Kredi kartlarında temassız ödeme limiti ne kadar?

   06.05.2021
   Kredi kartlarında temassız ödeme limiti ne kadar?

   Koronavirüs salgını dolayısıyla hayatımızda pek çok değişme yaşandı. Bunlardan biri de alışverişlerde kullanılan kredi kartı ödemeleri. Daha önceleri şifre girilerek yapılan ödemeler artık şifresiz ve temassız olarak yapılmaya başlandı.

   Şifresiz ve temassız olarak yapılan kredi kartı ödemeleri, alışveriş sırasında oldukça pratik bir kullanım imkanı sunuyor. Koronavirüs dolayısıyla teması en aza indirmek amacıyla yaygınlaştırılan temassız ve şifresiz ödeme sistemi git gide daha da yaygınlaştırılıyor. Bu kapsamda zaman zaman şifresiz ve temassız ödeme limitleri artırılıyor. Peki, kredi kartında temassız ödeme limiti ne kadar? Tek seferde ne kadar şifresiz işlem yapılabilir? Temassız ve şifresiz ödemelerde dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir? İşte konuya dair detaylar…

   KREDİ KARTLARINDA TEMASSIZ ÖDEME LİMİTİ NE KADAR?

   Bankalararası Kart Merkezi (BKM), alışveriş sırasında yapılacak kredi kartı ödemelerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamada, alışveriş sırasında temassız ve şifresiz ödemelerde işlem limitinin 250 liradan 350 liraya çıkartılacağını bildirdi.
   Buna göre, 350 liraya kadar olan kredi kartı ödemelerinde şifre kullanılmadan temassız ödeme gerçekleştirilebilecek.

   ÖDEMELER HIZLI VE KOLAY YAPILIYOR

   Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, kredi kartı ödemelerinin çok daha hızlı ve kolay yapılmasına olanak sağlayan temassız ve şifresiz ödemelere güvenin gittikçe arttığı belirtildi. Açıklamada, temassız ödemenin güvenli olmasının yanı sıra kullanıcılara hijyenik bir ödeme deneyimi sunduğu ve bu açıdan günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği belirtildi.

   MOBİL CİHAZLAR ÜZERİNDE HİÇBİR TEMAS GEREKTİRMİYOR

   Kartlar ve mobil cihazlar üzerinde herhangi bir temas gerektirmeden ödeme kolaylığı sunan temassız ödeme sisteminde, şifresiz işlem limiti yarından geçerli olmak üzere 350 liraya yükseltilecek. Yani temassız kart ödemelerinde, 350 liraya kadar olan ödemeler şifresiz ve 350 liradan fazla olan tutarlar yine şifreli olarak yapılacak.
   Temassız kart ödemelerinde şifresiz işlem limiti 18 Mart 2020 tarihi itibarıyla 120 liradan 250 liraya yükseltilmişti. Son kararla birlikte 250 liradan 350 liraya yükseltilmiş oldu.

   TEMASSIZ KART ÖDEMELERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

   Temassız kart ödemelerinin avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. Özellikle ödemelerde şifre gerektirmediği için kaybolması durumunda son derece riskli hale gelmektedir. Kredi kartını bulan ya da çalan kişi kötü amaçlı kullanması durumunda işlem limiti kadar para çekebilir, alışverişte kullanabilir. Bu nedenle kartların kaybedilmemesine dikkat edilmelidir.
   Bir başka durum da alışveriş sırasında mutlaka ödeme fişi talep edilmelidir. Çünkü cihaza girilen tutarı alışveriş esnasında fark edemeyebilirsiniz. Şifre girilmediği için de ekranda yazılı olan tutarın gerçek tutar olup olmadığı anlaşılmayabilir. Fişi alırsanız yanlışlık olduysa düzeltme imkanına sahip olabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.