Tam kapanmada herkes ücretsiz izin desteği alabilecek mi?

   28.04.2021
   Tam kapanmada herkes ücretsiz izin desteği alabilecek mi?

   29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00 itibarıyla 18 günlük tam kapanma kararları uygulanmaya başlayacak. Bu süre içerisinde bazı istisnalar dışında pek çok sektör faaliyetlerine ya tamamen ara verecek ya da büyük ölçüde durduracak.

   Perşembe günü başlayacak olan 18 günlük tam kapanma dönemi 17 Mayıs’a kadar devam edecek. Bu dönemde üretim ve imalat tesisleri, lojistik ve inşaat faaliyetleri ile market, bakkal, manav gibi halkın ihtiyaçlarına doğrudan cevap veren işletmeler dışında kalan iş yerleri kapanacak. Peki, bu sektörlerde çalışanlar kısa çalışma ödeneği alabilecek mi? Kısa çalışma için yeni başvuru yapılacak mı? Ücretsiz izne çıkartılan tüm işçiler nakdi ücret desteğinden yararlanabilecek mi? İşte merak edilen konulara dair detaylar…

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

   Tam kapanma kararları ile başlayacak olan kısıtlamalar 29 Nisan Perşembe saat 19.00 itibarıyla başlayacak ve 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’e kadar sürecek. Kısıtlamanın olduğu bu dönemlerde üretim ve imalat tesisleri, inşaat faaliyetleri, marketler, fırınlar, manav ve bakkallar gibi doğrudan halkın ihtiyaçlarına yönelik faaliyet gösteren işletmeler dışında kalan işyerleri tamamen veya büyük oranda kapanacak. Otel, motel veya konaklama tesisleri ise sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izni belgesi alan Türkiye’deki yerleşiklere hizmet verebilecek. Yabancılara muafiyet ise sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici ve kısa süre için Türkiye’de bulunanlara uygulanacak. Kısıtlama dolayısıyla kapanacak olan sektörlerde milyonlarca işçi çalışıyor.
   İşten çıkarma yasağı dolayısıyla işverenler, işçileri işten çıkartamıyor ancak ücretsiz izne çıkartabiliyorlar. İşverenler, yasa gereği ücretsiz izne çıkardığı hiçbir çalışana da ücret ödemek zorunda değil. Bu da evine ekmek götürmeye çalışan işçiler açısından büyük mağduriyetlere neden olmaktadır.
   Kısıtlama kapsamındaki işletmelerden 31 Ocak 2021 tarihine kadar kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunanlar, yeniden kısa çalışmaya dönebilecekler. Söz konusu iş yerlerinde çalışan ve başvuru listesinde yer alan işçiler, kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek. Ancak başvurularda ismi olmayan işçiler bu destekten yararlanamayacak. Ayrıca daha önce kısa çalışma başvurusu yapmayan işletmeler de yeni başvuru da bulunamayacak.

   ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARTILAN HERKES NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ALABİLECEK Mİ?

   Tam kapanma dolayısıyla faaliyetleri durdurulan işletmelerdeki çalışanlar ücretsiz izne çıkartılacaklar. Ücretsiz izne çıkartılanlardan, 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren söz konusu iş yerlerinde sigortalı olarak çalışmaya devam edenler günlük 50 lira nakdi ücret desteği alabilecekler. Ancak 17 Nisan 2020 tarihinden sonra işe yeni giren veya bu tarihten sonra iş yeri değiştiren çalışanlar nakdi ücret desteği alamayacak.

   ÜÇ AYLIK KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATMA KARARI 1 NİSAN’DAN GEÇERLİ OLACAK

   Kısa çalışma ödeneği, 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla sona ermiş ancak yoğun talep ve pandeminin devam etmesi dolayısıyla bu ödenek Haziran ayı sonuna kadar uzatılmıştı. Kısa çalışma desteğinin uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararı, 23 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu karar 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla geçerli olacak.
   Buna göre, Perşembe günü itibarıyla başlayacak tam kapanma nedeniyle faaliyetlere ara verecek işletmelerle, pandemiden etkilendikleri için kısa çalışmaya dönen işletmelerdeki çalışanlar, Haziran ayı sonuna kadar kısa çalışma ödeneği alabilecekler.
   Mart 2021 öncesinde kısa çalışmada olup daha sonra normal çalışmaya geçirilen işçiler, 23 Nisan tarihi itibarıyla yeniden kısa çalışma sitemine geçirilebilecek. İşletmeler, 1 ila 22 Nisan tarihleri arasında çalışılan dönemdeki ücretleri kendileri karşılayacak.

   YEME İÇME SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLARA 2 AYLIK DESTEK

   Yeme ve içme sektörü, hamam, sauna, spor salonları, düğün salonları ve güzellik merkezleri gibi iş yerlerinde çalışanların durumu ise daha farklıdır. Bu sektörlerde çalışıp kısa çalışma hakkı bulunanlar, tam kapanma döneminde kısa çalışmada oldukları dönem için destek alabilecekler.

   Kısa çalışma ödeneği hakkına sahip olmayan çalışanlar ise geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren kanun kapsamında ücretsiz izin desteğinden yararlanacak. Söz konusu sektörlerde 17 Nisan 2020 tarihinden önce veya sonra işe giren tüm işçiler iki ay süreyle nakdi ücret desteğinden yararlanacak. Haziran ayına gelindiğinde ise bu destekten sadece 17 Nisan 2020 tarihinden önce işe girenler yararlanabilecek.
   Yeme içme sektörüyle sonradan bu listeye eklenen sektörlerde Nisan ve Mayıs aylarında çalıştırılan işçilerin tamamı için, işverenlere her işçi için 1.341 lira destek sağlanacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.