Zamlı bayram ikramiyesinden kimler yararlanabilecek?

   Zamlı bayram ikramiyesinden kimler yararlanabilecek?

   Ramazan bayramına sayılı günler kala milyonlarca emekli bayram ikramiyelerine ne kadar zam yapılacağını bekliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce enflasyon oranı kadar zam yapılacak demişti. Dün yapılan açıklamaya göre zam oranı belli oldu. Peki, bu zamlı emekli ikramiyesinden kimler yararlanacak.

   Emekli bayram ikramiyeleri 2018 yılından bu yana ilk kez zamlı ödenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada emekli ikramiyelerine 100 lira zam yapılacağını açıkladı. İkramiyeler bayram öncesi hesaplara yatacak. Peki, zamlı emekli ikramiyesinden kimler yararlanabilecek? Yeni emekli olanlar zamlı ikramiyeden faydalanabilecek mi? Dul ve yetim aylığı alanlar hangi oranda ikramiyeden yararlanabilecek? İşte konuya dair tüm detaylar…

   Emeklilere bayram ikramiyesi ilk defa 2018 yılında verilmeye başlandı. O günden bu güne yaklaşık 4 yıldır zam yapılmıyordu ancak bu yıl ilk defa zamlı olarak verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce ikramiyelere enflasyon oranında zam yapılacağını açıklamış ama hangi oranda zam yapılacağı netlik kazanmamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine yöneltilen ikramiye zammı sorusuna verdiği cevapta, 2020 yılının ikinci yarısında ortaya çıkan enflasyon oranını hatırlatarak bu dönemdeki enflasyonun 85 lira olduğunu, bunu 100 liraya tamamlayacaklarını söyledi. Böylece ikramiyelere ne kadar zam yapılacağı netlik kazanmış oldu. Ancak bu defa da verilen zammın bir defaya mahsus mu yoksa her 6 ayda bir enflasyon oranında artış mı olacağı kazanmadı. İkramiyeler bundan sonra her 6 ayda bir enflasyon oranında artışa endekslenirse Kurban Bayramı ikramiyelerine de zam söz konusu olabilecek.

   EMEKLİ İKRAMİYELERİNDEN KİMLER YARARLANABİLİYOR?

   Emekli bayram ikramiyelerinden aşağıdaki emekli grupları yararlanabiliyor:
   • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ( SGK) emekli aylığı alanlar,
   • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı alanlar,
   • SGK’dan vazife malullüğü aylığı alanlar,
   • SGK’dan malullük aylığı alanlar,
   • SGK’dan ölüm aylığı (dul-yetim aylığı) alanlar,
   • SGK’dan sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar,
   • Şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de emekli bayram ikramiyesinden yararlanabiliyor.

   EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNDEN KAÇ KİŞİ YARARLANIYOR?

   Türkiye’de emekli bayram ikramiyelerinden, dosya bazlı olarak hesaplandığında 12,5 milyon kişi yararlanıyor. Bu sayı, dul ve yetimlerin aldığı ölüm aylığı ile birlikte toplamda 13,3 milyon kişiyi bulmaktadır.

   YENİ EMEKLİ OLANLAR İKRAMİYEDEN YARARLANABİLECEK Mİ?

   Emekli bayram ikramiyeleri, bayramın içinde bulunduğu ayda SGK emeklisi vatandaşlara ödenmektedir. Bu yıl Ramazan Bayramı Mayıs ayı içerisinde olduğu için, Mayıs ayında emekli olan herkes emekli bayram ikramiyesi alabilecek. Emekli aylıkları ise, emeklilik dilekçesinin verildiği tarihi izleyen ayın 1’inden geçerli olmak üzere bağlanıyor. Buna göre, 30 Nisan 2021 tarihine kadar yani yarına kadar emeklilik dilekçesi veren kişilerin aylığı 1 Mayıs tarihinden geçerli olmak üzere bağlanacak. Dolayısıyla 30 Nisan 2021 tarihine kadar emeklilik dilekçesi veren vatandaşlar da emeli ramazan ikramiyesinden yararlanabilecek. Zamlı emekli ikramiyeleri Mayıs ayının ilk haftasında hesaplara yatacak.

   İKRAMİYE DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA NASIL PAYLAŞTIRILACAK?

   Ölen bir kişinin eşinden veya anne-babasından dolayı aldığı dul ve yetim aylığı alanlara hisseleri oranında emekli ikramiyesi ödenmektedir.
   Buna göre; ölen eşinin emekli aylığı yüzde 50 oranında bağlanan eşe 550 lira ikramiye, yüzde 75 oranında bağlanan eşe 825 lira ikramiye ödenecek.
   Ölen kişiden dolayı 2 kızı ve eşi dul ve yetim aylığı alıyorsa; ikramiyenin yüzde 50’si eşe, yüzde 25’erlik kısımları ise kızlarına verilmektedir. Bu durumda 550 lira eşe, 275’er lira kızlara verilecektir.

   BİRDEN FAZLA EMEKLİ AYLIĞI ALANLARA ÇİFT İKRAMİYE VERİLECEK Mİ?

   Birden fazla geliri ve aylığı olanlara en fazla ödemeye hak kazandıkları gelir üzerinden ikramiye verilmektedir. Örneğin bir kişi hem kendi çalışması dolayısıyla emekli aylığı alıyor hem de ölen eşinden dolayı dul aylığı alıyorsa sadece kendi emekliliğinden dolayı 1.100 lira ikramiye alabilecek.
   Ancak kendi emekliliği değil de ölen eşinden ve babasından dolayı dul ve yetim aylığı alıyorsa bu durumda en yüksek ikramiyeye hangi dosyadan hak kazanıyorsa o dosyadan ikramiye alacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.