Kabineden tam kapanma kararı çıktı mı? Alınan kararlar neler?

   Kabineden tam kapanma kararı çıktı mı? Alınan kararlar neler?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan kabineden nasıl bir karar çıkacağı, tam kapanma kararı mı yoksa kısmi kapanmanın devam mı edeceği konuları merak ediliyordu.

   Kabine toplantısı sona erdi ve milyonların beklediği kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Kabine toplantısında koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında tam kapanma kararı alındığını duyurdu. Peki, Kabine toplantısında hangi kararlar alındı? Tam kapanma kararları alındı mı? Tam kapanma kararı ne zaman başlayacak ve sona erecek? Tam kapanmanın detayları neler? İşte konuya dair detaylar…

   TAM KAPANMKARARLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

   Kabine toplantısında alınan tam kapanma kararları 29 Nisan 2021 yani Perşembe akşamı saat 19.00 itibarıyla başlayacak ve 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabahı saat 05.00’e kadar sürecek. Bu tarihler arasında kesintisiz olarak sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

   TAM KAPANMA KARARLARINDA NELER VAR?

   Cumhurbaşkanlığı kabinesinde alınan tam kapanma kararları aşağıdaki gibidir:

   • İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda ve temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kurum, kuruluş ve iş yerleri hariç tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecekler.

   • Zincir marketler ve marketler ve bakkallar Pazar günleri komple kapalı olacak. Diğer günlerde ise belirlenen saatlerde açık olacak.

   • Yeme ve içme sektörü sadece paket servisle hizmet verilebilecek. Şartları uygun olan işletmeler bu hizmetleri 24 saat kesintisiz verebilecek.

   • Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak. Yine şehirlerarası toplu taşıma araçları da kapasitesinin yarısı kadar yani yüzde 50 doluluk oranıyla seyahat edebilecek.

   • Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için bir istisna teşkil etmeyecek.

   • Hizmetlerini devam ettirecek kamu kurumlarında çalışan personeller, uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya yönlendirilecek.

   • Uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma sınırlamasına uyacak.

   • Ana okulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil olmak üzere tüm eğitim kurumları yüz yüze eğitime ara verilecek.

   • Tüm eğitim kurumları ve kademelerindeki bütün sınavlar ertelenecek.

   • Tarım sektöründe çalışanların faaliyetlerini salgın tedbirlerine uygun şekilde yürütebilmesi için ayrıca bir düzenleme yapılacak. Bu düzenleme İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yayınlanacak.

   • İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlı veya ağır hastalığı olan vatandaşların ihtiyaçlarını talep olması halinde vefa destek ekipleri karşılayacak.

   • Vatandaşların mağdur olmaması için kurumlar gereken tüm tedbirleri alacak.

   Kapanma kararlarının detayları, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle ortaya konulacak ve 81 ilin valiliklerine gönderilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.