İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir? Devlet teşviki var mı?

   İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir? Devlet teşviki var mı?

   Ekonomik olarak zor dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde birçok girişimdi iş sahibi olmak ve geçimini sağlamak için alternatif iş fikirleri araştırıyor. Bu kapsamda hangi iş kolunda başarılı olabileceğini ve hangi iş fikrinin daha karlı olacağını ve iş kollarına ilişkin maliyet hesaplarını araştırıyor.

   İş kurmak için gerekli finansmanı olmayan girişimciler, özellikle devlet tarafından hibe ve kredi desteği verilen alanlardaki iş fikirlerinde yoğunlaşıyorlar. Bu konuda en çok araştırılan ve en fazla getirisi olan iş fikirlerinden birisi de istiridye mantarı yetiştiriciliğidir. TKDK ve KOSGEB destekleri içerisinde de yer alan istiridye mantarı yetiştiriciliği girişimciler için mantıklı bir iş kolu olarak ön plana çıkıyor. Peki, istiridye mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır? İstiridye mantarı yetiştiriciliğine devlet desteği var mı? İstiridye mantarı yetiştirilirken nelere dikkat etmeli? İstiridye mantar yetiştiriciliği karlı mı? İstiridye mantarı fiyatları ne kadar? İstiridye mantarının faydaları nelerdir? İşte konuya dair tüm detaylar…

   İSTİRİDYE MANTARI NEDİR?

   Pleutorus cinsine ait olan istiridye mantarı, ülkemizde ve dünyada en çok tüketilen mantar türlerinden biridir. Diğer bir ismi ise kayın veya kavak mantarıdır. Doğada kavak veya kayın ağaçlarının köklerinde yetişmesinden dolayı bu isimle adlandırılmaktadır. Şeklinin şapka şeklinde olması ve istiridye kabuğuna benzemesinden dolayı da istiridye mantarı denilmektedir. Türkiye’de yaygın olarak tüketilmeye başlayan bu mantar türü, kırmızı ete rakip olarak gösterilmektedir. Ülkemizde beyaz kültür mantarlarından sonra en çok tüketilen mantar diyebiliriz. Hem insan sağlığına faydaları, hem yüksek kazanç sağlaması hem de ekonomik olması dolayısıyla istiridye mantar yetiştiriciliği tam da yatırım olarak yapılacak bir iş koludur. Dünya üzerinde en çok üretiminin yapıldığı ilk ülke Çin’dir. Üretimde Çin’i İtalya ve ABD takip etmektedir. Ülkemizde de devlet teşvikleri kapsamında olan istiridye mantarı yetiştiriciliği hızla yaygınlaşmaktadır.

   İSTİRİDYE MANTARI NASIL YETİŞTİRİLİR?

   İstiridye mantarı yetiştiriciliği için serin, nemli ve bol oksijenli bir ortamın olması gerekmektedir. Bu da genellikle kavak ve kayın ağaçlarının bol olduğu yerlerdir. Kavak ve kayın ağaçlarının yoğun olduğu ortamlar mantar için doğal alanlardır. Ancak bir de seri üretim yapmak için kurulan yapay alanlar vardır. İzolasyonu olan kapalı alanlar, mantar üzerimi için kurulan özel seralar ve çadırlar istiridye mantarı üretimi için kurulan yapay alanlardır.
   Özel olarak kurulan bu alanlarda klima, havalandırma, nemlendirme, aydınlatma gibi üretim ekipmanları gereklidir. Yani istiridye mantarının sevdiği serin, gölgelik ve bol oksijenli doğal ortamın oluşturulması gerekir.

   İSTİRİDYE MANTARI KOMPOSTU NEDİR? NASIL OLUŞTURULUR?

   İstiridye mantarı yetiştiriciliği için gerekli olan ana madde, Kompost maddesidir. Kompost, mantar yetiştiriciliğinin canlı ve yararlı bir yan ürünüdür ve bu madde olmadan mantar üretimi gerçekleşmez.
   Mantar kompostu; saman, talaş, mısır koçanı, pamuk çekirdeği gövdeleri, çay atığı yer fıstığı kabuğu ve pirinç kavuzu gibi organik tarımsal malzemelerin karışımından elde edilir. Talaş olarak da genellikle kayın, söğüt ve kavak talaşı tercih edilmektedir. Böylelikle mantarın doğada yetiştiği doğal ortam hazırlanmış olur. Mantar miselleri yani tohumları gerekli diğer ortamlar da oluşturulduktan sonra bu kompostun içine bırakılır. Kompost; uygun sıcaklık, nem ve oksijenle birlikte kuluçka döneminde mantar vermeye başlayacaktır. Daha sonra da yine uygun ortam şartlarında mantarın toplanması gerçekleştirilecek.

   İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

   İstiridye mantarı yetiştiriciliği için yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Şimdi bunların detaylarına bakalım.
   İstiridye mantarı yetiştiriciliği için mutlaka sermeyenin olması gerekir. Bununla birlikte üretim için de en az 300 metre karelik bir üretim alanının olması gerekir.
   Sermaye ve üretim alanı hazır hale getirildikten sonra mantar üretimi için gerekli olan kompostun da hazır hale getirilmesi gerekir. Daha sonrada mantar tohumlarının bu post içinde yetiştirilmesi ve gerekli ortam sağlanarak verim elde edilmesi sağlanmalıdır.

   İSTİRİDYE MANTAR ÜRETİMİNDE YER SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

   Öncelikle belirtmek gerekir ki mantar üretilecek yerin yerleşim alanları dışında olması gerekir. Bu yeterli ekolojik dengenin sağlanabilmesi açısından oldukça önemlidir. Mantar üretimi için kurulan tesisine ulaşım sorunu olmamalı. Yine mantar üretim tesisinde kesinlikle elektrik ve su imkanı olmalı. Çünkü tesislerin yeteri derecede izolasyonlu olmadığı durumlarda gerekli olan ısı, ışık ve oksijen gibi koşullar oluşturulmalıdır. Bununla birlikte tesisin büyüklüğüne göre ekstra eleman ve üretimde kullanılacak ışık, ısı ve diğer şartları sağlayacak ekipmanların olması gerekir. Yetişen mantarların toplandıktan sonra saklanabilmesi için ayrıca uygun koşullarda bir deposunun olması gerekir. Son olarak kaliteli bir mantar yetiştiriciliği yapılmak isteniyorsa, mantarın yetişmesi için gerekli olan kompostun kaliteli ve güvenilir kompost üreten bir firmadan alınmasına dikkat edilmelidir.

   İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİNE DEVLET TEŞVİKİ VAR MI?

   İstiridye mantarı yetiştiriciliği için en az 100 metre kare bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alandan büyük veya gücük de olabilir ancak yeni bir girişim için ideal bir alandır. Mantar yetiştiriciliğinde kokunun yoğun olması dolayısıyla tesislerin yerleşim yeri dışında olması tavsiye edilir. Devletten teşvik alarak tesislerini kurup işe başlamak isteyen girişimciler, mantarın yetiştirileceği alandaki nem, ısı, raf, kompost ve diğer malzemeler için gerekli olan finansman desteğini devlet teşviklerinden alabiliyor. Bu kapsamda tüm bu ürünlerin ortalama maliyeti de 50 bin lira ile 75 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. İstiridye mantarı yetiştiriciliği için verilen hibe desteği, Tarım ve Orman Bakanlığı İl Tarım Müdürlüklerinden alınabilmektedir.

   İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ KARLI MI?

   İstiridye mantarı yetiştiriciliği, üretimine başladıktan sonra oldukça karlı bir iştir. Mantar yetiştiriciliğine yeni başlayan girişimciler için gerekli malzemelerin temininde ve üretim tesisinin kurulumunda belli bir miktar masraf yapılmaktadır. Ancak bu masrafların büyük bir kısmını devletin verdiği hibe desteklerden karşılanabilmektedir. Üretim tesisi ve gerekli malzemelerin temininden sonra üretim ve satım işlemi oldukça kolay ve kar getirici bir iştir. Özellikle ülkemizde yaygın olarak tüketilen bir mantar türü olduğu için Pazar sorunu da bulunmamaktadır.

   İSTİRİDYE MANRATI FİYATLARI NE KADAR?

   İstiridye mantarı fiyatları; mantar üretiminin yoğunluğuna, mantarın kalitesine, mantar yetiştirilen bölgeye ve satış yapan firmalara göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte istiridye mantarının türlerine göre de fiyatlar değişebilmektedir. Mantar fiyatlarına baktığımız da ise, ortalama 20 liradan başlayıp 50 liraya kadar ulaşabilmektedir. Bu fiyat sabit olmayıp pazarlara, marketlere ve illere göre değişmektedir. Bu fiyatlar ortalama olarak gösterilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.