Altın için flaş tahmin! Gram altın 600 lira olur mu?

   11.05.2021
   Altın için flaş tahmin! Gram altın 600 lira olur mu?

   Altının ons fiyatındaki yükseliş bu hafta da devam ediyor. Ons fiyatlarındaki yükseliş de gram altın fiyatlarına yansımaya devam ediyor. Mayıs ayına 470 liralarda başlayan gram altın 490 liralara kadar yükseldi.

   Altına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ve düğün yapmak isteyen aileler altın fiyatlarının yükselip yükselmeyeceğini merak ediyor. Geçtiğimiz aylarda 390 liralara kadar düşen altın fiyatları son aylarda yükseliş ivmesi kazanarak 490 liralara kadar yükseldi. Şimdi ise orta vadede 600 liraya çıkacağı tahminleri yürütülüyor. Peki, gram altın 600 lira olur mu? Çeyrek altın kaç lira? Çeyrek altın ne kadar? Güncel altın fiyatları ne kadar? İşte konuya dair detaylar…

   GRAM ALTIN 600 LİRA OLUR MU?

   Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarına dair Hürriyet’e açıklamalarda bulundu. Yıldırımtürk yaptığı açıklamada, tam kapanmanın olduğu haftanın başında gram altın fiyatlarının 470 liradan işlem gördüğünü ve şu sıralar 490 liraya yükseldiğini söyledi. Öndeki zamanlarda altın fiyatlarındaki görünümün 500 liraya tırmanabileceğini gösterdiğini belirten Yıldırımtürk, geçen yılki gibi altın talebi olmadığını gördüklerini de söyledi. Bu yıl altın ithalatının düşük olduğunu, düğünlerle ilgili yasakların da bunda etkili olduğunun altını çizen Yıldırımtürk, yasakların kalkmasıyla altın fiyatlarının hareketleneceğini ancak onun da iç piyasayı etkileyeceğini söyledi.

   Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarında yükselişin Eylül, Ekim ayında olacağını ve Ons altının 2.000 ila 2.150 doları görebileceğini söyledi. Yıldırımtürk ayrıca gram altın fiyatının da 600 liraya doğru yükselebileceğini söylüyor.

   ONS ALTIN FİYATI İSTİKRALI YÜKSELİYOR

   2020 yılının Ağustos ayında 2.075 dolara kadar yükselen altın fiyatları, daha sonrasında düşüşe geçerek son bir yılın diplerini gördükten sonra Nisan 2021 tarihi itibarıyla 1.707 dolardan yükselişe geçti. Bu tarihten sonra yaklaşık bir buçuk aylık zamanda 1.845 dolara kadar yükseldi. Ons altın fiyatlarındaki yükseliş böylece yüzde 8 olarak gerçekleşmiş oldu.
   Altın ve para piyasalarının uzman ismi Mehmet Ali Yıldırımtürk, gram altın fiyatlarının yılın üçüncü çeyreğinde 600 lirayı aşabileceğini söyledi.

   ALTIN FİYATLARINA ETKİ EDEN ETKENLER

   Dış piyasadaki yükselişin altın fiyatlarına yansıdığını ve ilk çeyrek itibarıyla 1.700 ile 1.800 dolar civarında seyreden ons altının ikinci çeyrekte yükselişe geçtiğini belirtti. Yıldırımtürk açıklamasında, ABD tahvil faizlerinin düşüyor olması ve ABD dolarının da dış piyasalarda düşüyor olması altın fiyatlarını olumlu etkilediğini söyledi.

   KRİPTO PARALARDAKİ DURGUNLUK ALTIN FİYATLARINI OLUMLU ETKİLEDİ

   Kripto paraların ilk çeyrekteki hızlı yükselişinin yavaşlaması ve regülasyonların gelecek olması altın fiyatlarına olumlu yansıdı. Gelecek aylarda risk ve güvene göre bu ihtimalin daha da belirgin hale geleceği düşünülüyor.

   ÜLKELERARASI İLİŞKİLER ALTIN FİYATLARI ÜZERİNDE ETKİLİ OLUYOR

   Dünya üzerinde ülkelerarası gerginliklerin de altın fiyatlarına etki ettiğinin altını çizen Yıldırımtürk, Rusya-Ukrayna, İngiltere-Fransa, Çin-Avustralya, ABD-Çin gibi ülkeler arasında meydana gelen gerginliklerin ons altın fiyatlarını yükselttiğini söyledi.

   ONS ALTINDA DİRENÇ SEVİYELERİ 1.875 DOLAR

   Altının ons fiyatında 1.792 dolar seviyelerinin 200 günlük ortalamayı geçtiğini ve önünün açıldığını belirten Yıldırımtürk, şimdi ise 1.855 ve 1.875 dolar seviyelerin direnç olarak görüldüğünü söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.