İkinci el araç fiyatları yükselecek mi? Piyasalarda son durum ne?

   İkinci el araç fiyatları yükselecek mi? Piyasalarda son durum ne?

   Koronavirüs salgınını kontrol altına almak için uygulanan tam kapanma sürecinin ardından ikinci el araç pazarında fiyat artışı beklentisi oluştu.

   Sıfır araç üretiminde azalma, yaşanan çip sorunu ve uzun süreli tam kapanmanın etkisiyle binek araçta talep yoğunluğu oluştu. Yoğun talebin oluşması ister istemez fiyatları da etkiliyor ve yükselmesine sebep oluyor. Vatandaşlar, uzun süre durgunluk yaşayan ikinci el araç piyasasının önümüzdeki günlerde nasıl hareket edeceğini, fiyatların yükselip yükselmeyeceğini merak ediyor. Peki, ikinci el araç fiyatları yükselecek mi? İkinci el araç piyasasında son durumlar ne? İkinci el araç fiyatlarına etki eden etmenler neler? İşte konuya dair detaylar…

   İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASINDA SON DURUM NE?

   Pandeminin etkilerini azaltmak ve virüsü kontrol altına almak için hayata geçirilen tam kapanma sonrası ikinci el araç pazarında fiyat fiyat artışı beklentisi oluşturdu. Otomotiv sektörü şirketlerinden Otomerkezi’nin CEO’su Muhammed Ali Karakaş, ikinci el araç piyasasına dair yaptığı açıklamada, uzun kapanma dönemi sonrası artan talep dolayısıyla fiyatlarda Eylül ayına kadar kademeli olarak yüzde 8’lik bir artış öngördüklerini söyledi. Geçen sene karşılaşılan panik alımlar ve radikal fiyat artışlarının bu yıl tekrarlanmayacağını belirten Karakaş, fiyat artırımlarının bu yıl daha istikrarlı ve düşük seviyelerde olacağını söyledi.

   Yine otomotiv sektörü şirketlerinden VavaCars’ın Ceo’su Lawrence Merritt de konuya dair açıklamalarda bulundu. Marritt açıklamasında, seyahat sezonunun başlaması, çip krizi nedeniyle sıfır otomobil tedarik sıkıntısı ve biriken talebin yansıması gibi faktörlere bağlı olarak fiyatlarda belli bir oranda artış olabileceğini söyledi.

   Türkiye’de ikinci el araç piyasası son yılların en durgun dönemini yaşıyor. Piyasada faaliyet gösteren sektör şirketleri, tam kapanma sürecinin ardından ekonomik ve sosyal hayatın tekrar canlanmaya başlamasıyla birlikte araç satışlarında da artışların olacağını düşünüyor. 2021 yılının ilk dört ayında 1 milyon 500 bin aracın satıldığı kayıtlara geçerken, bu rakamın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30 daha düşük seviyelerde olduğu belirtiliyor.

   2020 yılı aralık ayına göre ikinci el araç stokunun yaklaşık olarak yüzde 20 azaldığını kaydeden Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş, online araç satış platformlarında Aralık 2020 itibarıyla 470 bin satılık araç varken, şu an 340 bin seviyelerine gerilediğini söyledi.

   Operasyonel filo kiralama şirketlerinin sıfır kilometre araç alımlarını ertelediğini belirten Karakaş, söz konusu şirketlerin ellerindeki araçları da satılığa çıkarmayı düşünmediklerini söyledi. Oto pazarında yılbaşı itibarıyla 8 milyon 500 bin araç satışı hedefi konulduğunu kaydeden Karakaş, satışı gerçekleşen rakamlara bakıldığında hedeften çok uzakta olduğunu ve yılsonu itibarıyla en çok 6 milyon 500 bin araç satışıyla yılın kapatılacağını söylüyor.

   İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

   İkinci el araç fiyatlarına dair açıklamalarda bulunan Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş, yükselen döviz kuru, Avrupa’da yaşanan araç üretim problemleri ve ertelenen talepler sebebiyle ikinci el araç fiyatlarında kesinlikle bir artış olacağını belirtiyor. Fakat fiyat artışlarının geçen yıl yaz aylarındaki gibi çok fazla olmayacağını, Nisan ayında son zamanların en düşük seviyesini gören fiyatların Haziran ayında ortalama yüzde 2 artacağını ve Eylül ayına kadar da toplamda yüzde 8 artış olabileceğini belirtiyor.
   İnsanların satın alma tercihlerine de değinen Karakaş, ikinci ele düşen spot sıfır kilometre araçlara olan ilginin azaldığını, en yüksek talebin 7 ile 12 yaş arası ve 70 bin ile 140 bin lira etikete sahip otomobillerde olduğunun görüldüğünü söyledi.

   İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINA ETKİ EDEN ETMENLER NELERDİR?

   İkinci el araç pazarına dair açıklamalarda bulunan VavaCars CEO’su Lawrence Merritt, ikinci el piyasasının iyice hareketlenmesi ve kayıplarını telafi etme yolunda ilerlerken tam kapanma süreciyle birlikte yeni bir darbe aldığını ve kapanmanın bitmesiyle birlikte yoğun bir talep artışının geleceğini ve bunun da fiyatları artıracağını söyledi.

   İkinci el araç piyasasının hareketliliğini geçici olarak frenlenmiş olsa da 17 Mayıs haftasına yoğun bir taleple geri döneceğini belirten Merritt, tam kapanma döneminde gerçekleşemeyen ve ileri tarihlere ertelenen talebin yığılması, yaz tatili ve seyahat sezonunun başlaması, çip krizi nedeniyle sıfır otomobil tedarik sıkıntısı ve 2021 yılının ilk 5 ayında beklenenden çok daha az satışın gerçekleşmiş olmasının da etkisiyle oluşacak yoğun talebin fiyatlarda artışa sebep olacağını söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.