Ülkelere göre en popüler otomobil markaları hangileri?

   16.05.2021
   Ülkelere göre en popüler otomobil markaları hangileri?

   Automotive Touch Up’ın, dünyanın 110 ülkesini kapsayan araştırmasına göre en çok tercih edilen ve en popüler otomobil markaları belli oldu.

   Dünyanın 110 ülkesinde en çok kullanılan ve en çok tercih edilen otomobil markaları belli oldu. Automotive Touch Up’ın, 110 ülkede yaptığı araştırmaya ve elde edilen verilere göre 44 ülkede en çok tercih edilen otomobil markası Toyota oldu. Toyota’yı 14 ülkeyle Volkswagen takip etti. Peki, ülkelere göre en çok tercih edilen otomobil markaları hangileri? Dünyanın en popüler otomobil markaları hangileri? Türkiye’de en çok tercih edilen otomobil markası hangisi? İşte konuya dair detaylar…

   DÜNYA GENELİNDE EN POPÜLER OTOMOTİV MARKALARI HANGİLERİ?

   Otomotiv sektöründe tüm dünyadaki hızlı bir değişim yaşanıyor. Bu değişim tüketici tercihlerini de etkiliyor. Bu kapsamda bir araştırma yapan Automotive Touch Up, farklı ülkelerde en popüler otomobil markalarını ve en çok tercih edilen modelleri belirleyerek dünya kamuoyuyla paylaştı.

   110 ülkede yapılan bu araştırmaya göre, söz konusu 110 ülkeden 44’ünde en çok tercih edilen marka Japonya merkezli Toyota oldu. Toyota’yı, 17 ülke ile Alman otomotiv devi Volkswagen takip etti. Renault ve Hyundai ise 5 ülkede en çok tercih edilen markalar olarak üçüncü sırada yer alırken, Chevrolet de 4 ülkede en çok tercih edilen marka olarak dünyanın en popüler 4’üncü markası olarak kayıtlara geçti.

   AYSA VE GÜNEY AFRİKA’DA EN ÇOK TERCİH EDİLEN OTOMOBİL MARKALARI HANGİLERİ?

   Dünya üzerindeki bölgelere göre bakıldığında ise, Asya ülkelerinde Japon markası Toyota’nın en çok tercih edilen otomobil markası olduğu görüldü.
   Dünyanın en büyük otomotiv pazarı Çin’de ise en popüler otomotiv markası, Alman markası ve otomotiv devi Volkswagen’in oldu. Söz konusu araştırma Orta Afrika ülkelerini kapsamazken, Güney Afrika ülkelerinde de en popüler otomotiv markası Toyota oldu.

   AMERİKA KITASINDA EN POPÜLER OTOMOTİC MARKASI HANGİSİ?

   Kuzey Amerika ülkelerinde en popüler otomotiv markaları General Motors ve Ford oldu. Meksika’da ise en popüler otomobil markası Japon markası Nissan oldu.
   Güney Amerika ülkelerinde ise karışık bir yapı göze çarpıyor. Buna göre; en popüler otomotiv markaları arasında Chevrolet, Renault, Toyota ve Volkswagen gibi farklı markalar yer aldı.

   AVRUPA’DA EN POPÜLER OTOMOBİL MARKALARI HANGİLERİ?

   Avrupa pazarında en popüler otomotiv markaları ise genel olarak ülkelerin kendi markaları oldu.
   Örneğin, İspanya’da en popüler marka yerli üretim Seat olurken, Almanya’da en popüler ve en çok kullanılan marka Volkswagen oldu. Fransa’da ise yerli marka Renault en popüler otomobil markası olarak karşımıza çıkarken, İtalya’da ise Fiat en popüler otomobil markası olarak karşımıza çıkıyor.

   TÜRKİYE’DE EN POPÜLER OTOMOTİV MARKALARI HANGİLERİ?

   Türkiye pazarında, en popüler ve en çok tercih edilen otomotiv markası ise Koç Holding ortaklığında Bursa’da üretimi yapılan Fiat markası oldu.
   Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, 2020 yılında Türkiye’de toplam 137 bin 325 Fiat marka araç satışı gerçekleştirildi. Bu rakam Türkiye’de en çok satılan marka olarak kayıtlara geçti. Fiat Egea Sedan, 2020 yılında 79 bin 556 adetlik satış rakamı ile Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili oldu.

   DÜNYA GENELİNDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN MODEL PİCK-UP’LAR OLDU

   Yapılan araştırmada, dünya genelinde en çok tercih edilen modellere de yer verildi. Buna göre, 14 ülkede en çok tercih edilen model, Toyota Hilux oldu. Bunu 6 ülkede birinci olan Toyota Corolla takip ederken, bunu yine 6 ülkede birinci olan Toyota Land Cruiser izliyor.

   Öte yandan, Skoda Octavia da 6 ülkede en çok tercih edilen otomobil modeli olarak listede yerini alırken, Octavia’yı 5 ülkede en çok tercih edilen model Toyota RAV4 takip etti. Bunu da yine 5 ülkede en popüler olan Renualt Clio takip etti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.