Kripto para borsalarında son durum ne? BTC Türk hangi açıklamayı yaptı?

   Kripto para borsalarında son durum ne? BTC Türk hangi açıklamayı yaptı?

   Türkiye, son bir haftadır kripto para borsası dolandırıcılığıyla çalkalanıyor. Önce Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer, borsayı kapatarak yüzbinlerce yatırımcının kripto varlıklarını ve fiziki paralarını alarak kayıplara karıştı. Ardından Vebitcoin’in sahibi İlker baş borsayı kapattığını duyurdu. Şimdi de Goldexco tarafından çeşitli bakım ve onarım dolayısıyla işlemlerin durdurulduğu haberleri geliyor.

   Kripto para borsalarındaki dolandırıcılık olayları, yüzbinlerce yatırımcıyı milyonlarca dolarlık zarara uğrattı. Bu gelişmelerin ardından şimdi gözler diğer kripto para borsalarına çevrildi. Diğer borsalarda da aynı akıbetlerin olacağı düşüncesiyle yatırımcılar yabancı borsalara yöneliyor. Peki kripto para borsalarında son durum ne? Mağdurlar parasını alabilecek mi? Dolandırılan para miktarları doğru mu? Yerli kripto para borsası BTC Türk dolandırıcılık hakkında ne diyor? Paribu patronu ne açıklama yaptı? İşte konuya dair tüm detaylar…

   Türkiye son bir haftadır kripto para borsası dolandırıcılığı ile çalkalanıyor. Gün geçmiyor ki yeni bir borsa işlemleri durdurduğunu açıklıyor. İlk olarak yerli kripto para borsası Thodex’te önce alım satım işlemlerini durduruldu ve daha sonra da tüm borsa işlemlere kapatıldı. Sahibi Faruk Fatih Özer de tüm kripto ve fiziki para varlıklarını alarak Arnavutluk’a kaçtı. Ülke bu dolandırıcılık faaliyetini konuşurken ona bir yenisi daha eklendi. Bu kez de Vebitcoin kripto para borsası tüm işlemleri kapattı. Thodex’in sahibi Arnavutluk’a kaçarken, Vebitcoin’in sahibi Muğla’daki evinde gözaltına alındı. Her iki şirketin de Türkiye’deki malvarlıklarına el konuldu ve sahiplerine nitelikli dolandırıcılıktan soruşturma başlatıldı.

   Bu gelişmeler üzerine Türkiye’de faaliyet gösteren ve en çok işlem yapılan kripto para borsaları BTC Türk ve Paribu’dan açıklamalar geldi. BTC Türk ve Paribu patronları Hürriyet.com.tr’ye açıklamalarda bulundu ve pek çok soruya cevap verdi.

   PRİBU’NUN GÜNLÜK İŞLEM HACMİ NE KADAR?

   Türkiye’nin ilk ve en büyük kripto para borsalarından olan Paribu’nun sahibi Yasin Oral, internet üzerinden nakliye işlerini organize eden “Taşınıyorum” isimli girişimle işe başladıklarını ve daha sonra da bunu Paribu’ya çevirerek kripto para sektörüne giriş yaptıklarını söyledi. Bugün Paribu’nun milyonlarca üyesi ve günlük milyarlarca dolar işlem hacmi bulunmaktadır.

   THODEX’İN DOLANDIRDIĞI İDDİA EDİLEN RAKAMLAR DOĞRU MU?

   Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in 2 milyar doları alıp kaçtığı ve aylık olarak yaklaşık 20 milyar dolarlık hacim yaptığına dair iddialara açıklık getiren Yasin Oral, Thodex için açıklanan rakamların mümkün olmadığını ve çok büyük miktarda para götürmüş olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Para kaçırmanın mantıklı bir sebebinin olması gerektiğini ve güzel gelir elde eden sistemde kaçmanın mantıksız olacağını belirten Oral, kaçmak için teknik olarak müşteri varlıklarının çaldırılmış olması, sistemin güvenlik açığının olması veya kullanıcıya varlıklarının verilemeyecek durumda olunması gerektiğini söyledi. Yatırımcıların taleplerine cevap veremediği için diğer coinleri alıp gitmiş olabileceğini belirten Oral, ancak yorum yapmak için henüz erken olduğunun altını çizdi.

