Kripto paraların riskleri neler? Dikkat edilmesi gerekenler ne?

   24.04.2021
   Kripto paraların riskleri neler? Dikkat edilmesi gerekenler ne?

   İnsanların hayatına 2009 yılında giren kripto para, Bitcoin’in rekor kırması, ülkelerden üst üste denetleme yönündeki çalışma açıklamaları ve dolandırıcılık hikayeleri ile gündemden düşmüyor.

   Türkiye bir haftadır yerli kripto borsası Thodex’te yaşananları konuşuyor. İddialara göre Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer, 400 bin kişinin hesabı olduğu kripto borsasını kapatarak milyarlarca lirayı alıp yurt dışına kaçtı. Thodex’in yankıları sürerken Vebitcoin isimli bir yerli kripto borsası daha işlemlerini durdurduğunu açıkladı. Bu gelişmeler üzerine MASAK ve Savcılıklar harekete geçerek her iki şirket hakkında da soruşturma başlattı. Yaşanan bu durum kripto paralara yatırım yapmak tehlikeli mi sorusunu gündeme getirdi. Peki, kripto paraların riskleri neler? Kripto para yatırımlarında dikkat edilmesi gerekenler neler? Kripto paraların yatırım aracı olarak riskleri neler? İşte konuya dair tüm detaylar…

   Şimdi kripto paraların güvenli olup olmadığı, tehlikelerinin neler olduğu ve nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili detayları çeşitli sorular altında ele aldık ve paylaşıyoruz.

   KRİPTO PARA NEDİR?

   Kripto para, herhangi bir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan sanal veya elektronik para birimini ifade etmektedir. İnternet üzerinden kullanılabilen kripto paralar, sadece belirli şifreler kullanılarak yerleştirildiği sanal cüzdanlarda saklanırlar. Yine belirli şifreler aracılığıyla cüzdanlardan alınarak kullanılabilmektedirler. Kripto paraların TL, Dolar ve Euro gibi basılı ve fiziki bir varlıkları yoktur. Şu an itibarıyla Bitcoin, Ethereum, Binance, Ripple, Litecoin, Atom, Dot, Dogecoin gibi binlerce kripto para piyasalarda işlem görmektedir.

   KRİPTO PARALARIN DEĞERİ NASIL BELİRLENİR?

   Kripto paraların değeri, kullanıcılardan gelen arz ve talebe göre belirlenmektedir. Hisse senedi ve emtialar gibi değiş tokuş sırasındaki anlık arz ve talep fiyatlamasından değerleniyor veya değer kaybediyor. Özetle, kripto para birimlerine ne kadar talep olursa fiyatları o kadar değerlenmektedir.

   BLOCKCHAIN NEDİR?

   Blockchaın ağı, tüm kripto para alışverişlerinin kaydının tutulduğu sisteme verilen isimdir. Tüm kayıtlar bir merkezden ziyade bir ağda tutulmaktadır. Burada amaç kayda alınmış bilgilerin güvenliğini artırmaktır. Bilgilerin kaydedildiği ağlar, özel şifrelerle korunmaktadır. Bu sistem sadece kripto paralarda değil bankacılık sistemlerinde de kullanılan güveli bir sistemdir.

   KRİPTO PARALAR GÜVENİLİR Mİ?

   Kripto paraların güvenirliliği ile ilgili en net açıklamayı Merkez Bankası Başkanlığı paylaştı. Merkez Bankası açıklamasında, “Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.” ifadelerine yer verdi. Merkez Bankası’nın açıklamalarından, Thodex ve Vebitcoin gibi örneklerden de anlaşılacağı üzere kripto borsalarının ve kripto paralarının hiçbir güvenirliliği yoktur. Bu piyasaya girerken çok dikkatli olmak gerekir.

   KRİPTO PARALARDA TEHLİKELER NELER?

   Kripto paralar, her türlü gizli ve saklı işlemde, kazançların vergi dışına çıkartılmasında, kara para aklamalarda kullanılan bir ödeme aracı haine gelebiliyor. Bunların tespiti halinde çok ciddi cezai yaptırımları olmaktadır.
   Kripto paralara normal talep dışında bu tür kara paraların yönelmesi, kripto paraların değerini anormal şekilde yükseltiyor. Vatandaşın da bu yükselişe kapılarak yatırım yapması sağlanıyor. Kara para bu mecralarda aklandığı anda çekiliyor ve işi önceden sezemeyen yatırımcılar ciddi manada zarar ediyor. Çeşitli spekülasyonlarla küçük yatırımcılar hep zarar ederken kara paracılar ve kripto balinaları altın vuruşlar yaparak kazançlarına kazanç katıyorlar.
   Bu ve buna benzer riskli işlemler ve kara para aklama işlemlerinden dolayı birçok ülke kripto paralara karşı harekete geçti. Kripto paraların vergilendirilmesi ve hesap sahiplerinin açıklanması gibi talepler ülkelerin gündeminde. Bu olasılıkların gerçekleşmesi durumunda kripto paraların ciddi kayıplar yaşaması yüksek olasılık olarak görülüyor.

   YATIRIMCILARIN PARASI VE KRİPTO PARALAR NERELERDE TUTULUYOR?

   Kripto paralar, kripto borsalarının veri merkezlerinde saklanıyor. Yatırımcıların kripto para almak için borsalara yatırdığı fiziki paralar da ilgili borsaların banka hesaplarında toplanmaktadır. Buradaki tehlike ise hem kripto paraların hem de bankalardaki fiziki paraların tamamen bu kuruluşların inisiyatifinde olması ve herhangi bir denetime ve kurala bağlı olmadan yönetilmesidir. Thodex ve Vebitcoin’de olduğu gibi.

   KRİPTO PARA NASIL GÜVENLİ ŞEKİLDE SAKLANABİLİR?

   Kripto paraların güvende olması, kripto para borsası kuruluşlarının sermaye yapıları ve arkalarındaki yatırım sermayesinin güvenli olmasına bağlıdır. Ancak her koşulda yasal düzenlemenin yapılması yatırımcılar açısından kritik öneme sahiptir. Şuan itibarıyla kripto para yatırımcıları soğuk cüzdan yöntemiyle birikimlerini güvence altında tutabiliyor. Soğuk cüzdan; Bitcoin, Ripple, Ethereum ve Litecoin gibi büyük para birimlerinin varlık cüzdan anahtarlarının internete bağlı olmayan donanımsal bir cihaz içerisinde saklanması yöntemine denilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.