Memur maaşları ne zaman yatacak? Bayram öncesine yetişir mi?

   Memur maaşları ne zaman yatacak? Bayram öncesine yetişir mi?

   Ramazan bayramına sayılı günler kala milyonlarca memur ve emekli maaşların bayram öncesinde yatırılıp yatırılmayacağını merak ediyor. Daha önceki yıllarda maaş yatırma tarihine bayramlarda maaşlar bayram öncesi veriliyordu.

   Ramazan Bayramı öncesi memur maaşlarının ne zaman yatacağı ve zamlı emekli ikramiyelerinin ne zaman verileceği merak edilen konuların başında yer alıyordu. Merakla beklenen müjdeyi cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Peki, memur maaşları ne zaman yatacak? Bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak? İşte merak edilen konuların detayları…

   MEMUR MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

   Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olarak çalışan memurların maaşları her ayın 15’inde verilmektedir. Ancak zaman zaman Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramının bu tarihin birkaç gün öncesine denk gelmesi durumunda maaşlar 15’inden ve bayram öncesine gelecek şekilde verilebiliyordu. Bu yıl da Ramazan Bayramı 13 Mayıs tarihine denk gelmektedir. Bu nedenle memur maaşlarının bayram öncesi verilmesi gündeme geldi. Merakla beklenen müjdeyi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.
   Memur maaşları bu ay 10 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla hesaplara yatacak.

   ZAMLI EMEKLİ İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK?

   Cumhurbaşkanı Erdoğan zamlı emekli ikramiyelerine ilişkin yaptığı açıklamada, emekli vatandaşlara 2018 yılında başlatılan bayram ikramiyesi ödemesinin tutarını bu yıl 1.000 liradan 1.100 liraya yükseltme kararı aldıklarını söyledi. Bu karar için yasa değişikliği gerekiyordu. O yasa değişikliği bu gün meclisten ve Cumhurbaşkanının onayından geçti. Yani bu yıl emekli ikramiyeleri 1.100 lira olarak hesaplara yatacak.
   Cumhurbaşkanı Erdoğan zamlı emekli bayram ikramiyelerinin de bayram öncesi Mayıs ayının ilk haftasında hesaplara yatacağını söyledi.

   ESNAF VE SANATKARLARA NAKDİ ÜCRET VE KİRA DESTEĞİNİN TARİHİ UZATILDI

   Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, esnaflara yönelik yapılan 1.000 liralık nakdi ücret desteği ile büyükşehirlerde 750 lira ve diğer şehirlerde 500 liralık kira desteğinin süresini 1 ay daha uzattıklarını belirtti. Böylece daha önce 3 ay olarak açıklanan destek paketi 4 aya çıkartılmış oldu.

   KOSGEB ARACILIĞIYLA 5 MİLYAR LİRALIK DESTEK PROGRAMI

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsün etkilerini azaltmak amacıyla mikro ve küçük ölçekli işletmelere ilişkin yapılacak desteklere dair yaptığı açıklamada, KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlattıklarını ve salgın sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş, istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelerle teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketlerin bu desteğe başvurabileceğini söyledi.
   Mikro işletmeler 30 bin lira ve küçük işletmelere 75 bin liraya kadar 3 yıl geri ödemesiz ve tamamı faizsiz olarak kredi verileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şartları taşıyan mikro veya küçük işletmelerin 3 Mayıs Pazartesi’den itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvuru yapabileceklerini söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.