   CÜZDANLAR YURT DIŞINA MI TAŞINIYOR?

   Yerli kripto para borsalarına güvenin sarsılmasından sonra kullanıcıların cüzdanlarını yurtdışına taşıdığına dair iddialar için de konuşan Yasin Oral, Paribu’dan ani bir çıkışın olmadığını, Thodex ve Vebitcoin olaylarından önce neyse sonrasında da durumun aynen devam ettiğini söyledi. Bununla birlikte diğer borsalardan kaçışın olma ihtimalinin de olabileceğini belirten Oral, yurt dışında bulunan kripto para borsalarının Türkiye’de paravan şirket kurduğunu ve hiçbir merkezlerinin olmadığını söylüyor.

   PARİBU KRİPTO PARA BORSASI GÜVENLİ Mİ?

   Thodex’in ünlü isimlerle gösterişli reklamlar ve Vebitcoin’in dolandırıcılıkları ile ilgili de konuşan Yasin Oral, küçük platformlara ilişkin kaygılarını her zaman dile getirdiğini, bu alanda problemler olduğunu ve başlarına bir şey geldiğinde tüm eko sistemin yara alacağını söylediğini belirtti. Yaşanan Thodex ve Vebitcoin olayının şaşırtıcı olmadığını ve daha fazlasının da olabileceğini belirten Oral, küçük kripto para firmalarının çok yüksek hacimler gösterdiğini ancak Türkiye’nin en çok hacim yapan kripto para borsasının Paribu olduğunu söyledi. Birçok borsanın kendilerine yakın hacim yaptığını iddia eden şirketlerin olduğunu söyleyen Oral, bu kadar yüksek hacim yapıyorlarsa vergi ödemelerinin gerektiğini ve bu alanda en güvenli kripto para borsalarının kendileri yani Paribu’nun olduğunu söyledi.

   PARİBU’DA DA TEKNİK SIKINTILAR YAŞANIYOR MU?

   En çok hacim yapılan zamanlarda sistemde donmaların meydana gelebileceğini belirten Yasin Oral, bunun kendileri açısından istenmeyen bir durum olduğunu söylüyor. Yaklaşık bir yıl öncesine göre göre 60 milyon dolarlık hacim ve 1 milyon üyeden 1 milyar dolar hacim ve 3,5 milyon üyeye ulaştıklarının altını çizen Oral, donmaların olduğu anlarda 3,5 milyon üye ve 2 milyar dolarlık işlemlerin gerçekleştiğini söylüyor. En iyi hizmetin verilebilmesi ve donmaların önlenebilmesi için çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi.

   BTC TÜRK CEO’SU ÖZGÜR GÜNER: BİLMEYENLER YORUM YAPIYOR

   Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından birisi de BTC Türk. Güncel konulara ve kripto dolandırıcılığı konularında açıklama yapan BTC Türk’ün patronu ve CEO’su Özgür Güneri, bu konu hakkında bilgisi olmayanların sürekli açıklama yaptığını söyledi. Özgür Güneri Thodex ve Vebitcoin olaylarına ilişkin yaptığı açıklamada, soruşturma ilerledikçe bilgilerin ortaya çıkacağını ve işin doğasının tam olarak anlaşılamadığını belirterek, sektör adına çıkıp konuşanların olduğunu ve farklı disiplinden gelenlerin Thodex’i yorumladığını söylüyor. Bu işi yapmak için teknoloji, finans ve riskten çok iyi anlamak gerektiğinin altını çizen Güneri, anlaşılmadığı durumlarda ise risklerin potansiyel olarak başa gelebileceğini belirtiyor.

