MB Başkanı açıkladı: Kripto paralara 2 haftaya kadar düzenleme gelecek

   MB Başkanı açıkladı: Kripto paralara 2 haftaya kadar düzenleme gelecek

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kripto paralara dair açıklamalarda bulundu. Başkan Kavcıoğlu, kripto paralarla ilgili 2 hafta içerisinde düzenleme yapılacağını belirtti.

   Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, TRT Haber, CNN Türk ve A Haber ortak canlı yayınında gündeme dair soruları yanıtladı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kavcıoğlu, ülkeden kriptoyla çıkan paranın büyük ve rahatsız edici olduğunu ve giden paranın gelip gelmediğinin de bilinmediğini söyledi. Nereye gittiği bilinmeyen bu kripto paraların daha çok AB ve ABD’ye gidebileceğini söyledi. SPK, BDDK ve Bakanlığın düzenleme üzerine çalıştığını ve 2 haftaya kadar sisteme düzenleme geleceğini söyledi.

   İKİ HAFTA İÇİNDE DÜZENLEME YAPILACAK

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TRT Haber, CNN Türk ve A Haber ortak canlı yayınında Türkiye’nin kripto para konusunda 2 hafta içerisinde yasal düzenleme yapacağını söyledi. Daha önce Merkez Bankası’nın 30 Nisan tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek olan yönetmeliğini hatırlatan Kavcıoğlu, bu yönetmelikle kripto paralarla ödemelerin yasaklandığını ve ödeme kuruluşlarının da aracılık etmesinin yasaklandığını söyledi.

   ÜLKEDEN ÇOK BÜYÜK PARALAR ÇIKIYOR

   Kripto para borsalarına dair açıklamada bulunan Kavcıoğlu, kriptoyla çıkan paranın büyük ve rahatsız edici olduğunu, ve dışarıya müthiş bir para trafiğinin olduğunu söyledi. Şu an çok rahatsız edici bir para trafiğinin olduğunu ve bu paranın nereye gittiğinin bilinmediğini aktaran Kavcıoğlu, Çin ve Hindistan’ın bunu yasakladığını ama sadece yasaklamayla bu işin halledilemeyeceğini söyledi. Avrupa ve ABD’ye giden bir kripto akışı olduğunu, SPK, BDDK ve Bakanlığın da kendi düşeni yaptığının altını çizen Başkan Kavcıoğlu, bir iki hafta içerisinde sisteme düzenleme getirileceğini söyledi.

   MERKEZ BANKASI’NDAN KRİPTO PARA AÇIKLAMASI

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 16 Nisan tarihinde Resmi Gazete’de yayımlan ve 30 Nisan tarihinde yürürlüğe girecek olan kripto para ve kripto varlıklara ilişkin yönetmeliğe dair açıklamada bulundu.

   Açıklamada;
   • Kripto varlıkların herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması,
   • Merkezi bir muhatabın bulunmaması,
   • Piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi,
   • Anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi,
   • Cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi,
   • İşlemlerin geri dönülemez nitelikte olması,
   • Ödemelerde kullanılmasının telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurması nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.