Vebitcoin’in sahibi İlker Baş kimdir ve kaç yaşındadır? Vebitcoin’in sahibi kaçtı mı?

   26.04.2021
   Vebitcoin’in sahibi İlker Baş kimdir ve kaç yaşındadır? Vebitcoin’in sahibi kaçtı mı?

   Türkiye’de son bir haftadır kripto borsalarının dolandırıcılık hikayeleriyle sarsılıyor. İlk olarak yerli kripto borsası Thodex’in sahibi borsayı ve tüm işlemleri kapatarak yurt dışına kaçtı. Ülke bu haberle çalkalanırken, bir diğer yerli kripto borsası Vebitcoin’in işlemleri durdurduğu haberi geldi.

   Thodex’in ardından en çok konuşulan ve araştırılan konular arasına giren Vebitcoin’in sahibi ve CEO’su İlker Baş, kripto para alım satımı yapan Vebitcoin borsasındaki tüm işlemleri durdurduğunu açıkladı. bu haber üzerine devletin ilgili kurumları MASAK ve Cumhuriyet savcılıkları harekete geçti. Son gelen haberlere göre İlker Baş’ın tutuklandığı yönünde haberler var. Peki, Vebitcoin’in sahibi İlker Baş kimdir? İlker Baş kaç yaşındadır ve nerelidir? İlker Baş tutuklandı mı? İlker Baş Kaçtı mı? İşte konuya dair tüm detaylar…

   Yerli kripto kapa borsalarından olan Thodex’in kapanması ve sahibi Faruk Fatih Özer’in yurtdışına kaçmasının ardından bir gelişme de yine yerli kripto para borsalarından olan Vebitcoin’de yaşandı. Thodex’in ardından Vebitcoin de bakım ve onarım çalışması ve finansal zorluk açıklaması yaparak borsayı kapattı. Muğla merkezli Vebitcoin, internet sitesi üzerinden açıklamada bulunarak şirketin içine girdiği finansal zorluklardan dolayı işlemlere son verdiğini duyurdu. bu duyurudan sonra şirketin sahibinin kim olduğu, kaç yaşında ve nereli olduğu, şirketin nerede kurulduğu gibi sorunlar gündeme geldi ve en çok araştırılan konular arasında yer aldı. Şimdi Vebitcoin’in sahibi İlker Baş ile ilgili detaylara bakalım.

   İLKER BAŞ KİMDİR?

   Vebitcoin’in sahibi İlker Baş’ın ismi ilk olarak kripto para borsası Vebitcoin’in kapanmasından sonra gündeme geldi. Bu nedenle yaşı ve kimliği hakkında şimdilik çok detaylı bilgiler bulunmamaktadır. Ancak, Vebitcoin Teknoloji Danışmanlık ve Dış Ticaret A.Ş. unvanlı kripto para borsasını 2017 yılında Muğla’nın Menteşe ilçesinde kurduğu biliniyor. Kendisinin de Muğlalı olduğu bilinen bilgiler arasında. Yaşının kaç olduğu henüz belirlenmiş değil ancak 40’lı yaşlarda olduğu tahmin ediliyor.

   VEBİTCOİN ŞİRKET ADRESLERİ

   İlker Baş, şirketi kurduğu günden beri yani yaklaşık 4 yıldır şirketin adresini sürekli değiştirdiği ortaya çıktı. Bu adresleri aşağıdaki gibi görmek mümkündür.
   1- Şirket il olarak; “Muslihittin Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No: 29A MENTEŞE/MUĞLA” adresinde kurulmuş.
   2- Dana sonra “Emirbeyazıt Mahallesi, Avcılar Sokak, No: 5/7 MENTEŞE/MUĞLA” adresine taşınmış.
   3- Şirketin merkezi son olarak da “Emirbeyazıt Mahallesi, Zübeyde Hanım Caddesi, A Blok No: 10/2 MENTEŞE/MUĞLA adresine taşınmıştır.

   ŞİRKET 50 Bİ LİRA SERMEYE İLE KURULMUŞ

   Kripto para borsası Vebitcoin şirketi, ilk olarak 50 bin lira sermaye ile kurulsa da bu paranın sadece 12 bin 500 lirası şirketin kasasına konmuş. İlker Baş kalan tutarı ise 24 ay içerisinde şirketin kasasına koymayı taahhüt etmiş. 2020 yılına gelindiğinde ise şirket sermaye artırımı kararı alarak 50 bin lira olan sermayeyi, 1 milyon liraya çıkarmış. Bu sermayenin ise 50 bin lirasını ödeyerek kalan 950 bin liranın yine 24 ay içerisinde ödeyeceğini taahhüt etmiş.

   İLKER BAŞ KAÇTI MI?

   Kripto para platformu Vebitcoin’in işlemlerini durdurduğunu açıklamasının ardından Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK),Vebitcoin’in Türkiye’deki finansal kuruluşlarında yer alan hesaplarına bloke koydu. Vebitcoin’in villası, mağdur olduğu iddia edilen iki kişi tarafından basıldı. Bu gelişme üzerine eşi ve iki çocuğu ile birlikte Muğla’nın Menteşe ilçesindeki evine taşınan İlker Baş, burada polis ekiplerince gözaltına alındı.

   İLKER BAŞ TUTUKLANDI MI?

   Vebitcoin’in kapanmasının ardından MASAK şirketin Türkiye’deki hesaplarına bloke koydu. Vebitcoin mağdurları tarafından villasına girilmeye çalışıldı. Bu gelişme üzerine Muğla’nın Menteşe ilçesindeki evine taşınan İlker Baş burada gözaltına alındı. Soruşturmanın çok yönlü olarak sürdüğü belirtilirken, İlker Baş ile birlikte 3 kişinin daha gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı. Öte yandan Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı da İlker Baş hakkında nitelikli dolandırıcılıktan soruşturma açtığını duyurdu. Muğla İl Emniyet Müdürlüğü tarafından da bir açıklama yapılarak, Siber Suçlar Şube Müdürlüğü eliyle yürütülen soruşturma çok yönlü olarak ve titizlikle sürdürülmektedir denildi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.