Tarımsal destek ödemeleri ne zaman?

   Tarımsal destek ödemeleri ne zaman?

   Koronavirüs destek ödemeleri ve emekli bayram ikramiyelerinin ödenmeye başladığı bu günlerde tarımla uğraşan üreticiler, tarımsal desteklerin ne zaman yapılacağını merak ediyor.

   Emekli ikramiyelerinden memur maaşlarına, koronavirüs desteklerinden tam kapanma desteklerine kadar pek çok ödeme bayram öncesi gerçekleşirken bir müjde de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den geldi. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada tarım üreticilerinde toplam 1 milyar 524 milyon 254 bin lira destek ödemesi yapacaklarını açıkladı. Peki, Tarımsal Destek ödemeleri ne zaman? Üreticiye ne kadar destek ödemesi gerçekleştirilecek? Hangi tarımsal üretim ürünlerine ödeme gerçekleştirilecek? İşte konuya dair tüm detaylar…

   Balıkesir’in Gönen ilçesindeki “Anadolu Etap Meyve Bahçeleri”ne ikişkin bilgi alan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli açıklamasında, Türkiye’nin en büyük tek parça meyve bahçesinde bulunduklarını, gördüğü manzaradan son derece memnun olduğunu ve üreticilerin ülke ve millet için üretmeye devam ettiklerini belirtti.

   TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üreticilere tarımsal destek ödemelerinin Ramazan bayramı öncesi 7 Mayıs Cuma günü saat 18.00’den itibaren gerçekleştireceklerini söyledi.

   NE KADAR TARIMSAL DESTEK VERİLECEK?

   Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilere Ramazan Bayramı öncesi toplam 1 milyar 524 milyon 254 bin lira destek ödemesi gerçekleştireceklerini söyledi. Ödemeler bu gün saat 18.00 itibarıyla başlayacak.

   HANGİ ÜRÜNLER İÇİN NE KADAR DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK?

   7 Mayıs Cuma günü saat 18.00’den itibaren destek ödemesinin yapılacağı tarımsal ürünler ve destek tutarı aşağıdaki gibidir:

   • Fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında 418 bin 61 üreticiye, 854 milyon 11 bin 77 lira,
   • Hububat, baklagil ve dane mısır fark ödemesi desteği kapsamında 106 bin 687 üreticiye, 251 milyon 797 bin 606 lira,
   • Sertifikalı tohum üretim desteği kapsamında 64 üretici firmaya, 37 milyon 880 bin 453 lira olmak üzere 1 milyar 143 milyon 689 bin 136 liralık destek ödemesi gerçekleştirilecek.

   HAYVANCILIK ÜRETİMİ İÇİN YAPILACAK DESTEK ÖDEMELERİ NE KADAR?

   7 Mayıs Cuma günü saat 18.00Den itibaren destek ödemelerinin yapılacağı hayvancılık ve diğer ödemelere ilişkin tutarlar aşağıdaki gibidir:

   • Süt destekleme ödemesi kapsamında 233 bin 129 üreticiye, 222 milyon 634 bin 301 lira,
   • Arıcılık destekleme ödemesi kapsamında 58 bin 359 üreticiye 108 milyon 809 bin 745 lira,
   • Kırsal kalkınma destekleri kapsamında ise 109 kişiye, 49 milyon 131 bin 395 lira olmak üzere toplam 380 milyon 575 bin 441 liralık destek ödemesi yapılacak.

   TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

   Bakan Bekir Pakdemirli tarım ve hayvancılık üreticileri için ödenecek olan tarımsal desteklerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son hanesine göre yapılacağını söyledi. Tarım ürünleri destekleri, bugün ve pazartesi günü yapılacak. Hayvancılık ve diğer alandaki ödemeler de yine bugün saat 18.00 itibarıyla tek seferde gerçekleştirilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.