KOSGEB desteklerine başvurular başladı! Faizsiz kredi desteğinden kimler yararlanacak?

   03.05.2021
   KOSGEB desteklerine başvurular başladı! Faizsiz kredi desteğinden kimler yararlanacak?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınından etkilenen ve gelir kaybı yaşayan binlerce işletme için faizsiz kredi desteği verileceğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu kredisinin KOSGEB üzerinden ve 3 yıl geri ödemesiz şekilde verileceğini söyledi.

   Koronavirüs salgını dolayısıyla olumsuz etkilenen, gelir kaybı yaşayan ve hala faaliyetlerine devam edem işletmelere KOSGEB tarafından verilecek 5 milyar liralık yeni kredi paketine başvurular bu gün itibarıyla başlıyor. Kredi tutarı işletmelerin durumuna göre 75 bin liraya kadar çıkabiliyor. Peki, KOSGEB faizsiz kredi desteğinden kimler yararlanabilecek? KOSGEB destek kredileri için son başvuru tarihi ne zaman? KOSGEB destek kredileri hangi sektörleri kapsıyor? Kredi için başvuru şartları neler? İşte konuya dair detaylar…

   KOSGEB FAİZSİZ KREDİ DESTEKLERİ İÇİN BAŞVURULAR NE ZAMAN?

   Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ve KOSGEB üzerinden verilecek olan faizsiz kredi desteklerine başvurular, 3 Mayıs 2021 tarihinde yani bugün itibarıyla başladı.
   Kredi için son başvuru tarihi ise 21 Mayıs 2021 olarak belirlenmiştir.

   KOSGEB DESTEK KREDİLERİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

   Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 5 milyar liralık kredi desteği, koronavirüs salgını dolayısıyla gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ancak istihdama devem eden işletmelere yönelik bir destek olarak açıklanmıştır. Bu kredi desteğinden aşağıdaki alanlarda faaliyet gösteren işletmeler yararlanabilecektir.

   • İmalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmeler,
   • Teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler (START-UP’lar).

   KOSGEB KREDİ DESTEĞİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI NELER?

   Toplamda 5 milyar lira olan KOSGEB kredi desteğine başvuruda bulunmak için bazı şartların taşınması gerekmektedir. Bu şartlar da aşağıdaki gibidir:

   • Koronavirüs salgını öncesinde yani virüsün ortaya çıktığı Aralık 2019 tarihi ve öncesinde aktif olarak faaliyet göstermek.
   • Bugün itibarıyla halen aktif olarak faaliyetlerine devam ediyor olmak.
   • Koronavirüs salgını dolayısıyla gelir kaybına uğramış olmak ve bunu belgelendirebiliyor olmak.
   • Yine koronavirüs salgını dolayısıyla nakit akışı bozulmuş olmak.

   KOSGEB KREDİ DESTEĞİ TUTARLARI NE KADAR?

   Yukarıda belirtilen işletmelere verilecek kredi tutarı toplamda 5 milyar liradır. Bu kredi tutarından Mikro İşletmeler 30.000 liraya kadar kredi kullanabilecekken, Küçük İşletmeler 75.000 liraya kadar kredi kullanabilecekler.
   Kredilerin geri ödemesi 3 yıl sonra başlayacak ve tamamı faizsiz olarak verilecek.

   KOSGEB KREDİ DESTEĞİNE BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

   KOSGEB kredi desteği başvurusu için öncelikler KOSGEB’in internet sitesine girmek gerekiyor. Başvurucular daha sonra buradan E-Devlete yönlendiriliyor. E-Devlete giriş yaptıktan sonra ilgili sayfa üzerinden başvuru işlemi gerçekleştiriliyor.

   KOSGEB DESTEKLERİNDEN 130 BİN İŞLETME YARARLANACAK

   KOSGEB kredi desteğinden 130 bin işletmenin yararlanacağı öngörülmektedir. Başvurular bugün itibarıyla başladı ve 21 Mayıs’a kadar devam edecek. İlk destek ödemelerinin ise Haziran ayında verilmesi planlanıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.