Bakan Varank açıkladı! Devlet desteklerinde sistem değişiyor mu?

   Bakan Varank açıkladı! Devlet desteklerinde sistem değişiyor mu?

   Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, devletin verdiği destek, hibe ve teşviklerin bundan sonra tek bir çatı altında toplanacağını söyledi.
   Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ve Kalkınma Ajansları Yatırım Destek Ofisleri iş birliği ile hazırlanan internet adresi, bundan böyle devlet tarafından verilen teşvik, destek ve hibeleri tek merkeze toplayacak. İşte haberin detayları…

   DESTEK, TEŞVİK VE HİBELER TEK MERKEZDE TOPLANACAK

   Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada; yatırım yapmak ve fikrini ticarileştirmek isteyenlerin işinin artık daha kolay olduğunu, Devletin verdiği destek, teşvik ve hibelerin tek çatı altında www.yatirimadestek.gov.tr adresinde toplandığını söyledi. Yatırımcının ve girişimcinin işini kolaylaştırmaya gayret ettiklerini belirten Bakan Varank, bunun için var gücüyle çalıştıklarını ifade etti.

   YATIRIMA İLİŞKİN TÜM SÜREÇLERİ AYRINTILI AKTARACAK

   Bakan Varank, Twitter üzerinden yaptığı videolu paylaşımda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen söz konusu web sitesinin yatırıma ve iş fikirlerine ilişkin tüm süreçleri ayrıntılı olarak aktardığını ifade etti.
   Web sitesinin ana sayfasında yer alan arama motorlarının hızlı ve güvenilir sonuç verdiğini aktaran Varank, destek ilanlarının özet veya detaylı bilgilerine anında erişimin sağlandığını ve gelişmiş arama algoritmasıyla daha detaylı aramaların yapılabildiğini belirtti.

   SİTEDE YATIRIMCI SÖZLÜĞÜ YER ALACAK

   Yatırım, teşvik ve desteklerin toplandığı “www.yatirimadestek.gov.tr” isimli sitede yer alan “Teşvik Robotu” başlığında yatırım yapılacak sektör ve şehir ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilecek. Söz konusu sitede yatırım yapılacak teşvikin getirisi de tahmini olarak paylaşılmaktadır. Ayrıca sitede bulunan “Yatırımcı Sözlüğü” ile devlet destekleri, teşvikleri ve yatırımları ile ilgili teknik terimlerin anlamına da yer veriliyor. Bu sayede yatırımla ilgili anlaşılmayan konular açıklığa kavuşturulmuş oluyor.

   ÖRNEK YATIRIMLARIN ÖZET BİLGİLERİNE YER VERİLİYOR

   Devlet desteklerinin tek çatı altında toplandığı sitede bulunan “Yatırım Fırsatları” bölümünde yerel, ulusal ve küresel fırsatlara yönelik hazırlanmış ön fizibilite çalışmaları da yer alıyor. Bu sitede daha önce yapılmış örnek yatırım konularıyla ilgili özet bilgilere yer veriliyor. Ayrıca yatırım maliyetleri ve geri dönüş süresiyle ilgili detaylı bilgilere de ulaşılabiliyor.

   DESTEK UZMANLARINA ANINDA ULAŞIM İMKANI VERİYOR

   Hazırlanan sitede “Soru-Cevap” sayfası yer alıyor. Bu sayfada Kalkınma Ajanslarının 81 ilde bulunan Yatırım Destek Ofisi uzmanlarına anında ulaşılabiliyor. Bu sayede yatırım süreçleri, yatırım için verilecek devlet destekleri ve yatırım sürecinde ihtiyaç duyulacak danışmanlık hizmetine ulaşılma imkanı elde edilecek.
   Devlet destekleriyle ilgili tüm gelişmeleri takip etmek için “yatirimadestek.gov.tr” adresine kayıt yaptırılabilir ve buradaki gelişmelerden anında haberdar olunabilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.