Tam kapanma yardımı başvuruları nasıl yapılacak? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

   03.05.2021
   Tam kapanma yardımı başvuruları nasıl yapılacak? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

   Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 29 Nisan’da başlayıp 17 Mayıs tarihinde sona erecek olan tam kapanma döneminde ihtiyaç sahibi hanelere 1.100 lira tutarında nakdi yardım desteğinde bulunacaklarını söyledi.

   Bakan Derya Yanık’ın 1.100 lira tam kapanma yardım ödemesi yapılacağını duyurmasının ardından gözler sürecin detaylarına çevrildi. Özellikle bu yardımın kimlere yapılacağı, başvuruların ne zaman ve asıl yapılacağı, sonuçların ne zaman açıklanacağı gibi konular merak ediliyor. Peki, 1.100 lira yardım ödemesi kimlere verilecek? 1.100 TL sosyal yardım ödemesi başvurusu nasıl ve nereden yapılacak? Yardım ödemesi sonuçları ne zaman ne zaman açıklanacak? İşte konuya dair detaylar…

   Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, koronavisüs tedbirleri kapsamında alınan tam kapanma kararı sonrası “Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı” adı altında yeni bir yardım programını hayata geçirdiklerini açıkladı. Bakan Yanık, bir önceki sosyal destek programının başvurularını e-devlet üzerinden aldıklarını, bu sefer de yine daha önce e-devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1.100 lira tutarında ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceklerini söyledi.

   SOSYAL YARDIM DESTEĞİ BAŞVURU NASIL YAPILIR?

   1.100 liralık sosyal yardım desteği başvuruları normalde e-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, daha önceki sosyal yardım başvurularını e-devlet üzerinden aldıklarını ve SYDV’lerin muhtaç aileleri belirlediğini belirterek bu aşamada yeni bir başvuruya gerek olmayıp geçmiş başvurular üzerinden yardımların yapılacağını aktardı.

   YAŞLI VE ENGELLİ AYLIKLARI DA AYNI DÖNEMDE YATIRILACAK?

   Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2022 sayılı kanun kapsamında verilen yaşlı ve engelli aylıklarının da “Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı” ödemeleri ile birlikte gerçekleştirileceğini söyledi.

   SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ BAŞVURU SORGULAMA NASIL YAPILACAK?

   Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı kapsamında hak sahiplerine ödenecek olan 1.100 liralık destek sonuçları, E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Sosyal Yardım Sorgula” başlıklı bölümünden öğrenilebilecek.

   SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

   Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardım ödemeleri, daha önce E-Devlet başvurularında banka hesap bilgisi bulunan kişilerin banka hesaplarına, başvurularında banka hesap bilgisi bulunmayan kişilerin ise PTT kartlarına yapılacak.
   E-Devlet başvurusunda hem banka hesap bilgisi bulunmayan hem de PTT kart kullanmayan kişilerin destek ödemeleri ise konutlarına teslim edilecek. Ödemeler en geç Ramazan Bayramı’na kadar sahiplerine teslim edilmiş olacak.

   SYDV’LERE 183 MİLYON TL İLEVE KAYNAK SAĞLANACAK

   Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na, daha önce destek olunan diğer hanelere desteğin devamı için ayrıca 183 milyon lira ilave kaynak aktaracağını bildirdi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.