Tam kapanma ödemeleri başladı mı? Ödemeler nasıl yapılacak?

   Tam kapanma ödemeleri başladı mı? Ödemeler nasıl yapılacak?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan tam kapanma kararı geçen hafta Perşembe günü yürürlüğe girmişti. Geride kalan bir haftada istisnalar hariç olmak üzere birçok işyeri kapandı, izinliler hariç olmak üzere şehirlerarası seyahat yasaklandı ve kamuda esnek çalışılmaya geçildi. Bu ve bunun gibi bir dizi kararlar alındı ve sokağa çıkma yasağı sıkı denetimler altında devam ediyor.

   Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı bu süre içerisinde binlerce insan geçim sıkıntısına düştü. Devlet işi olmayan ve ihtiyaç sahibi olan binlerce vatandaşa tam kapanma destek ödemesi yapacağını açıkladı. Geçtiğimiz hafta bayram öncesinde ödeneceği açıklanmıştı. Peki, tam kapanma destekleri ödenmeye başladı mı? Ne kadar tam kapanma desteği ödenecek? Ödemeler nasıl yapılacak? İşte konuya dair detaylar…

   TAM KAPANMA DESTEKLERİ ÖDENMEYE BAŞLADI MI?

   Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı” kapsamında yapılacak ödemelere dair açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık, tam kapanma kapsamında verilecek olan nakdi yardımların ihtiyaç sahiplerine verilmeye başlandığını açıkladı. Yardım kapsamında 820 bini aşkın aileye destek verildiğini belirten Bakan Yanık, Ramazan Bayramına kadar tüm ödemelerin bitirileceğini söyledi. Yani kısaca tam kapanma destek ödemeleri bugün itibarıyla başlamış bulunmakta.

   TAM KAPANMA DESTEĞİ KAÇ LİRA OLACAK?

   Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, tam kapanma sosyal yardım programı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere 1.100 liralık destek verileceğini açıklamıştı. Bakan Yanık açıklamasında, Ramazan Bayramı’na kadar Vefa Sosyal Destek Gruplarının 820 bini aşkın ihtiyaç sahibi haneye destek ödemelerini konutlarında ulaştıracağını ve böylece Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı kapsamında toplamda 2 milyonun üzerinde haneye destek verilmiş olacağını söyledi.

   TAM KAPANMA DESTEK ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

   Tam kapanma destek ödemeleri kapsamında ihtiyaç sahiplerine verilecek olan 1.100 liralık destek ödemeleri, Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından konutlara götürülerek bizzat teslim edilecek. Bununla birlikte E-Devlet başvurularında banka hesabı veya PTT Kart hesabı bulunan 1 milyon 200 bin ihtiyaç sahibi ailenin 1.100 lira tutarındaki destekleri de hesaplara yatırıldı. İzinli olan veya kısıtlamadan muaf olanlar hesaplarından parayı bugün itibarıyla çekebilecekler.

   TAM KAPANMA DESTEKERİNDEN KİMLER YARARLANIYOR?

   Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ödemelerinin, salgın nedeniyle dönemsel ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilen hanelere yönelik yapıldığını belirten Bakan Derya Yanık, yardım için herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın yapıldığını söyledi.

   TAM KAPANMA YARDIMLARI NEREDEN SORGULANIR?

   Tam kapanma kapsamında verilen destek ödemeleri, E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Sosyal Yardım Sorgula” başlıklı bölümünden kontrol edilebilmektedir.

   BAKAN YANIK’IN KONUYA DAİR AÇIKLAMALARI

   Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ramazan Bayramı’na kadar Vefa Sosyal Destek Gruplarının 820 bini aşkın ihtiyaç sahibi haneye destek ödemelerini konutlarında ulaştıracaklarını ve böylece Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı kapsamında toplamda 2 milyonun üzerinde haneye destek verilmiş olacağının bilgisini verdi. Tam kapanma sürecinde hiçbir ihtiyaç sahibi aileyi yalnız bırakmama gayreti içerisinde olduklarını belirten Bakan Yanık, yardımların etkin ve hızlı bir şekilde teslim edilmekte olduğunun söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.