Nisan ayı nakdi ücret destekleri ne zaman ödenecek?

   08.05.2021
   Nisan ayı nakdi ücret destekleri ne zaman ödenecek?

   Mayıs ayına girerken Nisan ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemelerinin ne zaman hesaplara yatacağı merak edilen konular arasında yer alıyor. Koronavirüs süreciyle birlikte ekonomik yönden zor durumda olan, iş yerini kapatan veya sürekli olarak çalıştıramayan iş yerlerinden ücretsiz izne gönderilen vatandaşlara devlet tarafından nakdi ücret desteği veriliyordu.

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Nisan ayı nakdi ücret destek ödemelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, Ramazan Bayramına sayılı günler kala nakdi ücret desteği alan vatandaşlara müjdeli bir haber vermek istediklerini belirterek, ödemelerin yapılacağı tarihi açıkladı. Peki, Nisan ayı nakdi ücret desteği ödemeleri ne zaman hesaplara yatacak? Nakdi destek ücretleri ne kadar? Nakdi destekten kimler yararlanabiliyor. Konuya dair detaylar haberimizde…

   NİSAN AYI NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN?

   Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Nisan ayı nakdi ücret desteği ödemelerine dair yaptığı açıklamada, söz konusu ödemelerin 10 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla hesaplara yatacağını söyledi.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

   Nisan ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemeleri, hak sahiplerinin başvuru esnasında verdiği banka hesapları ve IBAN numaraları üzerinden yapılacak. Sistemde IBAN bilgisi olmayan veya eksik olanların ödemeleri ise PTT aracılığıyla gerçekleştirilecek. Hak sahipleri kimlik kartlarıyla birlikte herhangi bir PTT şubesine giderek parasını alabilecek.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NEDİR?

   Nakdi ücret desteği, devletin pandemi dolayısıyla 4447 sayılı kanunun geçici 24. Maddesi kapsamındaki kişilere, ücretsiz olarak işten çıkartıldıkları için ödediği maddi bir destektir. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan verilen bu destek İŞKUR üzerinden ödenmektedir. Nakdi ücret desteği, pandeminin ekonomik ve sosyal hayata dair verdiği olumsuz etkilerini en aza indirmek için verilmektedir.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

   Nakdi ücret desteğinden aşağıdaki şartları taşıyan vatandaşlar yararlanabilmektedir:
   • 17 Nisan 2020 tarihi itibarıyla işveren tarafından 4857 sayılı kanunun geçici 10’uncu maddesine göre ücretsiz izne çıkartılmış olmak,
   • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyor olmak,
   • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı almıyor olmak,
   • İşsizlik sigortası kapsamında çalışıyor olmak gibi tüm koşulları birlikte taşıyor olmak gerekiyor.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE KADAR?

   Nakdi Ücret Desteği, 2021 yılında yapılan zamla birlikte günlük 47 lira olarak ödenmektedir. Ülke genelinde toplam 2 milyon 300 bini aşkın vatandaş bu destekten yararlanırken, aylık 1.422 lira olarak faydalanıyor.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNİN KESİLECEĞİ DURUMLAR NELERDİR?

   Nakdi ücret desteğinin kesileceği durumlar aşağıdaki gibidir:

   • Nakdi ücret desteğinden yararlanılan dönemde aynı veya başka bir iş yerinde işe başlanmış olması,
   • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı veya herhangi bir ad altında başka bir aylık alınmaya başlanmış olması gibi durumlarda nakdi ücret desteği kesilmektedir.
   Bir vatandaşın nakdi ücret desteğinden yararlandığı dönemde, fiili olarak bir yerde çalıştığının tespit edilmesi halinde, çalıştığı aylar için cezai işlem uygulanmaktadır.
   Fazla ve haksız ödenen ücretler ise, işverenden ödeme tarihinden itibaren kanuni faiziyle birlikte geri alınmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.