Kısa çalışma ve işsizlik ödenekleri ne zaman verilecek?

   Kısa çalışma ve işsizlik ödenekleri ne zaman verilecek?

   Ramazan Bayramına son bir hafta kala memur maaşlarının ve emekli ikramiyelerinin bayramdan önce yatırılacağı haberleri ardı ardına geldi. Bu dönemde işsizlik ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanan yüzbinlerce vatandaş, ödeneklerin ne zaman hesaplara yatırılacağını merak ediyor.

   Koronavirüs salgını dolayısıyla kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik ödeneklerinden yararlanan vatandaşlar, desteklerin bayram öncesi verilip verilmeyeceğini merak ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Nisan ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneklerinin ne zaman hesaplara yatırılacağını açıkladı. Peki, kısa çalışma ve işsizlik ödenekleri ne zaman verilecek? Kısa çalışma ve işsizlik ödenekleri ne kadar? Kısa çalışma ve işsizlik ödenekleri ne zaman sona erecek? İşte konuya dair detaylar…

   KISA ÇALIŞMA VE İŞSİZLİK ÖDENEKLERİ NE ZAMAN VERİLECEK?

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonların beklediği Nisan ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneklerinin ne zaman hesaplara yatırılacağını açıkladı. Bakan Bilgin açıklamasında, Nisan ayına ilişkin Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneği ödemelerinin yarın hesaplara yatırılacağını belirtti.

   KISA ÇALIŞMA VE İŞSİZLİK ÖDENEKLERİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ödemelere ilişkin açıklamasında, ödemelerin daha önce e-devlet üzerinden verilen banka hesaplarına yatırılacağını söyledi. Ancak sistemde hesap numarası ve IBAN bilgileri bulunmayan veya hatalı olan vatandaşlara ise ödemeler PTT üzerinden gerçekleştirilecek. Ödemeler 5 Mayıs itibarıyla hesaplarda olacak.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

   Kısa çalışma ödeneği, Türkiye’de koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine karşı alınmış tedbirler kapsamında hayata geçirilen bir sistemdir.
   Buna göre; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle, işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması, süreklilik koşulu aranmaksızın faaliyetlerin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlanmaktadır.
   Kısa çalışma uygulaması ve kısa çalışma ödeneği uygulaması, İşsizlik Sigortası Kanunu’nda düzenlenmiştir. Kanunun EK 2. Maddesine göre, sigortalı çalışanın, çalışmadığı gün ücreti hesaplanarak “İşsizlik Sigortası Fonundan” çalışana ödeneceği belirtilir. Çalışılmayan süre için ödenecek tutar ise çalışanın prime esas kazancının yüzde en fazla yüzde 60’I kadardır.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR?

   Kısa çalışma ödeneği: Brüt asgari ücretin en fazla yüzde 60’ı kadardır. Buna göre Türkiye’de en düşük ödenek asgari ücrete göre belirlenmektedir. En yüksek ödenek ise brüt asgari ücretin en çok yüzde 150’si kadardır. 2021 yılında ödenen en düşük kısa çalışma ödeneği miktarı 2.146, 50 lira iken, en yüksek kısa çalışma ödeneği miktarı 5.366,25 liradır.

   İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR?

   İşsizlik ödeneğinin alt ve üst sınırları brüt asgari ücrete göre belirlenmektedir. İşsizlik ödeneğinin alt sınırı brüt asgari ücretin yüzde 40’ı, üst sınırı ise brüt asgari ücretin yüzde 80’i kadardır. Buna göre, en düşük işsizlik maaşı 1.431 lira iken, en yüksek işsizlik maaşı 2.862 liradır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.