   Thodex’in sahibi Özer’in kullanıcılar paralarını istediği için kaçtığı söyleniyor ancak bunun yanlış bir algı olduğunu anlatan Güneri, yaptıkları işin aracılık olduğunu ve alıcı ile satıcıyı bir araya getirip ticaretlerini yapmalarını sağladıklarını belirtiyor. Bunu yaparken de bir tarafın kripto varlıklarını diğer tarafında fiziki paralarını cüzdanlarda sakladıklarını ve ticarete aracılık ettiklerini belirtiyor.

   MAĞDURLARA PARALARI GERİ ÖDENEBİLİR Mİ?

   Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in yatırımcıların varlıklarını alarak yurtdışına kaçışı ile ilgili konuşan Özgür Güneri, kaçırılan para olarak 100 ile 150 milyon dolar gibi bir rakamdan bahsedildiğini ve bu konuda farklı senaryoların olabileceğini söylüyor. Örneğin, 10 Bitcoin olması gerekirken 9 tane olabileceğini veya hecklenme olasılığının olabileceğini söylüyor.
   Müşterilerin Bitcoin’ini satıp parasını yerine koyamıyorsa ödeme yapmasının çok zor olacağını belirten Güneri, kullanıcıların varlıklarının kullanıcı hesabında tutulması gerekiyor ancak bunların öyle yapmadığını söyledi.

   BTC TÜRK GÜVENLİ Mİ?

   BTC Türk’ün 3 milyon 400 bin üyesinin ve 500 ila 600 milyon dolar günlük işlem hacminin olduğunu söyleyen Güneri, siber saldırılarda dahil bir çok riskin olduğunu ancak buna karşı son derece güvenli bir kripto para borsası olduklarını söyledi.

   KRİPTO PARA BORSALARINA SİBER SALDIRI OLUYOR MU?

   Siber saldırıların her zaman olduğunu belirten Güneri, olayı iki açıdan değerlendirmenin gerektiğini söylüyor. Saldırılara karşı önlem almak bu işi yapanların görevi olduğunu ve ekibin çok iyi kurulması gerektiğini söylüyor. Para ve vizyon sahibi olmak veya teknoloji bilmenin tek başına yeterli olmayacağını belirten Güneri, 750 çalışanlarının olduğunu ve bu sayıyı pek çok kişinin anlamsız bulabileceğini söyledi. Ancak kişisel güvenlikten, iç denetime, kötü niyetli kullanıcı tespitinden kara para aklama işine kadar birçok alanda yatırımlar yaptıklarını ve bu anlamda kalabalık bir ekibe sahip olmanın normal olduğunu belirtiyor.

   YABANCI KRİPTO PARA BORSALARINA GÜVENİLİR Mİ?

   Rekabete inanan biri olduğunu ama rekabetin de iyi tanımlanması gerektiğini söyleyen Güneri, Türk vatandaşlarla dünya vatandaşlarına hizmet verirken bazı şartlara tabi olduklarını ve her firmanın aldığı riskin farklı olduğunu belirtti.
   Kendilerinin Türkiye’de yerleşik olduğunu, ailesinin yıllardır burada tanıdık bir aile olduğunu, tanınmış bir iş çevresine sahip olduklarını belirten Özgür Güneri, daha merkezinin nerede olduğu belli olmayan platformların Türkiye’de hizmet vermesini doğru bulmadıklarını söyledi.

   BTC TÜRK’ÜN SAHİBİ KİM?

   Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. ve Liberyum Danışmanlık Bilgi Teknolojileri Tic. A.Ş. üzerinden faaliyet gösteren BTC Türk’ün merkezi İstanbul Etiler Akmerkez’de bulunmaktadır. Şirketin 19 milyon lira ödenmiş sermeyesi bulunmaktadır. Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 95’i Özgür Güner’e ait. Liberyum Danışmanlık Bilgi Teknolojileri Tic. A.Ş.’nin yüzde 100’ü ise Kerem Tibuk’a ait. Kerem Tibuk Besim Tibuk’un oğludur ancak baba Besim Tibuk’un şirketle bir alakası yoktur.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.