Tam kapanmada bankalar açık olacak mı?

   Tam kapanmada bankalar açık olacak mı?

   Tüm Türkiye 29 Nisan Perşembe akşamı yani bu akşam saat 19.00 itibarıyla tam kapanma sürecine girecek. Kapanma Ramazan Bayramını da içine alacak şekilde 18 gün sürecek ve 17 Mayıs tarihinde sonra erecek. Bu kapsamda bazı istisnalar hariç birçok işletme ve işyeri kapanacak. Bununla birlikte pek çok kurum da uzaktan ya da esnek çalışmaya geçecek.

   Tam kapanma sürecine saatler kala milyonlarca vatandaş, bankaların açık olup olmayacağını, bankalarda işlemleri olanlar bu işlemleri nasıl halledebileceklerini, işlerini halletmek için bankalara gidip gidemeyeceklerini merak ediyor. Bankaların açık olması ve bankacılık işlemlerinde dair Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından açıklama yapıldı. Peki, tam kapanma sürecinde bankalar açık olacak mı? Bankalar hangi saatlerde açık olacak? Bankalara ödemeleri olanlar ne yapacak? İşte konuya dair detaylar…

   TAM KAPANMA SÜRECİNDE BANKALAR AÇIK OLACAK MI?

   Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak olan tam kapanma tedbirleri süresince bankaların çalışma saatleri ve bankacılık hizmetleri ile ilgili açıklamada bulundu.
   Türkiye Bankalar Birliği (TBB) açıklamasında, 29 Nisan Perşembe saat 19.00 ile 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00 tarihleri arasında uygulanacak olan tam kapanma tedbirleri kapsamında tüm bankaların sabah 10.00 ile aksam 16.00 saatleri arasında açık olacağını belirtti. Banka personeli sayısı olarak da banka yönetimlerince belirlenecek şekilde ve makul sayıda personelle hizmet vereceklerini duyurdu.

   BANKACILIK İŞLEMLERİ NASIL YÜRÜTÜLECEK?

   Çek işlemlerinde, banka şubeleri tam kapanma sürecinde açık olacağından banka şubesine gelen çek sahibi müşteri, çekini ibraz ederek işlem yapılmasını talep etmesi halinde hesapta para varsa çek ödemesi gerçekleştirilebilecek. Eğer çekte yazılan karşılık hesapta mevcut değilse ilgili banka, konuya dair mevzuat hükümlerine göre işlem yapabilecek.

   KISITLAMA NEDENİYLE İŞLEM YAPAMAYAN MÜŞTERİNİN DURUMU MÜCBİR SEBEP SAYILACAK

   Tam kapanma tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı nedeniyle elinde bulundurduğu çeki bankaya ibraz edemeyen müşteriler, Türk Ticaret Kanunu’nun 811. Maddesinde düzenlenen mücbir sebep hükümlerinden yararlanabilecek.
   Türk Ticaret Kanunu’nda şu ifade yer alır: “Kanunen belirli olan süreler içinde çekin ibrazı veya protesto edilmesi veya buna denk bir belirlemenin yapılması, bir devletin mevzuatı veya herhangi bir mücbir sebep gibi aşılması imkânsız bir engel nedeniyle gerçekleştirilememişse, bu işlemler için belirli olan süreler uzar. Hamil, mücbir sebebi gecikmeksizin kendi cirantasına ihbar etmeye ve bu ihbarı çeke veya alonja kaydedip, bunun altına, yerini ve tarihini yazarak imzalamakla zorunludur.” der.
   Mücbir sebepten faydalanan hamil, mücbir sebebin ortadan kalkmasından sonra çeki gecikmeksizin ödeme amacıyla ibraz etmek ve gereğinde protesto veya buna eş değerde bir belirlemeyi yaptırmak zorundadır.

   MÜŞTERİ EDİMLERİ NASIL YERİNE GETİRİLECEK?

   Türkiye Bankalar Birliği’nin duyurusunda, tam kapanma kapsamında sokağa çıkma yasağının olması ve işlem yapılmak istenen banka şubesinin kapalı olması dolayısıyla 30 Nisan ile 14 Mayıs tarihleri arasında bankalara olan edimlerini veya yükümlülüklerini zamanında yerine getiremeyecek olan müşterilere, talep olması halinde ve tarafların uzlaşması kaydıyla edim sürelerinin uzatılması kararının verildiği belirtildi.

   Duyuruda yine edim ve sorumlulukları zamanında yerine getiremeyecek olan müşterilerin, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne yaptığı bildirimlerinin Risk Merkezi Genelgesi’nin Mücbir Haller Uygulaması’na göre yapılmasının üyelere hatırlatılmasına ve bu yönde tavsiyede bulunulmasına karar verildiği de aktarıldı.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.