Bayram ikramiyelerine zam için yasa değişikliği ne zaman?

   Bayram ikramiyelerine zam için yasa değişikliği ne zaman?

   Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda emeklilere verilen 1.000 liralık bayram ikramiyelerine enflasyon oranında zam yapılacağını açıklamasının ardından ne kadar zam yapılacağı merak konusu oldu.

   Emekliye bayram ikramiyesi 2018 yılında kanunla düzenlendiği ve kanunda da ikramiye tutarlarının 1.000 lira olarak düzenlendiği için, enflasyon oranı kadar zam yapılabilmesi için yasal düzenlemenin yapılması gerekiyor. Şimdi milyonlarca emeklinin gözü yapılacak olan yasa düzenlemesinde. Peki, emekli ikramiyesine zam için yasa düzenlemesi ne zaman yapılacak? Emekli ikramiyelerine ne kadar zam yapılacak? Emekli ikramiyeleri için seçenekler neler? İşte konuya dair detaylar…

   EMEKLİYE ZAM İÇİN YASA DÜZENLEMESİ NE ZAMAN?

   Emekli ikramiyelerine zam yapılabilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Çünkü emekliye ikramiye verilmesi 2018 yılında yasayla düzenlenmiş ve miktar 1.000 lira olarak belirlenmiştir. Bu miktarın değişmesi için yine yasal bir düzenleme gerekiyor. Cumhurbaşkanının zam müjdesinden sonra gözler yasa değişikliğine çevrildi. Ancak yasa değişikliği için henüz net bir tarih belirlenmedi. İkramiyelerin Mayıs ayı başında verileceği göz önüne alındığında önümüzdeki hafta için yasal düzenlemenin yapılacağı düşünülüyor.

   RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİ MAYIS BAŞINDA

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada bayram ikramiyelerine enflasyon oranında zam müjdesi ve ikramiyelerin ödeme takvimi belli olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram ikramiyelerinin ilki olan Ramazan Bayramı ikramiyesinin Mayıs ayı başında hesaplara yatacağını söylemişti. Kurban bayramı ikramiyesinin ise Temmuz ayı ortalarında hesaplara yatacağını belirtmişti. Bu kapsamda zamlı ikramiyelerin bayrama yetişmesi için önümüzdeki iki hafta içinde yasal düzenlemenin TBMM’ye gelmesi gerekiyor.

   İKRAMİYE ZAMLARI İÇİN 3 ALTERNATİF VAR

   Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli ikramiyelerine enflasyon oranında zam yapılacağını açıklamasının ardından bu oranın ne kadar olacağı merak konusu olmuştu. Bugüne kadar üç farklı formül ortaya atıldı ancak bunlar da henüz netlik kazanmadı. Bu formülleri şöyle sıralayabiliriz.

   1- Altı ayda bir enflasyon farkının ikramiyelere yansıtılması şeklinde olacak. Bu durumda ilk ikramiyeye Ocak ayındaki yüzde 8,36 enflasyon farkı eklenecek. İkinci ikramiyeye de Temmuz ayından belli olacak olan enflasyon oranı yansıtılacak.

   2- Emekli ikramiyelerine yıllık enflasyon oranında zam yapılması şeklinde olacak. Buna göre, 2021 yılı enflasyon oranı belli olmadığı için geçen yılın enflasyon oranları ikramiyeye yansıtılacak. Bu oran da 2020 yılı için yüzde 14,60 şeklinde olacak.

   3- Emekli ikramiyelerinin verilmeye başlandığı 2018 yılından bu yana meydana gelen toplam enflasyonun ikramiyelere yansıtılması şeklinde olacak.

   Bu ihtimaller şimdilik konuşulan ihtimaller ancak hangi ihtimalin veya hangi ihtimallerin gerçekleşeceği elbette gelecek olan yasa teklifiyle belli olacak.

   EMEKLİ SANDIKLARININ DA KAPSAMA ALINMASI İSTENİYOR

   Emekli ikramiye zamlarıyla ilgili yasal düzenlemenin yapılacağı konuşulurken, sandıklar üzerinden emekli olanların da kapsama alınması talep ediliyor. Bu kapsamda SGK dışında 10 banka, 6 sigorta şirketi ve TOBB bağlı 17 emekli sandığı yer alıyor. Bunların da toplam sayılarının 300 bin civarında olduğu hesaplanıyor. Emekli ikramiyelerinden yararlanamayan sandık emeklileri, kendileri için eşitsizlik olduğunu ve özel sandık emeklilerinin de kapsama dahil edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.