI KOCA AYRI AYRI MUAFİYETTEN YARARLANABİLİR Mİ?

   Emeklilerin ve hiçbir geliri olmayanların emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmesi için sahibi oldukları evde ikamet ediyor olmaları gerekiyor. Bununla birlikte sahip olunan ev kiraya verilmiş ve kendileri de kirada oturuyorsa yine vergiden muaf olunmaktadır. Ayrı ayrı evi olan ve emekli karı-koca oturdukları ev için emlak vergisi ödemezler. Karı-koca bir evde oturuyor ve diğer ev kiraya verildi ise emlak vergisi ödeniyor. Bununla birlikte karı-koca aynı evde oturuyor ve diğer ev kirada değilse yine emlak vergisi verilmiyor.

   ARSA VE ARAZİSİ OLANLAR EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLURLAR MI?

   Arsa, arazi, dükkân gibi taşınmazı bulunan emekliler, sahip oldukları tek konut için emlak vergisinden muaf olabilirler. Yalnız söz konusu arsa, arazi ve dükkândan gelir elde etmemeleri gerekiyor. Bunun haricinde bu mülklerden herhangi biri kirada ise veya gelir getiriyor ise vergi muafiyetinden yararlanılamamaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.