Halkbank kadın girişimci kredisinden kimler yararlanabilir? Şartları neler?

   15.05.2021
   Halkbank kadın girişimci kredisinden kimler yararlanabilir? Şartları neler?

   İş yeri açmak ve kendi işinin sahibi olmak isteyip de finansmanı olmayan kadın girişimcilere müjdeli haber Halkbank’tan geldi. Halkbank, bu kapsamda ülke genelinde pek çok projeye ve iş fikrine katkı sağlamaya devam ediyor. Özellikle kadın girişimcilerin finansman ihtiyacını karşılayarak onların kendi işlerini kurmalarını sağlıyor.

   Halkbank hem kadınların istihdama katkısını artırmak hem de ülke ekonomisinin hareketlenmesini sağlamak amacıyla kadın girişimcilere pozitif ayrıcalıklarla kendi işlerini kurma çalışmalarında kredi ve finansman desteğinde bulunuyor. Halkbank’ın kredi desteği duyurusundan sonra gözler kredi ve finansman desteğinin detaylarına çevrildi. Peki, Halkbank kadın girişimci kredisi nedir? Kadın girişimci kredisinin özellikleri nedir? Kredi tutarı ve kredi faiz oranları ne kadar? İşte konuya dair detaylar…

   HALKBANK KADIN GİRİŞİMCİ KREDİSİ NEDİR?

   Halkbank; ekonomik gelişmede, istihdamı arttırmada ve sürekli üretim ile satış organizasyonunda önemli bir yere sahip olan kadın girişimcilere kredi desteği vermektedir. Bu kapsamda bir iş fikrine dayalı olarak ilk defa iş kuracak ya da işini kurmuş olan kadın girişimcilerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması, kadınların iş kurarken cesaretlendirilmesi ve teşvik edilmesi amacıyla kadın girişimci kredisi vermektedir. Bu kredi ve finansmanlara kadın girişimci kredisi denilmektedir.

   HALKBANK KADIN GİRİŞİMCİ KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

   Halkbank tarafından kadın girişimcilere verilecek olan destek kredilerinin özellikleri aşağıdaki gibidir:

   • Kullandırılacak olan kredinin geri ödeme vadesi azami 36 aydır.
   • 36 aylık vadedeki 6 aylık dönem ise anapara geri ödemesiz dönemdir. Yani ilk 6 ay anapara geri ödemesiz olarak kullanılabilmektedir. Yalnızca faiz tutarı ödenecektir.
   • Kredi geri ödemesi aylık eşit taksitli olarak kullandırılır.
   • Ödemesiz dönem faizleri ise 3’er ayda bir tahsil edilecektir. Yani 6 aylık dönemde iki kes faiz tahsili yapılacak.
   • Kredi vadesi boyunca kadın girişimcilerden Havale ve EFT işlemlerinden ücret alınmayacaktır.

   HALKBANK KADIN GİRİŞİMCİ KREDİSİ LİMİTLERİ NE KADAR?

   Kadın Girişimcilerin kullanabileceği azami kredi limiti aşağıdaki gibidir:

   • İşini kurmuş olan kadın girişimciler için azami 100.000 lira,
   • Yeni iş kuran ve 6 aydan kısa süredir faaliyette bulunan kadın girişimciler için azami 50.000 liradır.
   • Kadın Girişimcilere söz konusu kredi limitleri kapsamında En az 5.000 liralık Ticari KMH (Dost Hesap) ve En az 5.000 lira limitli Ticari Kredi Kartı (Paraf KOBİ/Business/Esnaf Kart) ürünleri sunulmaktadır.

   HALKBANK KADIN GİRİŞİMCİ KREDİSİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

   Kadın girişimcilerin, Halkbank kadın girişimci kredisinden yararlanabilmeleri için kredi başvurusu esnasında aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

   • İşletmenin gerçek kişi şahıs işletmesi veya Tüzel kişi ise en az yüzde 50 hissesinin kadın girişimciye ait olması gerekmektedir.
   • Kredi kullanabilmek için işletmenin kurulmuş olması veya bir iş yeri kurmadan ikametgâhını iş yeri olarak kullanan girişimcilerde, kayıtlı olduğu Vergi Dairesi’nden alınmış vergi mükellefi olduğunu gösteren belge olması gerekir.
   • Kredi başvurusunda bulunan kadın girişimci, sahip olduğu işletmenin yönetimine ve faaliyetlerine aktif olarak katılıyor olması gerekir.
   • Tüzel kişi şirketlerde birden fazla kişinin kadın girişimci kriterlerine uygun olması durumunda, sadece bir girişimci kredi imkanından yararlanabilmektedir.

   HALKBANK KADIN GİRİŞİMCİ KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   Halkbank kadın girişimci kredisi başvurusu, en yakın Halkbank şubelerine gidilerek şahsen yapılmaktadır. Öncelikle başvuru için talep edilen belgeler temin edilir ve ilgili banka şubesine gidilerek başvuru işlemleri gerçekleştirilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.