Esnaf ve sanatkar destekleri ne zaman sona eriyor? Süre uzatıldı mı?

   Esnaf ve sanatkar destekleri ne zaman sona eriyor? Süre uzatıldı mı?

   Koronavirüs salgınından dolayı olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarla gerçek kişi tacirlere verilen desteklerin ne zaman biteceği ve tarihin uzatılıp uzatılmayacağı merak konusu oldu. Tüm Türkiye dün akşam itibarıyla 18 gün sürecek tam kapanma sürecine girmişti. Süreçle birlikte gözler cumhurbaşkanlığına çevrildi.

   Milyonlarca esnaf ve sanatkarın merakla beklediği haber Cumhurbaşkanlığı kararıyla duyuruldu. Bu kapsamda “Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı”, Resmi Gazete’de yayımlanarak duyuruldu. Peki, esnaf ve sanatkarlara verilen destek ne zaman sona eriyor? Esnaf ve sanatkarlara verilen destek uzatıldı mı? Esnaf ve sanatkarlara ne kadar maddi destek veriliyor? İşte konuya dair detaylar…

   ESNAV VE SANATKARLARA NE KADAR NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ VERİLECEK?

   Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere 1.000 lira nakdi ücret desteği verilmeye devam edecek. 1000 liralık destek daha önce 3 ay olarak verilmeye başlanmıştı.
   Bu destekten yararlanan esnaf ve sanatkarlardan iş yerleri kira olanlara; büyükşehirlerde 750 lira ve diğer illerde 500 lira olacak şekilde aylık kira desteği verilmeye devam edecek. Bu uygulama da yine daha önce 3 aylık süre için verilmeye başlanmıştı.

   ESNAF VE SANATKARLARA VERİLEN NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ SÜRESİ UZATILDI MI?

   Koronavirüs salgınından etkilenen esnaf ve sanatkarlarla gerçek kişi tacirlere 3 ay süreyle ödenen 1.000 liralık nakdi ücret desteği ile büyükşehirlerde 750 lira ve diğer şehirlerde 500 lira kira desteği süresi de 1 ay daha uzatıldı. Yani esnaf ve sanatkarlarla gerçek kişi tacirler toplamda bu destekten 4 ay süreyle yararlanabilecekler. 31 Mayıs 2021 tarihinde sonra erecek olan nakdi ücret destekleri böylece Haziran ayı sonuna ertelenmiş oldu. Bu kararın gereği Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek.

   TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

   Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnaf ve sanatkarlar için verilen destek paketleri başvurularına dair sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıklamada bulundu. Bakan Muş, destek paketine başvuruların 31 Mayıs 2021 saat 23.59’a kadar e-devlet üzerinden yapılabileceğini söyledi.
   Bakan Muş, esnaf ve sanatkarlarla gerçek kişi tacirler için verilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kararnamede yer alan destek miktarlarına dair yaptığı açıklamada, esnaflara destek olmaya devam ettiklerini ve bu desteğin tüm esnaflara hayırlı olmasını dilediğini söyledi.

   Bakan Muş açıklamasında, koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarla gerçek kişi tacirlere yönelik aylık 1.000 lira gelir desteği ile büyükşehirlerde 750 lira, diğer şehirlerde 500 lira olan kira desteği süresini 1 ay daha uzattıklarını bildirdi.

   Bu destekler için son başvuru tarihi ise 31 Mayıs saat 23.59’a kadar olacak. başvurular e-devlet üzerinden yapılabilecek.
   Bakan Muş ayrıca, TESKOMB aracılığıyla veya doğrudan Halkbank aracılığıyla esnaf ve sanatkara kullandırılan kredilerin taksit ödemeleri ise 1 Temmuz 2021 tarihine kadar ertelendiğini de duyurdu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.