Faizsiz ve geri ödemesiz kredi müjdesi! Başvurular ne zaman? Şartlar neler?

   30.04.2021
   Faizsiz ve geri ödemesiz kredi müjdesi! Başvurular ne zaman? Şartlar neler?

   Devlet, koronavirüs salgını dolayısıyla alınan tedbirler kapsamında arka arkaya destek paketleri açıklıyor. Hem koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak hem de işletmelerin ayakta kalabilmesini sağlamak amacıyla kredi ve destek paketleri hayata geçiriliyor.

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca kişiyi ve binlerce işletmeyi ilgilendiren yeni bir destek paketinin müjdesini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 yıl geri ödemesiz ve tamamı faizsiz olacak şekilde mikro ve küçük ölçekli işletmelere kredi desteği verileceğini açıkladı. Başvurular KOSGEB üzerinden yapılacak. Peki, KOSGEB faizsiz ve 3 yıl geri ödemesiz krediye başvurular ne zaman başlıyor? Faizsiz kredi başvuru şartları neler? Faizsiz kredi başvurusu nereden yapılacak? Faizsiz krediye kimler başvuruda bulunabilecek? İşte konuya dair tüm detaylar…

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nın Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi’nin açılış etkinliğine katıldı. Törene Cumhurbaşkanı ile birlikte CB. Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara Valisi Vasip Şahin, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, MKE Genel Müdürü Yasin Akdere ile TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal gibi isimler de katıldı.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan buradaki programda koronavirüs salgını dolayısıyla yeni bir ekonomik paketi daha hayata geçirdiklerinin müjdesini verdi. Erdoğan açıklamasında, KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar liralık bütçeli yeni bir destek programı başlattıklarını bildirdi.

   KOSGEB FAİZSİZ KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?

   KOSGEB üzerinden verilecek olan faizsiz ve 3 yıl geri ödemesiz krediye başvurular, 3 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla başlayacak.

   KREDİ BAŞVURULARI NEREDEN YAPILACAK?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tamamı faizsiz ve 3 yıl geri ödemesiz krediler için başvuruların E-Devlet üzerinden yapılacağını belirtti. Başvurular E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra KOSGEB üzerinden yapılacak.

   FAİZSİZ VE 3 YIL GERİ ÖDEMESİZ KREDİ TUTARI NE KADAR?

   Koronavirüs salgını dolayısıyla gelir kaybına uğramış ve hala faaliyetlerine devam eden işletmeler için toplamda 5 milyarlık bir kredi paketi açıklandı. Bu kredinin tamamı faizsiz ve 3 yıl geri ödemesiz şekilde olacak.
   Bu krediden Mikro İşletmeler 30 bin liraya kadar; Küçük İşletmeler ise 75 bin liraya kadar yararlanabilecek.

   KOSGEB KREDİ DESTEK PROGRAMINDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

   Koronavirüs salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan ve aşağıda ismi geçen işletmeler bu kredi imkanından yararlanabilecek.
   • İmalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmeler,
   • Teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler (START-UP’lar) bu desteğe başvuruda bulunabilecek.

   FAİZSİZ KREDİ DESTEK PAKETİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI NELER?

   KOSGEB faizsiz ve 3 yıl geri ödemesiz kredi paketinden yararlanmak için aşağıdaki şartların taşınıyor olması gerekir:
   • Koronavirüs salgını öncesinde aktif olarak faaliyet göstermek.
   • Bu gün itibarıyla halen faaliyetlerine devam ediyor olmak.
   • Gelir kaybına uğramış ve bunu belgelendirebiliyor olmak.
   • Nakit akışı bozulmuş olmak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.