Kripto piyasasında sular durulmuyor! Vebitcoin de faaliyetlerini durdurdu

   Kripto piyasasında sular durulmuyor! Vebitcoin de faaliyetlerini durdurdu

   Kripto para piyasası çalkalanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde borsayı kapatarak yurt dışına kaçan Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’den sonra yeni bir kripto borsası daha faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

   Yerli kripto para borsalarında olan Vebitcoin de faaliyetlerini durdurma kararı aldığını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlemlerimizde beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun finansal alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek belirtmek isteriz. Tüm düzenlemeleri ve hak taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Size en yakın sürede bilgilendirme sağlayacağız.” ifadeleri kullanıldı.

   VEBİTCOİN HESAPLARINA BLOKE KOYULDU

   Yerli kripto para borsası Vebitcoin’in işlemleri durdurması ve bunu internet sitesi üzerinden açıklamasının ardından Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Vebitcoin’in Türkiye’deki hesaplarına bloke koydu. Ayrıca firmanın yöneticileri hakkında da inceleme başlattığı öğrenildi.

   ŞİRKET İŞLEMLERDE YOĞUNLUK VAR DEMİŞTİ

   Vebitcoin yöneticileri, son günlerde yaşanan sorunlar üzerine 17 Nisan tarihinde bir açıklamada bulunmuş ve şu ifadeleri kullanmışlardı: “Bankalarımızın alt yapısında gerçekleştirdiğimiz iyileştirme çalışmaları ve son dönemlerde kripto para sektöründe yaşanan gelişmeler ile birlikte regülasyon süreçlerine olan hazırlığımızdan dolayı işlemlerimizde yoğunluk mevcuttur. Bu durum çekim taleplerinizde gecikmelere sebep olmakta, işlemleriniz beklenenden daha uzun sürede gerçekleşebilmektedir. Bu süreçleri en iyi sürede tamamlamayı hedefleyerek, kullanıcılarımız için daha akıcı ve optimize edilmiş bir ticaret deneyimi sunma hedefimiz doğrultusunda beklediğimiz yüksek standartlı ticaret faaliyetlerinizden emin olmanızı istemekteyiz. En kısa sürede işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacağız.” ifadeleri kullanılmıştı.

   HIZLA ARTAN KULLANICI SAYISI NEDENİYLE BAKIM ÇALIŞMASI

   Şirket yöneticileri 17 Nisan’dan sadece iki gün sonra yani 19 Nisan tarihinde hızla artan kullanıcı sayısı dolayısıyla yeniden açıklama yaptı. Açıklamada, “Hızla artan kullanıcı sayımız ve işlem yoğunluğu nedeniyle, temel önceliğimiz olan müşteri memnuniyetinin önemli hedefimiz olduğunu belirtmek adına, geniş kapsamlı iyileştirme/geliştirme/altyapı ve güvenlik çalışmaları yürütmekteyiz. Bu doğrultuda sistemimizi tüm fonksiyonel güvenlik açısından geliştirmeyi planlayarak, 20.04.2021 tarihinde saat 01.00’de altyapımızda planlanmış bakım çalışması yapılacaktır. İki saat olması planlanan bu çalışma hakkında bilgilendirmeleri bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Bu süreçte sitemizde gerçekleştirmeyi planladığınız işlemlerinizi bu saatlere göre planlamanızı rica ederiz.” ifadeleri kullanılmıştı.

   MUĞLA’DA 2017 YILINDA KURULMUŞ

   Vebitcoin, Ağustos 2017’de Muğla’da kurulmuş ve Türkiye’deki kripto para borsalarında işlem hacmi yönüyle 6. Sırada yer almaktadır. Son 24 saatlik işlem hacmi ise 510 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Ticaret siciline göre, Vebitcoin’in kurucusu ve CEO’su İlker Baş olarak görülüyor. İlker Baş aynı zamanda Muğla Ticaret Odası meclis üyesi olarak görülüyor.

   VEBİTCOİN 50 BİN TL SERMAYE İLE KURULMUŞ

   Vebitcoin şirketi 50 bin liraya 2017 yılında kurulmuş. Şirket 2020 yılına geldiğinde sermayesini Şubat ayında 950 bin lira artırarak 1 milyon liraya çıkarmıştır.

   GÜNLÜK İŞLEM HACMİ 60 – 70 MİLYON LİRA

   Vebitcoin’de işlemler durdurulmadan önce 18 farklı kripto para birimiyle işlem gerçekleştiriliyordu. Borsanın son üç ayı izlendiğinde günlük ortalama 60 ile 70 milyon dolar arasında işlem yaptığı görülüyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.