Kripto para piyasasına yönelik yapılan düzenlemede neler var?

   01.05.2021
   Kripto para piyasasına yönelik yapılan düzenlemede neler var?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto para piyasalarına ilişkin yeni bir düzenleme yapılacağını söylemişti. Bu kapsamda hazırlanan “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” bu gün Resmi Gazete’de yayımlandı.

   Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkındaki Yönetmelik”te değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklikle birlikte kripto para borsalarına bazı sorumluluklar getirildi. Peki, kripto para piyasalarına yönelik yapılan düzenlemelerde neler var? Kripto para piyasalarına hangi yükümlülükler getirildi? İşte konuya dair detaylar…

   Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılan ve Resmi Gazete’de yayımlanan “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”teki değişiklikle kripto para borsaları veya platformları, artık suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi için alınan önlemlerden yükümlü olacak.

   Cumhurbaşkanlığı kararıyla düzenleme yapılan yönetmelikte; suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesine yönelik yükümlülükler, söz konusu yükümlülüklere uyumun denetimi, gümrük idaresine açıklama yapılması ve diğer tedbirlere ilişkin usul ve esaslar düzenlenmektedir.

   KRİPTO PARA PİYASASINA YÖNELİK DÜZENLEMELERDE NELER VAR?

   Kripto para piyasalarında olağan dışı büyüklükteki işlemlerle makul hukuki ve ekonomik amacı bulunmayan işlemlere özel olarak dikkat edilecek.
   Kripto para piyasalarındaki teknolojik risklere karşı gerekli tedbirler alınacak.
   Kripto para platformları üzerinde tutarı her ne olursa olsun tespit edilen şüpheli işlemler hemen Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirilecek.
   Kripto para platformları, kamu kurumları tarafından talep edilen belgeleri vermek zorunda olacak.
   Kripto para borsaları veya platformları, yükümlülükleri çerçevesinde artık MASAK denetimine girmiş oldu.

   Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılan yönetmelik değişikliğinde ayrıca, faizsiz konut şirketleri de söz konusu yukarıdaki şüpheli işlemleri anında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirecek.

   Kripto para borsaları veya platformları ile faizsiz konut şirketleri, “Suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi” yönüyle; bankalar, sigorta şirketleri, varlık yönetim şirketleri, milli piyango idaresi, spor kulüpleri ve noterler gibi kurum ve kuruluşlarla aynı yükümlülük altına girmiş oldular.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.