İçişleri Bakanlığı tam kapanma genelgesi detayları neler?

   İçişleri Bakanlığı tam kapanma genelgesi detayları neler?

   Koronavirüs tedbirlerinin görüşüleceği kabine toplantısı, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’nda toplandı. Toplantıdan nasıl bir karar çıkacağı merak ediliyordu. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Ramazan Bayramı sonuna kadar tam kapanma kararı aldıklarını duyurdu.

   Kabine toplantısından tam kapanma kararı çıkması sonrası, İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine tam kapanmayla ilgili genelge gönderdi. Genelgeye göre, tam kapanma 29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00 itibarıyla başlayacak ve 17 Mayıs Pazartesi sabah saat 05.00’e kadar aralıksız devam edecek. Peki, tam kapanma kararlarının detayları neler? İçişleri Bakanlığı genelgesinde hangi konular yer alıyor? Tam kapanma ne zaman başlıyor ve ne zaman sona eriyor? İşte konuya dair tüm detaylar…

   TAM KAPANMA NE ZAMAN BAŞLIYOR?

   Cumhurbaşkanlığı kabinesinde alınan tam kapanma kararları, 29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00 itibarıyla başlıyor, 17 Mayıs 2021 Pazartesi saat 05.00 itibarıyla sona eriyor. Bu süre içerisinde kesintisiz sokağa çıkış kısıtlaması uygulanacak.

   İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİNİ DETAYLARINDA NELER VAR?

   İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Tam Kapanma Tedbirleri” konulu koronavirüs tedbirleri genelgesi gönderdi. Genelgeye göre, hafta içi ve hafta sonu fark etmeksizin 29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi 05.00’e kadar tam kapanma uygulanacak. Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı bu gün içerisinde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla bazı kurum, kuruluş ve işyerleri ile buralarda çalışan kişiler kısıtlamalardan muaf olacak. İşte başlıklar halinde tam kapanmanın detayları.

   TAM KAPANMADA NERELER AÇIK OLACAK?

   Tam kapanma kararları kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması; sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlanması amacıyla bazı yerler ve bu yerlerde çalışanlar kısıtlamadan muaf olacak.

   MARKET VE BAKKALLAR KAPANACAK MI?

   Tam kapanma kararları kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde; bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar sabah saat 10.00 ile akşam saat 17.00 arasında açık olacak ve faaliyetlerini yürütebilecek. Vatandaşlar zorunlu ihtiyaçların karşılanması ve araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek ve alış verişini yapabilecek. Yine aynı saatler içerisinde söz konusu bu işletmeler ve online sipariş firmaları evlere servis şeklinde satış yapabilecek.
   Bunlardan farklı olarak zincir ve süper marketler Pazar günleri kapalı olacak. Haftanın 6 günü açık olarak faaliyet gösterecek.

   EVLERE PAKET SERVİS OLACAK MI?

   Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde restoran, lokanta, kafeterya ve pastane gibi yeme-içme yerleri sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek. Söz konusu yeme içme yerleri, ramazan ayının son gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis uygulaması yapabilecek. Ramazan ayının bitiminden itibaren saat 01.00’e kadar faaliyet gösterebilecekler.

   FIRINLAR AÇIK OLACAK MI?

   Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. Bu iş yerlerinde sadece ekmek satılabilecek. Vatandaşlar ekmek ihtiyaçlarını karşılamak için araç kullanmamak şartıyla yürüme mesafesindeki fırınlara gidip gelebilecek. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçları, sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek.

   YÜZ YÜZE HİZMET VERİLMEYECEK

   Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde yukarıda belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerlerle üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri veya ofisler kapalı olacak. Tüm bu iş yerleri uzaktan çalışma hizmeti haricinde yüz yüze hizmet veremeyecek.
   Yine aynı dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması, vatandaşların sokağa çıkmasına veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaf olmasına sebebiyet veremeyecek. Bu dönemde konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebilecek.

   TAM KAPANMA KURALLARI TURİSTLER İÇİN DE GEÇERLİ Mİ?

   Turistlere yönelik sokağa çıkma kısıtlamasından sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici ve kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancılar muaf olacak. İkamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri ve turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olamayacak.

   ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMASI VAR MI?

   Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan günlerde, vatandaşların şehirlerarası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecektir. Ancak bazı istisnalar kısıtlamalardan muaf olacak.

   Onlar da aşağıdaki gibidir:
   • Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlileri, kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacaktır.

   • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla yola çıkanlar da kısıtlamadan muaf olacak.

   • Bu kişiler için izin belgeleri, e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurularla alınabilecek.

   • İzin belgesi başvurusu cenaze yakını olan 9 kişiye kadar başvuruda bulunulabilecek. Ve başvurular sistem üzerinden otomatik olarak onaylanacak.

   • Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlardan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek.

   • Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

   KISITLAMALARDAN MUAF OLMAK İÇİN ZORUNLU SAYILACAK DURUMLAR NELERDİR?

   • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya daha önceden alınmış doktoru, randevusu veya kontrolü olanlar.

   • Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olanlar.

   • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

   • ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olanlar.

   • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

   • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.

   • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler.

   Söz konusu bu durumda olan vatandaşların durumları zorunlu hal olarak kabul edilecek. Bu durumlarını belgeleyen vatandaşlar ilgili izin kurullarında seyahat belgesi alarak seyahat edebilecekler. Bu belgeyi alan vatandaşlar, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma yasağından muaf olacaklar.

   Kısıtlama dönemleri içerisinde; uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım aracıyla seyahat edecek kişilere bilet satışı yapılmadan önce mutlaka seyahat izin belgesinin olup olmadığı kontrol edilecek. İzni olmayanlara bilet verilmeyecek.

   ŞEHİRLERARASI SEYAHATLERDE HES KODU SORGUSU YAPILACAK MI?

   Kısıtlama dönemlerinde uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla yapılacak seferlerde yolcuların HES Kodu sorgulaması mutlaka yapılacak. Tanılı veya temaslı gibi sakıncalı bir durumunun olması halinde araca alınmayacak.
   Şehirlerarası toplu taşıma araçları, yüzde 50 kapasiteyle yolcu taşıyabilecek. Bu sınırlamadan uçaklar muaf olacak.

   KAMU KURUMLARINDA UZAKTAN VEYA DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMA OLACAK MI?

   Tam kapanma günlerinde sağlık, güvenlik ve acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan veya dönüşümlü çalışma sistemine geçilecek. Uzaktan ve dönüşümlü çalışmaya geçen kamu personeli, herhangi bir özel muafiyete sahip olmamaları nedeniyle diğer vatandaşların uyacağı kısıtlama kurallarına uyacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.